Burun Estetiği

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği, burundaki şekil bozukluğunu düzeltmeye yönelik bir işlemdir. Bunun dışında nefes alımını engelleyecek kemik ve kıkırdak eğrilikleri de düzeltilmektedir.

Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

Burun ameliyatı genel anestezi altında uygulanır. Ortalama 150-180 dk sürmektedir. Ameliyat sonrasında keskin bir ağrı oluşmaz. Ameliyattan sonra odaya alındıktan 2-3 saat sonra yemek yiyebilirler.

Neden İhtiyaç Duyulur?

Nefes alma zorluğu çeken ya da burnunun görüntüsünü beğenmeyen bireyler burun estetiğine başvurmaktadır.

Ne Zaman Yaptırılabilir?

Burun estetiğinin yapılmasında hastanın 16 yaşından büyük olması önerilir.

Operasyon Nerede Gerçekleştirilmektedir?

Doç. Dr. Andaç Aykan tüm operasyonlarını son teknoloji ile donatılmış ve ultra hijyenik şartlara sahip özel Yeditepe Araştırma Hastanesi ameliyathanelerinde yapmaktadır.

Hastane detayları ve odalar hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Türkiye’nin En İyi Estetik Cerrahlarından Andaç Aykan Burun Estetiği ile İlgili Sorularınızı Yanıtlıyor. 

Burun Estetiği (Rinoplasti/Rynoplasti) Nedir?

Burun estetiği, rinoplasti, nazoplasti gibi isimlerle de adlandırılan aynı zamanda da estetik operasyonlar içinde en çok uygulanan çalışmalardan bir tanesidir. Burunda doğumsal olarak olan, sonradan yaşanan bir olaydan ötürü veya travmalardan ötürü oluşan şekil bozukluklarının düzeltilmesi gayesiyle yapılır. Şekil bozukluğu bazı durumlarda sadece görsel bakımdan rahatsızlık vermesinden ötürü düzeltilirken genelde ise solunumsal konularda sorun yaşanmasından ötürü düzeltilmektedir. 

Hangi sebepten ötürü estetik operasyon geçirilecek olursa olsun burun estetiği konusunda öncelikli amaç burundaki solunum yolunun operasyon sonunda en iyi seviye çalışabilir durumda olmasıdır. Operasyon içerisinde burnun tekrar şekillendirilmesi, şekil bozukluğunun giderilmesi ya da bir noktanın şeklinin değiştirilmesi işlemlerinden bir tanesi veya birkaçı uygulanmaktadır.

Burun estetiği düşünen kişilerde burun dokularının estetik operasyon için uygun olup olmadığı cerrah tarafından gerçekleştirilecek muayene içerisinde mutlaka ama mutlaka kontrol edilmelidir. Gerçekleştirilecek en ufak bir müdahalenin belirgin edici sonuçlar doğuracak olmasından ötürü rinoplasti ameliyatları kesinlikle alanında uzman cerrahlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Ayrıca bu operasyon erkeklerde de kadınlarda da gerçekleştirilebilen komplike bir çalışmadır. 

Sonucun beklenildiği gibi olması için 6 ila 12 ay arasında bir süreç geçmesi gerekmektedir. Bu süre burunda gerçekleştirilen operasyonun büyüklüğüne, dokuların yapısına ve sorunun ne kadar ciddi olmasına göre değişiklik göstermektedir. Ameliyatın ardından hastaların bir bölümünde tam istenen şekil gerçekleştirilebilmesi için küçük düzeltmeler gerçekleştirilmesi gerekebilir.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatı genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilen bir operasyon türüdür. Sadece küçük dokunuşların yapılması gereken basit rinoplasti operasyonlarında ise cerrahın seçimi doğrultusunda lokal anestezi tekniği de uygulanabilmektedir. Burun estetiği ameliyatı ortalama olarak 2 saat sürerken ameliyat öncesinde yapılan hazırlıklar ve ameliyat sonrasında gerçekleştirilen çalışmalar ve devamında olacak müşahede süresi ile birlikte operasyon genel olarak 1 günü bulmaktadır. 

