Bacak estetiği

Bacak Estetiği Nedir?
Fazla olan yağ dokusunun alınarak eksik bölgelere ekleme yöntemiyle bacağın kalçalardan ayak bileğine kadar düzgün, şekilli ve çekici haline getirilme operasyonuna bacak estetiği denir.

Nasıl Gerçekleştirilmektedir?
Bacak germe operasyonu için önce cilt fazlalığı durumu ve cilt kalitesi ile yağ dokusu durumuna bakılır. Daha sonra sadece kasık kırışıklığına denk gelecek şekilde cilt kesisi ile mi, yoksa bacak iç kısımdan aşağı doğru uzanan kesi ile mi operasyonun gerçekleştirileceğine karar verilir.

Neden İhtiyaç Duyulur?
Çok ince ya da kalın bacaklar, çarpık, asimetrik, dizlerin normale göre birbirine yakın olduğu bacak deformitesi gibi problemden dolayı bacak estetiğine ihtiyaç duyulur.

Ne Zaman Yaptırılabilir?
Bacak estetiğinin yapılması için kadınlarda 18, erkeklerde ise 21-22 yaş önerilir. Böylece operasyon için hormonal ve vücut yapısı olarak uygun durumda olur.

Operasyon Nerede Gerçekleştirilmektedir?
Doç. Dr. Andaç Aykan tüm operasyonlarını son teknoloji ile donatılmış ve ultra hijyenik şartlara sahip özel Yeditepe Araştırma Hastanesi ameliyathanelerinde yapmaktadır.
Hastane detayları ve odalar hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Kimler İçin Uygundur?
Bacak estetiği kalın bacaklı, ince bacaklı, çarpık, asimetrik bacaklar için uygundur. Bu tarz estetik bozukluğa sahip bireyler ameliyat için herhangi bir sağlık problemi olmadığı takdirde bacak estetiği için uygundur.

Bacak Estetiği (Uyluk Germe- Thigh Lift)

Özellikle aşırı kilo veren hastalarda (ciddi egzersiz ya da mide ameliyatları sonrası) bacak iç yüzlerinde cilt sarkmaları ortaya çıkar. Bu durum hastaların sadece estetik bacak görünümünü olumsuz etkilemez, yürürken bacaklar arasında cildin birbirine sürtmesi sonucu rahatsızlık hissine, pişiklere de neden olabilir. Özellikle şort ve mayo gibi giysileri giymekte zorluk çekilir.

Bacak Estetiği, Bacak Germe Ameliyatı

Bunun yanında bacak iç yüzü bölgesindeki deri, diğer bacak bölgelerine göre yapısal olarak daha incedir. Bu nedenle yaşlanma belirtilerini daha erken gösterir ve ilerleyen yaşla birlikte sarkma eğilimindedir. Bayanlarda bu bölgede sarkma eğilimi 40-45 yaşlarında başlar. Üst bacak iç ve dış yüz (basen) ve diz içlerinde yağ fazlalığına bağlı kalınlaşma olup, cilt kalitesi iyi olan hastalar liposuction işleminden oldukça iyi yarar sağlarlar. Bu hasta grubunda liposuction bacak estetiğinin yeniden sağlanması için yeterli olabilir. Ancak bu bölgelerde cilt fazlalığı belirgin olan ve özellikle cilt kalitesi iyi olmayan hastalar için bacak (uyluk) germe daha uygun bir yöntem olarak karşımıza çıkar.

Bacak Germe Operasyonu Nasıl Yapılır?

Cerrahi teknik açısından karar vermede cilt fazlalığının durumu ve cilt kalitesi (esneklik-laksite) ile cilt altı yağ dokusunun durumuna bakılır. Bu değerlendirme sonrasında sadece kasık kırışıklığına denk gelecek cilt kesisi ile mi (horizontal yaklaşım), yoksa bacak (uyluk) iç kısımdan aşağıya doğru uzanacak cilt kesisi ile mi (vertikal yaklaşım) tedavi yapılacağına karar verilir.

Bacak germe ameliyatında sıklıkla belirgin ağrı oluşumu gözlenmemekte ve hastalarımızda basit ağrı kesiciler ile ağrının kaybolması beklenmektedir. Bu ameliyat sonrasında hastalar bir ya da iki gece yatış sonrasında taburcu edilir. Cerrahi sonrasında kasık bölgesinde yer alan dikiş hattının özellikle ilk hafta korunması önemlidir. Bacakların aşırı bir şekilde yanlara açılması bu dönemde iyileşme yeri üzerinde gerginlik oluşturabilir. Bu da iyileşme de gecikmelere neden olur. Bunun yanında genital bölge komşuluğu nedeniyle hastaların erken dönemde hijyenlerine dikkat etmeleri önemlidir. Koruyucu olarak 3-5 gün süre kullanılmak üzere koruyucu antibiyotik tablet verilir. Bacak germe ameliyatının dikiş izleri sıklıkla kabul edilebilir incelikte bir dikiş izi ile sonuçlanmaktadır. Ameliyat planlaması yapılırken oluşacak izin günlük giyilen iç çamaşırların altında ve kasık bölgesi kırışıklığına denk düşecek şekilde olmasına dikkat edilir.

Add Your Comment