Botoks Nedir? Yüz Estetiğinde Botoks

Nedir?
Botox temel olarak yüz-boyun estetiğinde ve aşırı terleme tedavisinde kullanılan, etken maddesi Botulinum Toksin A” olan protein yapıda bir ilaçtır. Yanlış bilinenin aksine “Yılan Zehiri” değildir. Uygulama hem kadınlarda hem de erkeklerde başarılı şekilde uygulanmaktadır. Etki süresi kişisel farklılıklar göstermek ile birlikte ortalama 4-6 ay arasındadır.

Nasıl Uygulanır?
Oldukça ince uçlu enjektörler yardımıyla cilt altına ve kas lifleri içine enjekte edilir. Önce temizleyici solüsyon ile uygulama yapılacak alanlar temizlenir ve Lokal anestezi etkili kremler sürülür. Böylece uygulamanın ağrısız olması sağlanır. Antimikrobiyal temizlik yapılır. Her bir hastanın yüz ve kas yapısı, kırışıklıkların yoğunluğu ve yerine göre planlama yapılır ve botoks uygulanır.

Neden Yapılır?
Yüz estetiğinde botoks uygulaması ile yorgun yüz ifadesi ortadan kaldırılır. Daha genç, dingin ve canlı bir görünüm ortaya çıkar. Bu yöntem sayesinde kişiyi yaşlı gösteren cilt kırışıklıkları ve çizgilenmeler tedavi edilir. Boyun ve dekolte bölgesinde yer alan kırışıklıklarda botoks ile tedavi edilebilir. Ayrıca kaş kaldırma amacıyla da kullanılır. Botoks aynı zamanda aşırı terleme tedavisinde de kullanılır. Gerek koltuk altı, gerekse el-avuç ve ayakta olan aşırı terleme sorunu, botoks uygulaması ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Böylece kişinin sosyal yaşantısındaki konforu artar ve ortaya çıkabilecek özgüven sorunlarının da önüne geçilir.

Ne Zaman Yapılabilir?
Yüz, boyun bölgesinde cilt kırışıklıkları ve aşırı terleme sorunu oluştuğunda uygulanabilir.

Nerede Yapılır?
Doç. Dr. Andaç Aykan tüm operasyonlarını son teknoloji ile donatılmış ve ultra hijyenik şartlara sahip özel Yeditepe Araştırma Hastanesi ameliyathanelerinde yapmaktadır.
Hastane detayları ve odalar hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Kimler İçin Uygundur?
Botoks uygulamaları, hamilelik ve emzirme dönemi dışında ve nadir kas hastalıklarına sahip olan kişiler haricinde 18 yaşından büyük kadın ve erkek herkese uygulanabilir.


Türkiye’nin En İyi Estetik Cerrahlarından Andaç Aykan Botoks Uygulaması ile İlgili Sorularınızı Yanıtlıyor.

Botoks Nedir?

Botoks, Clostridium Botulinum isimli bakteriden laboratuvar şartlarında elde edilen, yüz kırışıklıkları ve aşırı terleme tedavisi için kullanılan bir ekzotoksindir. Botoks ile deride oluşan çizgiler ve kırışıklıklar geçiçi olarak yok edilmektedir. Botoks tedavisinin etkisi ortalama olarak 4-6 ay arasında sürmekteyken aynı zamanda da kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu sürenin daha uzun veya kısa olmasının sebebi kişinin yaşı ve uygulamanın yapıldığı bölgeyle alakalı bir konudur. 

Botoks Nasıl Uygulanır?

Botoks uygulaması enjeksiyon şeklinde uygulanmaktadır. Operasyonda insülin iğnesini andıran ince uçlu enjektör kullanılmaktadır. Enjeksiyon işleminin uygulandığı esnada çok ufak da olsa bir ağrı hissedilebilir. Enjeksiyon işlemi mimik kaslarının hareketlerinde azalma istendiğinde mimik kaslarının içerisine, terleme şikayetinin azalması istendiğinde de deri içine yapılmaktadır. 