Genelde en çok tercih edilen 2 farklı burun estetiği tekniği bulunmaktadır. Bu teknikler açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti olarak 2’ye ayrılmaktadır. Açık rinoplastide burun delikleri arasından ufak bir kesi açılır ve bu kesi cerrahın daha rahat bir görüş açısına sahip olmasını sağlar. 

Genelde şekil bozukluğu ileri düzeyde bulunan ve daha önceden burun estetiği operasyonu geçirmiş olanlarda açık rinoplasti tercih edilmektedir. Açık rinoplasti tekniğinin en büyük avantajı görüş avantajının daha fazla olmasıdır. Fakat bu tekniğin iyileşme süresi ise daha uzun sürmektedir ve ayrıca operasyonunun ardından oluşan morluk, ödem gibi problemler daha büyük boyutlu olmaktadır. 

Bir diğer teknik olan kapalı rinoplastide ise açılan kesi burun deliklerinin içinde kalacak düzeyde ayarlanmaktadır. Bu teknikte ise cerrahın görüş alanı diğerine oranla daha azdır fakat iyileşme süresi ise daha kısa sürmektedir. Geçirilen operasyonun ardından hastanın burnunda herhangi bir dikiş izi kalmamaktadır. Kapalı rinoplasti tekniği genelde daha küçük boyutta olan şekil bozukluklarının düzeltilmesi işleminde tercih edilen bir yöntemdir.

Kimlere Burun Estetiği Yapılır?

Burun estetiği dünyada en çok uygulanan operasyonlardan bir tanesidir. Estetik yönden erkek ve kadın burunları arasında oldukça fark olmasına rağmen rinoplasti erkek ve kadın bireylere başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir. Burnunun şeklinden rahatsız olan bireyler (burun ucunda düşüklük, burun kemerinde fazlalık, burun ucunda fazlalık, burunda eğrilik veya kaza sonrası burun şeklinde bozulma yaşanan kişiler vb) bu operasyon için başvuruda bulunurlar. Burun estetiği yaşı için uygun olan yaş kemik gelişiminin tam olarak tamamlanmış olduğu yaş olan 18’nci yaştır. Ama tabii ki bu operasyonu gerçekleştirebilmek için uygun olup olmadığınızı mutlaka doktorunuzla görüşüp fiziki muayenenin ardından anlayabilirsiniz.

Burun Tipleri

Burun biliminin estetik bölümü burun çeşitlerini sınıflara ayırır. Bu doğrultuda da 8 farklı burun tipi bulunmaktadır. Bu tipler şu şekildedir;

Kemerli Burun: Burun sırtı her şeyin normal olduğu durumda yukarıdan aşağıya doğru düz bir çizgi durumundadır. Kemerli burunda kemikler yukarıya doğru bombe yaptığı için burun sırtında olan çıkıntıya kemer denmektedir. Bu tarz olan burunlara da kemerli burun adı verilir.

Büyük Burun: Buruna yandan bakıldığında burnun yan, üst ve alt kısımlarında büyüklük gözükmektedir.

Eğri Burun: Buruna önden (karşıdan) bakıldığında burun aksının orta bölümden sağ veya sola doğru yönelmesidir. Bu tipte sadece kıkırdak bölümünde eğrilik (kayma) bulunabilir veya burun bir bütün olarak sağa veya sola doğru çizgi şeklinde olabilir. 

Semer Burun: Buruna yan bölümden bakıldığında semer şeklinde önden bakıldığında ise basık ve geniş görünür. 

Geniş veya Dar Burun: Buruna önden bakıldığında burun sırtı genişliği, kaş ve burun ucu çizgisini her iki tarafta taşıyorsa geniş burun, taşmıyor ve her iki taraf çizginin içerisinde kalıyorsa dar burun olarak adlandırılır.

Dar Burun Ucu: Dar burun ucuna önden bakıldığında burunun ucu mandalla sıkılmış gibi gözükmektedir. Dar burun genelde doğumsal ya da cerrahi bir işlemden sonra oluşur.

Kısa veya Uzun Burun: Burnun yüzün tamamına oranla uzunluğunun kısa ya da gereğinden daha fazla uzun olması anlamına gelir.

