Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Nedir?

Üst ve Alt göz kapağında; cilt fazlalığı, cilt katlantısı, kırışıklık ve torbalanma gibi sorunların giderilmesi için yapılan estetik işleme Göz Kapağı Estetiği diğer adı ile Blefaroplasti denir.

Nasıl Yapılır ?

Üst Göz kapağı estetiği Lokal anestezi ve/veya Sedasyon (hafif uyku hali) altında gerçekleştirilir. İşlem öncesinde Göz kapağı üzerinde hassas ölçüm ve işaretlemeler yapılır. Bu operasyonda gerek görüldüğü durumlarda cilt fazlalığıyla birlikte kas ve göz kapağındaki yağ dokusu da çıkarılır. Yapılan Cilt kesisi üst göz kapağının katlantısına denk gelecek şekilde planlanır. Böylece geç dönemde belirgin bir iz kalmaz. İşlem toplamda 35-55 dakika arasında sürer. 2-3 saat gözlem altında tutulduktan sonra hasta taburcu edilir.

Alt Göz kapağı Estetiği Lokal Anestezi ve Sedasyon ya da Genel anestezi altında yapılır. Kirpiklerin dibinden yapılan cilt kesisi ya da ciltte kesi oluşturmadan alt göz kapağının içinden yapılacak kesi ile (Transkonjonktival) yapılır. Fazlalık cilt dokusu çıkarılır. Göz altı torbalarına müdahale edilir. İşlem toplamda 1-2 saat  arasında sürer. 1 gece gözlem altında tutulduktan sonra hasta taburcu edilir.

Üst ve alt Göz kapağı estetiğinde belirgin bir ağrı yaşanmaz. Göz kapaklarındaki ince bantlar 3-4 gün sonra alınır, dikiş alınmasına gerek yoktur.

Neden Yapılır?

Göz kapağındaki cilt fazlalıkları kadınlar için makyaj yapılırken sorun yaratabilir. İleri cilt fazlalıkları üst göz kapaklarında ağırlık ve yorgunluk hissine neden olabilir. Bu işlemler hastalara hem estetik görünüm hem de fonksiyonel açıdan fayda sağlar.

Üst göz kapağındaki cildin kırışıklık ve katlantı oluşturması, sarkması ve hatta ileri olgularda kirpiklere temas etmesi durumunda uygulanır. Alt göz kapağında ise oluşan torbaların ve/veya cilt fazlalık ve kırışıklıklarının kişinin olduğu yaştan daha ileri ve yorgun bir yüz görünümü oluşturmasından dolayı yapılır.

Ne zaman Yapılır ?

Yukarıda sayılan şikayetlere sahip kişilerde doktor muayenesi yapıldıktan sonra yapılır. Göz kapağı estetiğinin yapılması için 18 yaşından büyük olunması önerilir.

Nerede Gerçekleşir?

Doç. Dr. Andaç Aykan tüm uygulama ve operasyonlarını son teknoloji ile donatılmış ve ultra hijyenik şartlara sahip özel Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesinde yapmaktadır.

Hastanenin detayları ve konumu hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Kimler İçin Uygundur?

Önemli bir göz problemi ve iyileşme sürecini olumsuz etkileyecek tıbbi bir rahatsızlığı olmayan sağlıklı bireyler bu operasyonu gerçekleştirebilir. Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastaların bu ilaçları işlemden bir süre önce (5-10 gün) kesmeleri istenir.

Türkiye’nin En İyi Estetik Cerrahlarından Andaç Aykan Göz Kapağı Estetiği ile İlgili Sorularınızı Yanıtlıyor.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nedir?

Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti), plastik cerrahi uzmanları tarafından sarkan cildi ve fazla kas dokusunu çıkarmak için alt ve üst göz kapaklarına uygulanan cerrahi işlemler bütünüdür.

Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Göz kapağı estetiği iki şekilde gerçekleştirilir. Üst göz kapağına ve alt göz kapağına uygulanan işlemler farklıdır.

Üst Göz Kapağı Estetiği / Üst Blefaroplasti

Üst göz kapağı estetiği, cilt dokusunda kırışıklık ve katlantı oluşması, göz kapağı sarkması ve hatta ileri olgularda göz kapağı derisinin kirpiklere temas etmesi nedeniyle uygulanan estetik işlemidir.

Operasyon, göz kapağı üzerinde yapılan plan ve işaretlemeler sonrasında lokal anestezi altında yapılır. Bazı durumlarda sedasyon anestezisi de kullanılabilir. Bu operasyonda gerek görüldüğü durumlarda cilt fazlalığıyla birlikte kas ve göz kapağındaki yağ dokusuda çıkarılır. Ciltteki kesi izi göz kapağının katlantısında olacak şekilde yapılmaktadır. 