Botoks’un kuvveti ve miktarı, yeniden tedavi etme sıklığı ve sinir-kas tadilatının hızı birçok bireysel faktöre göre değişiklik göstermektedir. Botoks istenen kaslara yerleştirildikten sonra zayıflama etkisi, 3-5 günün geçmesinin ardından ilerleyici bir şekilde artmakta ve bu artış durumu iki hafta boyunca sürmektedir. Kırışıklığın giderilmesi konusunda en iyi sonuçlara en az iki hafta içerisinde ulaşılmaktadır. Bu süre zarfı içerisinde de tedavi uygulanan bölgelerde asimetri ya da düzensizlik fark edilebilmektedir. Bu asimetri ve düzensizlik sorunu botoks etkisini gösterdikçe düzelmeye başlayacaktır. 

Botoks Nasıl Etki Eder?

Botoks, sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınmasını engellemektedir. Sinirlerle birlikte onların uyardığı kaslar ya da ter bezleri arasındaki elektriksel iletimi geçici olarak durdurur ve etkisini gösterir. Ayrıca bu uygulama sadece enjekte edilen nokta içerisinde etkisini gösteren bir uygulamadır. Sistematik bir şekilde tüm kaslara etki etmemektedir.

Botoks Hangi Amaçla Kullanılır?

Botoks uygulaması en çok yüzdeki kırışıklıkları gidermek ve koltuktaltındaki terlemenin önüne geçebilmek için uygulanmaktadır. Bu uygulamanın hem tedavi edici hem de koruyucu bir durumu bulunmaktadır. Yıllar boyunca yüzde oluşan çizgilerin tamamen açılmasına fayda sağladığı gibi aynı zamanda da daha yüze tam olarak oturmamış olan fakat tekrarlayan kas hareketleriyle belirginleşmeye başlayan çizgilerin de önüne geçmektedir. Ek olarak bu uygulamanın ter bezlerini bloke edici bir özelliğinin bulunmasından dolayı aşırı terleme gibi konularda da kullanılmaktadır.

Yüz Estetiğinde Botoks

Yüz estetiğinde botoks alın, göz çevresi, burun yan duvarı, kaş arası, dudak üstünde ince çizgiler, boyun derisindeki kırışıklıklar, ağız çevresindeki kırışıklıklar, yüz ve boyundaki mimik kaslarının kasılmasıyla birlikte oluşmaktadır. Kaş arası ve burun yan duvarındaki çizgiler kızgın yüz görünümüne, göz çevresinde ve alında oluşan çizgiler yaşlı ve yorgun yüz görünümüne, ağız çevresinde oluşan çizgiler ise üzgün bir yüz ifadesine neden olmaktadır. Botoks uygulaması yüzün bu bölgelerinde oluşan mimik kaslarının geçici bir şekilde kasılmasını önleyerek yorgun, üzgün ve kızgın yüz ifadelerinden kurtulmanızı daha genç, kırışıksız ve daha dinç bir görünüme sahip olmanızı sağlar. 

Botoks işlemi oldukça ince uçlu bir iğne ile kırışıklığa sebep olan kasların üstüne yapılmalıdır. Bu işlemin ardından iğne yapılan bölgede hafif bir yanma ve acıma hissedilebilir. Ayrıca işlemin gerçekleştirilmesinin ardından botoksun çevrede bulunan kaslara dağılmaması için o bölgenin mutlaka ovuşturulması gerekmektedir. Ayrıca botoks tedavisi yüz kaslarının anatomisini iyi bir şekilde bilen tecrübeli ve deneyimli hekimlere olunmalıdır.