Düşük Uçlu veya Kalkık Burun: Burun ucunun dudakla yaptığı açı kadınlarda 95-120 derece, erkeklerde ise 95-105 derece olması gerekmektedir. Burun bu derecelerin altında olursa düşük burun üstünde olursa da kalkık burun denmektedir.

Burun Estetiği Süreci

Burun estetiği süreci şu şekilde işlemektedir;

İlk Muayene

Doktorunuzla gerçekleştirdiğiniz ilk muayenede doktor sizi muayene ettikten sonra sizinle neden ameliyat olduğunuzu, bu ameliyattan beklentinizin ne olduğunu ve son olarak genel sağlık durumunuzu görüşecektir. İlk muayene işleminden sonra merak ettiğiniz tüm soruları doktorunuza sorabilir ve almak istediğiniz cevapları alabilirsiniz.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

Rinoplasti işlemi öncesinde dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde;

 • Ameliyata girilmeden evvel nezle, soğuk algınlığı veya grip tarzında bir probleminiz varsa bu tarz durumlar ameliyatın yapılmasını engelleyebilmektedir.
 • Daha önceden geçirmiş olduğunuz hastalıkları ve operasyonları mutlaka doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir. 
 • Anestezi kontrolü esnasında sizin için çok fazla önemli olmayan bir konu doktorunuz için önemli bir ayrıntı olabileceğinden mutlaka tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde paylaşmanız gerekmektedir. 
 • Ameliyat olacak kişinin düzenli olarak kullandığı ilaç varsa bunu mutlaka muayene esnasında doktorla paylaşması gerekmektedir. 
 • Ameliyat öncesinde kanın akışkanlığını sağlayacak olan ilaçlar veya gıdalar kesinlikle kullanılmamalıdır. Ameliyatın 10 gün öncesinde kan sulandırıcı ilaçların kullanılması bırakılmalıdır. 
 • Bitki çaylarının bir kısmında kan sıvılaştırıcı bir özellik olmasından ötürü ameliyattan bir hafta önce bitki çayı bırakılmalıdır.
 • Kadınların regl dönemi estetik ameliyatının gerçekleştirilmesine engel bir durum bulundurmamaktadır ama yine de bu konu için karar mercii anestezi uzmanınızdır.
 • Sigara yaranın iyileşmesini geciktiren bir alışkanlık olmasından ötürü operasyon öncesinde sigara bırakılması faydalı olacaktır.
 • Ameliyata girmeden en az 6 saat önce yeme-içme durumuna son verilmelidir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Burun estetiği ameliyatı sonrasında yapılması gerekenler şu şekilde;

 • Operasyonun ardından genelde hastalarda ağrı yaşanmamaktadır, fakat yine çok az da olsa bazı hastalarda ufak tefek ağrılar olmaktadır. Bu süreç içerisinde hastaya ağrı kesici tedavisi uygulanmaktadır.
 • Ameliyatın ardından hastalarda 2 gün süre boyunca burun tıkanıklığı olmaktadır. Hastalar burun tıkanıklığı yaşamalarından ötürü düzenli olarak ağızlarından nefes alıp vermeye başlarlar. Bu da hastanın boğazında bir kuruluk yaşanmasına sebep olur. Boğaz kuruluğunun hastalara rahatsızlık vermemesi için de bol bol sıvı gıda takviyesi kullanılması tavsiye edilir.
 • Bu süreçte yaklaşık olarak 6 saat boyunca yataktan kalkmamanız tavsiye edilir. Bunun sebebi ise anestezinin geçmemiş olmasından ötürü baş dönmesi ve göz kararması yaşanabilecek olmasındandır.
 • Yaklaşık 15 gün boyunca yüksek yastıklarda yatılmamalı, başınızı eğmekten kaçınmalı ve yatarken de mümkün olduğu kadar düz bir şekilde yatmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Burun Estetiği Fiyatları 2020

Birçok kişi burun estetiği ne kadardır sorusunu oldukça fazla sormakta. Burun estetiği fiyatları birden fazla faktöre göre değişiklik göstermektedir. Burun ameliyatı fiyatlarının belirlenmesi konusundaki temel faktörler muayenede tespit edilen noktalar ve operasyonu gerçekleştirecek olan cerrahın bilgi birikimi ve tecrübesiyle alakalıdır. Bunun dışında ameliyatın gerçekleştirilecek olan şehre göre de fiyatlar değişiklik göstermektedir. Örneğin arama motorunda “burun estetiği ankara” ve “burun estetiği istanbul” aramalarını yaptığınızda göreceğiniz ücretlendirmeler birbirinden farklı olacaktır. Burun estetiği ameliyatı fiyatlarını öğrenmek ve İstanbul’da burun estetiği ile ilgili daha fazla bilgi almak için bizimle 0532 100 90 74’den iletişime geçebilirsiniz.

