Burun Estetiği İle İlgili En Çok Merak Edilen 13 Soru

Burun, yüz estetiğinin en önemli uygulama alanıdır. Öyle ki yüz şekline uygun bir burun estetiği, sizi bambaşka bir görünüme kavuşturabilir. Peki, burun estetiği nasıl yapılır, alt yaş sınırı nedir, burun estetiği çeşitleri nelerdir ya da operasyon öncesi ve sonrası nelere dikkat edilmelidir, öğrenmek ister misiniz?

İşte burun estetiği ile ilgili en çok merak edilen 13 soru:

1- Burun Estetiği Kimlere Yapılmalı?

Burun estetiği, burnunun görünümünden hoşnut olmayan veya travma sonrası burunda oluşan bozulmalar yaşayan kadın ve erkek hastalarda uygulanır. Burun ameliyatına hastanın burnunun uygun olup olmadığı konusunda son görüşü operasyonu gerçekleştirecek doktor belirlemektedir.

2- Burun Estetiği Kaç Yaşında Yapılır, Alt Yaş Sınırı Nedir?

Burun ameliyatı, kemik gelişiminin tamamlandığı yaş olan 18 yaşından itibaren yapılabilir. Soluk alıp vermede belirgin güçlük oluşturan anormalliklere sahip kişilerde nadir olarak bu yaş sınırı daha aşağıya çekilebilir.

3- Erkek Burun Estetiği ve Kadın Burun Estetiği Arasındaki Fark Nedir?

Erkek burun estetiği ve kadın burun estetiği birçok açıdan farklıdır. Bu farkları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kadınların burnu erkeklerin burnuna oranla daha kalkık olmaktadır,
 • Erkeklerin burun ucu ve genişliği daha belirgindir,
 • Erkeklerin burun üstünde yer alan derisi daha kalındır. Bu da iyileşme sürecinde aleyhe işleyen bir durumdur,
 • Kadınların burnu daha hassastır,
 • Burun kavisi burna daha feminen bir görünüm kazandırır,
 • Kadınların burnu erkeklerinkinden daha kısa olabilir.

4- Burun Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

Burun estetiği çeşitleri açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti olarak ikiye ayrılır. Her iki yöntemin birbirine göre üstünlüğü yoktur. Önemli olan doktorunuz tarafından kişiye özel problemlerin hangi yöntem ile daha kalıcı ve etkin olarak tedavi edilebileceğine karar verilmesidir.

 • Açık Rinoplasti:

Açık rinopilastide burun delikleri arasının alt kısmından küçük bir kesi açılır ve operasyon bu şekilde gerçekleştirilir. İleri düzeyde deformitesi olan veya öncesinde burnundan estetik operasyon geçiren hastalarda çoğunlukla açık rinoplasti yöntemi tercih edilir. Açık rinopilasti cerraha geniş bir görüş ve uygulama imkanı sağlar.

 • Kapalı Rinoplasti:

Kapalı rinoplastide operasyon burun deliklerinin iç kısmından yapılan kesiler ile gerçekleştirilmektedir. Cerraha daha dar görüş açısı sağlasa da iyileşme sırasında daha az ödem oluşumu söz konusudur.

5- Burun Estetiği Ameliyatı Ortalama Kaç Saat Sürer?

Burun estetiği ameliyatının kaç saat sürdüğü operasyona göre değişiklik göstermektedir. Fakat ortalama bir rakam verecek olursak, burun ameliyatları ortalama 2,5- 3,5 saat sürmektedir. Operasyona göre bu süre uzayabilir veya kısalabilir.

6- Burun Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi Nedir?

Burun estetiği ameliyatı sonrasında iyileşme süresi hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilir. Ancak bu süreci genel olarak şu şekilde listeleyerek, iyileşme süresini ön görebiliriz:

 • Burun ameliyatından sonra ağrının, şişliğin ve morluğun azalması için yaklaşık 4 saat soğuk yüz maskesi uygulanır (her hastada morluk oluşmayabilir),
 • Ameliyat sonrası hastanın burnuna tamponlar yerleştirilebilir veya hiç tampon kullanılmayabilir,
 • Ameliyat sonrasında bir hafta boyunca yatarken hastanın başı yüksekte olmalıdır,
 • Burun ameliyatından 6-7 gün sonra burun üzerine koyulan plastik atel alınır,
 • Kalın deriye sahip olanların şişliklerinin inmesi ince derililere oranla daha uzun sürmektedir,
 • Ameliyat sonrasında burun ucunda bir miktar hissizlik olması normaldir (zamanla kaybolur),
 • Ameliyattan sonra işe geri dönme süresi 1 haftayı bulabilir.
 • Burnun tam iyileşme süresi ise 3-5 ay zaman alabilir.

7- Kemerli Burun Nasıl Düzeltilir?

Burun kemeri birçok kişi için sorun yaratmaktadır. Kemerli burnu olan hastalarda kemik ve kıkırdaktaki fazlalık törpülendikten veya çıkarıldıktan sonra çatı kısmı açılmışsa, çatıyı kapatmak amacıyla burun kemikleri orta hatta yaklaştırılır. Ancak son dönemlerde kemerli burunların tedavisinde kemer törpülenmeden burun yüksekliğini azaltıcı teknikler de kullanılabilmektedir.

8- Burun Kemik Eğriliği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun kemik eğriliği, hastanın yaşam standartlarında sorun yaşamasına sebep olabileceği için ameliyat edilmelidir. Burun içinde orta hatta bulunan kıkırdağa septum ismi verilir. Septoplasti ile burun içi eğrilikleri düzeltilir. Operasyonda burundaki hava pasajını tıkayan kemikler çıkarılır ve kıkırdakta yer alan eğriliklerin düzeltilme imkanı varsa düzeltilerek yerlerine konulur.