Botoksun Yüzde Uygulama Alanları

Botoksun yüzde uygulama alanları şu şekildedir;

 • Kızgın bir görüntüye sebep olan kaş arası çizgiler
 • Yorgun ve yaşlı bir görüntüye sebep olan alın çizgileri
 • Göz kenarında oluşan kırışıklıklar (kaz ayakları)
 • Kaş kaldırılması
 • Üst dudak üzerinde bulunan ince çizgilerin düzeltilmesi
 • Boyun derisinde oluşan kırışıklıkların ve bantların düzeltilmesi

Aşırı Terleme Tedavisinde Botoks

Aşırı terleme konusu sosyal hayatta ve iş hayatında oldukça problem yaratan bir konudur.

Botoks işlemi kullanılarak ter bezleri ve sinir uçları arasında olan iletim durdurulup ter bezlerinin çalışmasının önüne geçilmektedir. Botoks uygulamasının gerçekleştirilmesiyle birlikte terleme konusunda olan şikayetlerde düzelme sağlanmaktadır.

Botoksun Etkisi Ne Kadar Sürmektedir?

Yüzde oluşan kırışıklıklara uygulandığı zaman ortalama olarak 4-6 ay arasında sürmektedir. Tekrarlanan işlemlerle birlikte bu süre 8-10 aya kadar uzamaktadır. Botoks uygulaması koltukaltına uygulandığında ise terleme problemini 10-12 ay kadar süre boyunca belli bir düzene sokmaktadır. Burada da tekrarlanan uygulamalarla birlikte süre zarfını 16-18 aya kadar uzatmak mümkündür.

Botoks Fiyatları 2020

Botoks fiyatları konusu oldukça değişkenlik gösteren bir konudur. İşlemi gerçekleştirecek olan doktor, hastane, klinik özellikleri, kullanılacak olan botoksun kalitesi gibi durumlar botoks fiyatlarını değiştiren değişkenlerdir. Botoks fiyatları hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Botoks Çeşitleri Nelerdir?

Botoks uygulaması ruhsal ve sağlık amaçlı kullanılan bir uygulamadır. Bu uygulamanın çeşitleri şu şekildedir;

 • Psiko botoks
 • Tebessüm botoksu
 • Tedavi amaçlı botoks

Psiko Botoks

İnsanlar üzüntüsünü, sevincini, kızgınlığını ve acısını mimikler aracılığıyla ifade ederler. Fakat mimiklerin uzun seneler boyunca kullanılmasından ötürü yüzde kırışıklıklar oluşmaya başlar. Bunun için yaptırılan botoksa psiko botoks adı verilmektedir. Bu işlem kişinin kendisini daha iyi hissetmesi için uygulanmaktadır.

Tebessüm Botoksu

Genelde hizmet sektöründe çalışanların tercih ettiği bir botoks çeşitidir. Botoks ile yüzün güler yüzlü olması amaçlanır.

Tedavi Amaçlı Botoks

Bu botoks çeşiti genelde felçli olan hastalar için uygulanmaktadır. Bunun haricinde de terleme, baş ağrısı gibi bazı sebeplerle de kullanılmaktadır.

Botoks Uygulaması Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüzünüzde kırışıklık oluşmasını engelleyen ve yüzünüzde var olan kırışıklıkları en minimuma indirmeye sağlayan botoks uygulaması sonrası dikkat etmeniz gereken şeyler bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir;

 1. İşlemin uygulandığı gün spor yapmamalısınız.
 2. Botoks uygulamasının gerçekleştirildiği gün sauna, hamam gibi mekanlara gitmemelisiniz.
 3. Botoks yaptırdığınız gün kuaföre gitmemeniz sizin için daha faydalı olacaktır.
 4. Botoks yaptırdığınız gün cilt bakımı yaptırmamanız gerekmektedir.
 5. İşlemin üzerinden en az 3 gün geçmeden havuza girmemelisiniz.
 6. Botoks uygulamasını ağız bölgesine yaptırdıysanız aynı dönem içerisinde diş tedavisi yaptırmamalısınız.
 7. Makyaj yapmak için işlemin üzerinden birkaç gün geçmesini beklemelisiniz.
 8. İşlemin ardından 4 saat geçmeden kesinlikle yüzüstü yatmamalısınız.
 9. Botokslu olan cildin bir süre boyunca güneş görmesi tavsiye edilmemektedir. O nedenle mutlaka güneş koruyucu kullanmalısınız.
 10. Operasyonun ardından kesinlikle lazer epilasyon yaptırmamalısınız.
 11. Fazla alkol ödem yapma ihtimalini artıracağından alkolden uzak durmalısınız.