Burun Estetiği Ameliyat Teknikleri

Burun estetiğinde kullanılan teknikler açık ve kapalı teknik olmak üzere 2’ye ayrılır. Açık ve kapalı teknikle gerçekleştirilen operasyonların bulunulan duruma göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.

Açık

Bu operasyon burun deliklerinin arasının alt kısmında küçük bir kesi oluşturarak gerçekleştirilir. Bu alanın açılıyor olması cerraha daha geniş bir görüş açısı yaratır. Genelde kıkırdak ve kemikte uygulanan işlemler kapalı teknikle aynı olmaktadır. İleri düzeyde deformitesi bulunan ve estetik operasyon hikayesi olan bireylerde genelde açık rinoplasti tercih edilmektedir.

Açık burun estetiği ameliyat tekniğinin en büyük avantajı cerraha geniş bir görüş ve uygulama şansı tanımasıdır. Dezavantajı ise kapalı rinoplasti işlemine göre burun ucu ödemi ve oluşacak morlukların iyileşme zamanı daha uzun sürmektedir.

Kapalı

Kapalı rinoplasti işleminde kesiler burun deliklerinin içerisinde olmaktadır. Kapalı teknikle gerçekleştirilen ameliyatlarda cerrahi görüş açısı az olmaktadır. Ama bununla birlikte dışarıdan görülen dikiş izi kalma ihtimali de bulunmamaktadır. Açık burun estetiği ameliyatına göre de iyileşme süresi daha kısa sürmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Burun estetik ameliyatları gerçekleştirilecek olan ameliyata göre değişiklik göstermektedir. Septum eğriliği veya farklı sorunlar yoksa gerçekleştirilen operasyon 2-2,5 saat sürmektedir. Eğer ki sadece burun ucu estetiği yapılacaksa işlem süresi daha da kısalmaktadır. Fakat burun estetiği ile birlikte burun içerisinde bir deformite, daha önce ameliyat olmuş olan hastaya kaburga kemiklerinden tekrar burun yapma gibi komplike çalışmaların süresi ise 6-7 saat sürmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Operasyondan 2 gün sonra ödemin ve şişliğin en fazla olduğu dönemdir. Sonrasında hızlı bir şekilde çözülmeye (kişinin yapısına göre değişir) başlar. Operasyondan 5 gün sonra burun üzerinde olan plastik bantlar ve atel alınmaya başlanır. Ten rengi bir bantla burnunuz bir hafta daha bantlanarak ödemin tam olarak çözülmesi sağlanır. 

Burnunuzun ucunda biraz hissizlik olması oldukça normaldir. Bu durum 2-3 aylık süre içerisinde zamanla tamamen azalarak normale dönecektir. Burun yapınıza bağlı olarak eğer ki gerekliyse nasıl burun masajı yapılacağı size gösterilecektir. Lens kullanımına operasyondan 3 gün sonra, hafif çerçeveli gözlük kullanımına operasyondan 1 ay sonra, ağır çerçeveli gözlük kullanımına ise operasyondan 3 ay sonra başlanabilir. 

Nefes alma zorluğundan ötürü burun etleri ve devuya septuma müdahalede bulunulmuşsa operasyondan sonra burun tıkanıklığı yaşamanız oldukça normaldir. Bu problem 2 aylık süre zarfında tamamen ortadan kalkacaktır. Bunun sebebi ise burun içindeki şişlik ve kabuklara bağlıdır. Burun son halini 6 ay-1 yıl içerisinde alacaktır.

Rinoplasti ameliyatından 2 hafta geçmesinin ardından sizi yormayan hafif tempolu egzersizlere ardından ise 6 hafta sonunda da yüzmeye başlayabilirsiniz. 