9- Ameliyatsız Burun Estetiği nasıl yapılır ?

Bazı durumlarda hastanın burnunda istenilen görünümü elde etmek için ameliyata ihtiyaç duyulmaz. Ameliyatsız burun estetiğinde en fazla tercih edilen yöntemler:

 • Burun Dolgusu:

Burundaki kemerin çok belirgin olmadığı durumlarda kullanılır. Etkileri kalıcı olmasa bile ameliyat olmak istemeyen hastalar için tercih edilebilecek bir estetik yöntemidir. Burun kemeri tedavisinde yöntem, burnun dolgu maddesi ile doldurularak kemer görünümünün düz bir hale getirilmesidir.

 • Burun Ucu Botoksu:

Burun ucunun yükseltilmesi için kullanılır. Burnun dudakla birleşme noktasının uç kısmında yer alan kaslara botoks uygulanarak burun ucunu aşağıya çeken kasların etkilerinin azaltılması ve burnun ucunun kaldırılması sağlanır.

 • Burun Ucunun İple Kaldırılması:

İşlem, medikal sektörde kullanılan dikiş ipi ile gerçekleştirilir.

10- Burun Ucu Düşüklüğü Nedir ve Burun Ucu Kaldırma Operasyonu Nasıl Yapılır?

Burun ucu düşüklüğü, burun ile dudak arasındaki boşluğun zamanla azalması ile oluşan durumdur. Burun ucu düşüklüğü durumunun düzeltilmesi için ameliyat veya ameliyatsız yöntemler tercih edilebilir. Eğer ameliyat tercih edilirse, burun ucundaki kıkırdağa şekil verilerek uç kısmı kaldırılır. Burun ucu estetiği ile burun ucu da küçültülebilmektedir.

11- Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Ne Yapılmalı, Nelere Dikkat Edilmeli?

Burun ameliyatını gerçekleştirmek için doktorunuzu seçtiyseniz ve ameliyat için sayılı günler kaldıysa, elbette ki ameliyat öncesi yapılacaklar hakkında kendinizi hazırlamaya başlamalısınız.

İşte burun estetiği öncesi yapılması gerekenler:

 • Burun ameliyatından 3 gün önce alkollü ve bitkisel içeceklerden uzak durulması önerilir.
 • İyileşme sürecinin hızlı olması için ameliyat öncesi ve sonrası 15 gün sigara kullanılmaması önerilir.
 • Burun ameliyatı gerçekleştirilmeden önce hastanın kullandığı ilaçlar hakkında doktoruna bilgi vermesi gerekir.
 • Burun ameliyatından önce tırnaklarda oje varsa çıkarılmalı ve makyaj temizlenmelidir.
 • Kan sulandırıcı ilaçlar burun ameliyatı gerçekleştirilmeden 1 hafta önce doktor kontrolünde kesilmelidir.
 • Ameliyat önce grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar yaşanıyorsa bu durum hakkında doktora bilgi verilmelidir.
 • Kadın hastaların ameliyat öncesi regl döneminde olmaları ödemi artırma ihtimalini yükselteceği için doktorun bilgilendirilmesi gerekir.

12- Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Burun estetiği başarıyla gerçekleştirildikten sonra ağrı ve şişlik olması oldukça normaldir ve burun ameliyatından sonra oluşan morluklar ortalama bir hafta içerisinde geçmektedir. Her hastada morluk oluşmaz. Operasyon sonrası dikkat edilmesi gereken noktalarda hassas davranılırsa, iyileşme süresi hem hızlı hem de kolay olacaktır. İşte ameliyat sonrası hastaların dikkat etmesi gereken durumlar:

 • Burun ameliyatı sonrası burun üstünde bulunan plastik kalıbın duş esnasında ıslatılmaması gereklidir.
 • Ameliyat sonrasında burun içinin temiz tutulması önemlidir. Nasıl bir temizlik yapılacağı doktorunuz tarafından size anlatılacaktır. Bunun için sıklıkla okyanus suyu gibi temizleyici ürünlerden faydalanılır.
 • Burun ameliyatından sonra ortalama 6-8 hafta boyunca gözlük kullanılmamalıdır. Gözlük kullanımı konusunda doktorunuzun görüşü geçirdiğiniz operasyona göre değişebilir. Gözlüğün kullanılmamasındaki amaç, iz ve deformasyonun önüne geçmektir.
 • Burun ameliyatı gerçekleştirildikten 4 hafta öncesine kadar ağır sporlardan kaçınılmalıdır.
 • Kan sulandırıcı ilaçlardan ve yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
 • İyileşme sürecinin hızlanmasında düzenli uyku ve beslenmek önemlidir.
 • Burun tabanında hassasiyete sebep olabileceği için dişlerin sert ve hızlı fırçalanmaması önerilir.
 • Havuzdaki kimyasalların burun içi dokulara zarar verebileceği tehlikesi yüzünden 2 ay havuza girilmemesi gerekir.
 • Burun ameliyatından 1 ay sonra denize girilebilir. Ancak denizde dalış yapılması önerilmez.
 • Burun ameliyatı gerçekleştirildikten 2 hafta sonra burun içine su çekilerek içi yıkanabilir ve burun sıkılmadan silinebilir.

13- Burun Estetiği Fiyatları Nedir?

Burun estetiği fiyatları operasyona ve hastanın durumuna göre değişmektedir. Bu nedenle belirli bir burun ameliyatı fiyatı vermek doğru olmayacaktır. Ancak burun estetiği ve burun estetiği fiyatları hakkındaki tüm sorularınız için Estetik Cerrahı Doç. Dr. Andaç Aykan ile iletişime geçebilirsiniz.