Botoks Uygulaması Öncesi ve Sonrası

Botoks uygulaması öncesi ve sonrası
Botoks uygulaması öncesi ve sonrası

Botoks Yaptıranların Yorumları

Botoks yaptıranların yorumları şu şekilde;

Kübra T.

Herkese merhabalar; botoks yaptırmaya bir arkadaşımın önerisi sonrasında karar verdim ve sonrasında da Andaç hocayı buldum. Botoks yapılacak olan bölgeden parça alındıktan sonra gerekli olan işlemler yapıldı ve botoks uygulandı. Tamamen acısız bir şekilde yapılan tedavide 1 hafta içerisinde sonuç aldım.

Aleyna C.

Bende Andaç beye botoks yaptırdım. Öncesi ve sonrasında inanılmaz memnun kaldım. Güleryüzü, anlayışı,  her zaman ulaşılabilir olması insanı çok rahatlatıyor ve güven veriyor. Kendisini canı gönülden tavsiye ederim, bir an bile bu tercihimden pişman olmadım. 

Sinem B.

Botoks yaptırmaya karar verdiğimde ilk olarak fiyatı sorun haline gelmişti ama yaptığım geniş çaplı araştırmadan sonra Andaç beyde karar kıldım. Şimdi de ortaya çıkan sonuçtan oldukça memnunum.

Sıkça Sorulan Sorular

Hasta enjeksiyon işleminin uygulanmasından sonra normal hayatına dönüş yapabilir.

Botoks işlemi, kızgın veya sert bir görünümü ortadan kaldırmak, düşük kaş sorununu çözmek, dudak ve burun kenarında oluşan çizgileri yok etmek için sıkça tercih edilen bir uygulamadır.

Hayır, botoks cildi parlatmaz. Yüze yapılan dolgu işlemleri botoks zannedilmektedir. Fakat botoks bir dolgu malzemesi değildir.

Botoks uygulamasının ardından bazı hastalarda baş ağrısı meydana gelmektedir. Bu yaşanan ağrı genelde 24 saatten daha kısa bir süre içerisinde sona ermekte ve ağrı kesiciler ile tedavi edilebilmektedir. 

Botoks uygulamasının yan etkileri şu şekilde;

 • Lokal geçici baş ağrısı
 • Ağız etrafında asimetri ve asimetrik gülme
 • Boyun kaslarının zayıflaması
 • İstenen kozmetik etkinliğin yokluğu

Botoks tedavisi uygulandıktan sonra en az 4 saat boyunca mimik hareketi yapmaktan kaçınmanız gerekmektedir.

Cilt bakımını botokstan 1 hafta geçtikten sonra yapmanız gerekmektedir.

Yaz döneminde de botoks yapılabilmektedir. Botoks işlemi kaslara uygulanan bir enjeksiyon sistemidir. Güneşe veya sıcak havaya karşı bir hassasiyet gibi bir durumu olmadığından yaz döneminde de güvenle uygulanabilmektedir.

Botoks uygulamasının ardından geçici bir şişlik ve morarma oluşabilir. Bu oluşan etki genelde birkaç gün içerisinde kaybolmaktadır. Botoks uygulamasının yapılmasının ardından bazı hastalarda baş ağrısı gibi bir durum yaşanabilir. Bu ağrı da genelde 24 saatten daha kısa bir süre içerisinde sona ermektedir.

18 yaşın üzerinde ihtiyaç duyduğunu düşünen herkese botoks işlemi yapılabilmektedir. Her yaş grubu için uygulama dozu farklı olmaktadır. Ayrıca kişiye göre de uygulama miktarı değişiklik göstermektedir.