Burun Estetiği Türleri

Burun estetiği ameliyatlarını, küçültme, büyütme ve hem küçültme hem de büyütme tekniklerinin uygulandığı ameliyatlar olmak üzere 3 farklı grupta ele alabiliriz. Sadece küçültme işleminin uygulandığı hastalarda çıkarılan dokular hastanın burnunun yeniden şekillendirilmesi aşamasında uygulanmaktadır. 

Büyütme ameliyatı gerçekleştirilen hastalarda ise kaburga kıkırdağı, kulak kıkırdağı, karın kası zarı ya da saçlı derinin altından saça ve deriye zarar verilmeden alınan zarlar kullanılmaktadır. Büyütme ameliyatı daha çok sekonder (başka merkezde daha önce ameliyatı gerçekleştirilmiş) hastaların tedavisinde tercih edilmektedir. 

Piezo Burun Estetiği

Geleneksel burun estetiği operasyonlarında hastaların burun kemikleri kırılır ve sonrasında yeniden şekillenmeye tabii tutulur. Ardından bu işlemler sonrasında da tedavi olan hastanın göz çevresinde morluk ve küçük şişlikler oluşur. Piezo burun estetiği göz çevresinde herhangi bir problem oluşturmamaktadır. Piezo tekniği ile burun kemikleri daha düzenli ve daha kontrollü bir şekilde kesilmiş olduğundan istenmeyen bir kırık hattı uğraşılmamaktadır. Diğer burun estetiği türlerine oranla piezo burun estetiğinde daha hızlı iyileşme süresi bulunmaktadır.

Burun Ucu Kaldırma

Burun ucu kaldırma operasyonu kapalı bir operasyondur. Burunda herhangi bir iz olmadan direkt olarak burun deliklerinden girerek işlem uygulanır. Burun ucu kaldırma işleminde hastanın burun kemiklerine herhangi bir işlem yapılmaz. Sadece burun uç yapısını oluşturan kıkırdak ve yumuşak dokuya yeniden şekil verilir.

Kemerli Burun Estetiği

Kemerli burun estetiği operasyonu burun kemiği aldırma olarak da bilinmektedir. Bu operasyon çoğunlukla genel anestezi altında yapılır fakat hasta kendini kötü hissetmeyeceğini belirtirse ve herhangi bir sorun olmayacağının garantisini kendisi verirse lokal anestezi ile de gerçekleştirilebilir. 

Operasyonda hastanın burnunun içine girilir ve fazla olan kıkırdak dokusu alınır. Kemiğin alındığı boşluğa da tampon koyulur. Ardından da bir kalıp ile tampon sabitlenir ve desteklenir. Operasyonun süresi hastadan alınan kemik miktarı ile orantılı olarak 1-2 saat kadar sürmektedir.

Burundan Et Aldırma Estetiği

Burunda et büyümesi olduğu durumlarda bu durum burun tıkanıklığına sebep olur ve bundan ötürü burun şişer. Bu da hastanın nefes alıp vermesini zorlaştırmaya başlar. Önceden daha uzun süre zarfında gerçekleştirilen bu estetik türü günümüzde lazer aracılığıyla herhangi bir sorun yaşanmadan kolayca gerçekleştirilebilmektedir.

Kırık Burun Estetiği

Kırık meydana geldikten 2-3 saat sonra hemen estetik operasyon gerekmektedir. Erken müdahale işlemi mümkün gözükmüyorsa en geç 1 hafta içerisinde müdahale edilmelidir. Kırık burun estetiği ameliyatı içerisinde hangi anestezi yönteminin uygulanacağı hastanın yapısı ve taleplerine göre değişiklik göstermektedir. Sonrasında kapalı burun ameliyatı ile burnun içerisine girilerek kırıklar düzeltilmeye başlanır. Ardından da burun içerisine tampon uygulaması yapılır ve dış bölümden alçı kalıp konularak burun desteklenir.

Burun Eğriliği Ameliyatı

Burun eğriliği ameliyatı burnun içerisinde yer alan kıkırdak dokunun eğimini ayarlamak için yapılmaktadır. Burun eğriliği hastada nefes alma güçlüğü, uyku problemi ve burun tıkanıklığı gibi durumlara yol açmaktadır. Bu operasyonun ardından hastaların hayat kalitesinin ciddi manada arttığı gözlemlenmektedir. Bu işlem hastadan hastaya değişim göstermekle birlikte ortalama olarak 30-60 dakika arasında zaman almaktadır.

Cerrahi Olmayan Burun Estetiği

Cerrahi olmayan burun estetiği operasyonları burnun şeklinde herhangi bir değişime yol açmamaktadır. Burun ameliyatı sonrasında burun şeklinden memnun olmayan ya da herhangi bir hasar sonrasında burun şeklinde problem bulunan hastalarda uygulanan işlemleri kapsar.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

 

Burun estetiği öncesi ve sonrası
Burun estetiği öncesi ve sonrası

Burun Estetiği Ameliyatı Olanların Yorumları

 

Burun estetiği ameliyatı olanların yorumları şu şekilde;

Eda K.

Öncelikle herkese merhabalar; Yaklaşık bir ay önce Sevgili doktorum Andaç Aykan’da rinoplasti ameliyatı oldum. Senelerdir cesaret edemedim birçok doktorla görüştüm ama içime sinmediği için defalarca ameliyattan vazgeçtim Ta ki Andaç bey ile karşılaşana kadar çünkü kendisi Güler yüzlü samimi güvenilir ve ilgili sıfır EGO işinde çok başarılı bir doktor 🙏 Kendisine ne kadar teşekkür etsem az kalır.

Elif A.

Ben Andaç beye burun estetiği operasyonu yaptırdım. Öncesi ve sonrasında inanılmaz memnun kaldım. Güleryüzü, anlayışı,  her zaman ulaşılabilir olması insanı çok rahatlatıyor ve güven veriyor. Kendisini canı gönülden tavsiye ederim, bir an bile bu tercihimden pişman olmadım. Başarılarının devamını diliyorum.

Duygu S.

Ben de kapalı burun ameliyatı olanlardanım ve şuan çok memnunum, doktorum sağ olsun. Ameliyat olalı uzun bir zaman geçmemesine rağmen çevremdeki insanlar ve en önemlisi ben burnumu çok beğeniyorum. Ayrıca ilgisi ve güler yüzlülüğü için kendisine çok teşekkür ederim.

Burun Estetiği Ameliyatına Bağlı Riskler Nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi burun estetiği ameliyatında da birtakım riskler bulunmaktadır. Burun ameliyatının risk oranı kişiye, operasyonun türüne ve daha birçok faktöre göre değişiklik göstermektedir. Temelde açık ve kapalı olmak üzere iki farklı teknik bulunmaktadır. Hangi tekniğin kullanılacağı burun ameliyatından sonra olacak iz gibi konularda belirleyici bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Kapalı teknik ile yapılan operasyonlarda burun derisi üzerinde kesi olmadığından iz kalma riski de bulunmaz. Bununla birlikte burun eti ameliyatı, burun kıkırdak ameliyatı ve burun kemiği ameliyatı riskleri de ameliyat kapsamları birbirinden çok farklı olduğu için değişiklik göstermektedir. 

Erkek burnu ile kadın burnu arasında estetik anlamda farklar bulunmaktadır. Bu nedenle genelde kriter burnun dudakla olan açısıdır. Bu açı erkeklerde 90 dereceyken kadınlarda biraz daha fazla olmalıdır. Yani daha net bir şekilde ifade etmek gerekirse kadın burnu erkeğe oranla daha kalkık olmalıdır.

Rinoplasti operasyonlarında kullanılan teknikler burnun aldığı şekli uzun zaman boyunca koruması şeklinde planlanır. Cerrahın doğru bir teknikle gerçekleştirdiği operasyonların ardından burun ucunda düşme gibi konularla karşılaşılmamaktadır.

Ödem iyileşme sürecinin bir parçası olarak ortaya çıkar. Burnun her bölgesi için ödemin meydana gelmesi ve ardından bu ödemin geçmesi farklılık gösterir. İlk başlarda ortaya çıkan ödem genelde yukarıdan aşağıya doğru iner ve zamanla kaybolur. Kalın cilt yapısına sahip olan burunlarda ortaya çıkan ödem daha geç iyileşme gösterir, ince cilt yapısına sahip olan ödem ise daha erken iyileşme gösterir. Ameliyatın ardından yaklaşık 7-8 ay içerisinde %80-90 oranında ödemde azalma yaşanır. Bunun haricinde kalan ödem ise bir yıla yayılan bir süre zarfında iyileşme gösterir.

Burun ameliyatı diğer cerrahi operasyonlar kadar risk oluşturmaktadır. Ameliyat esnasında yapılan işlemler genelde kişinin istekleri doğrultusunda şekillendirilir. Bu doğrultuda da yaklaşık 2-2,5 saat içerisinde de ameliyat sona erer.

Burun estetik ameliyatı sonrasında kanama çok nadir olan bir şeydir fakat ameliyat sonrası az miktarda pembe renkte burun akıntısı, tükürükle karışık az miktarda kan ya da burundan birkaç damla taze kan gelebilir. Taburcu olduktan sonra burunda veya ağızda fazla miktarda taze kanama oluyorsa vakit kaybetmeden ameliyatı gerçekleştiren doktorla temasa geçilmelidir.

Normal durumlarda operasyon geçiren kişiler ufak tefek egzersizlere başlayabilmek için 15 gün, bütün spor çeşitlerini yapabilmek için ise 1 ay beklemeleri gerekir. Profesyonel sporcuların ise kesinlikle 1 ay geçtikten sonra başlamaları gerekmektedir.

Burun ameliyatının 1.gününden itibaren banyo yapmaya başlayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey duş aldığınız suyun ve ortamın çok sıcak olmamasıdır. Sıcak, burun damarlarında genişleme yapabilir ve bu da kanamaya sebep olabilmektedir.

Burun estetiği ameliyatı sonrasında verilen tavsiyelerin dinlenmesi durumunda iyileşme süresi yaklaşık 7 ila 10 gün arasında sürmektedir. 

Rinoplasti işleminin süresi yapılacak işleme göre değişiklik göstermektedir. Ama yine de ortalama bir süre vermek gerekirse burun ameliyatı 2 ila 2,5 saat arasında sürmektedir.

Burun estetiği ameliyatında kas iskelet sisteminin yeterli düzeyde gelişimini tam olarak tamamlaması gerektiği için çocukların kemik gelişimini tamamlaması beklenmektedir. O nedenle burun estetiğinde yaş sınırı yerine kemik ve kıkırdak yapısı ele alınır.

Rinoplasti işleminden sonrasından tamponları çıkarsanız dahi burnunuz tıkalı olacaktır. Bu aslında tam olarak dokuların cerrahiye vermiş olduğu yanıttır. Bir hafta süre boyunca kesinlikle burnunuzu sümkürmeye teşebbüste bulunmamanız gerekmektedir. Sümkürmek durumunda kaldığınızda her iki burun deliğiniz açık ve nazik bir şekilde yapmanız gerekir.

Burun ameliyatı sonrasında burun tıkanıklığınız birkaç gün devam eder. Bu çok normal bir durumdur. İlk günden sonra hastalar durumu alışmaktadır. 

Burun ameliyatı sonrası kanama oldukça nadir görülen bir durumdur. Ameliyatın ardından az miktarda pembe renkte burun akıntısı, tükürükle karışmış şekilde az oranda kan ya da burundan birkaç damla taze kan gelme ihtimali vardır. Taburcu olduktan sonra burundan veya ağızdan fazla miktarda taze kanama olması gibi durumlarda mutlaka ameliyatınızı yapan doktorla temasa geçmeniz önerilir.

Rinoplasti ameliyatının ardından burun çevresinde ödemden ötürü şişlik meydana gelmektedir. Bu ödemden ötürü yaşan burun şişliği ameliyatın ardından 6 ay içerisinde iyice azalmaya başlar. 6-12 ay içerisinde de şişlik tamamen yok olmaya başlar.

Rinoplasti ameliyatından sonra burun tıkanıklığı probleminiz birkaç gün sürecektir. Bu durum hastalar için oldukça bir süreçtir. İlk günün ardından hastalar bu duruma alışır. Ameliyatın üzerinden 2 ay geçmesinin ardından  burun tıkanıklığı sorununuz geçecektir.