Alt Göz Kapağı Estetiği / Alt Blefaroplasti

Alt göz kapağı estetiği, göz altındaki torbalar, göz kapağı boyunun uzaması (pitozis) ve göz kenarlarındaki halk arasında kaz ayağı olarak adlandırılan kırışıklıklara yönelik yapılan estetik uygulamadır. Operasyon öncelikle hastanın yakınmaları ve şikayetlerine göre kirpiklerin dibinden yapılan cilt kesisi ya da ciltte kesi oluşturmadan alt göz kapağının içinden yapılacak kesi ile gerçekleştirilebilir. Lokal anestezi, sedasyon ya da genel anestezi altında uygulanır. Yapılan işlemde fazla cilt dokusu çıkarılır ve göz altı torbalarına müdahale edilir. 

Kimlere ve Hangi Durumlarda Göz Kapağı Ameliyatı Yapılır?

18 yaşını doldurmuş ve operasyona engel olacak herhangi bir sağlık sorunu olmayan herkes bu ameliyatı yaptırabilir.

İleri cilt fazlalıkları üst göz kapaklarında ağırlık ve yorgunluk hissine neden olabileceği gibi özellikle kadınlar için makyaj esnasında da sorunlar yaratabilir. Hem bu sebeple hem de düşük göz kapağı, göz kapağı şişmesi gibi nedenlerle üst göz kapağı ameliyatı tercih edilir. 

Ameliyatı, göz altındaki kırışıklıkları, göz torbaları, sarkmalar veya cilt hastalıkları sebebiyle oluşan deformasyonların giderilmesini isteyen herkes yaptırabilir.

Göz Kapağı Estetik Ameliyatı Süreci

Göz kapağı estetik ameliyatı süreci zorlu bir süreç değildir. Öncesinde ve sonrasında uymanız gereken prosedürlerden sonra kısa ve kolay bir şekilde sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

İlk Muayene

Göz estetiği sürecinde ilk muayene aklınızdaki sorulara cevap almanız ve operasyon hakkındaki detayları öğrenmeniz açısından önemlidir. Doktor, isteklerinizi ve şikayetlerinizi dinlerken sizi muayene eder ve göz kapağı estetik planı hazırlayarak, operasyon hakkında bilgi verilir.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

Hastanın durumu hakkında tüm bilgiler göz kapağı estetiğinden önce elde edilir. Hastalar fiziksel ve psikolojik sağlık durumlarıyla ilgili tüm bilgileri paylaşmalıdır. 

Ameliyattan 1 hafta önce aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların kullanımı durdurulmalı. Bunun yanı sıra E-vitamini, bazı ağrı kesiciler ilaçlar ve bitkisel çaylar da tüketilmemelidir.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Ameliyattan sonra hastanın iyileşme süresi kısadır. Talimatları izlediğiniz sürece hızlı bir iyileşme gözlemleyebilirsiniz. Hastalar için, kanamayı önlemek için operasyon sonrasında yüksek bir yastık üzerinde yatmak önemlidir. Ameliyattan sonra ödem gözlemlenebilir. Hızlı iyileşme için belirli durumlardan kaçınmak önemlidir. Doktorunuz bu konuda size ayrıntılı bilgi verecektir. 

Göz Kapağı Estetiği Fiyatları

Göz kapağı estetiği fiyatları için genellikle internette alt göz kapağı estetiği fiyatları ve üst göz kapağı estetiği fiyatları şeklinde aramalar mevcut. Ancak interaktif ortamda bu operasyon için sabit bir fiyat vermek imkansızdır. Bunun için doktorunuzla görüşmeli ve direkt olarak ondan bir fiyat almalısınız. Göz kapağı estetiği fiyatları konusunda bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyat Teknikleri

Göz kapağı estetiği hastanın durumuna göre 3 şekilde gerçekleştirilebilir.

Ameliyat

Ameliyatta yapılan işlem üst ve alt göz kapağı estetiği için farklılık gösterir. Üst göz kapağı estetiğinde, cilt fazlalığıyla birlikte kas ve göz kapağındaki yağ dokusunun da çıkarılabileceğinden yukarıda bahsetmiştik. Operasyon için kesi göz kapağının katlantısına denk gelecek şekilde açılır.

Alt göz kapağı estetiğinde ise, hastanın şikayetleri göz önünde bulundurularak işlem kirpik diplerine açılan kesi ile yapılabilir. Eğer cilt üzerinde kesi oluşturulmasına gerek görülmezse bu kez alt göz kapağının içine atılacak bir kesi ile estetik işlem gerçekleştirilebilir.

Ameliyat için lokal anestezi, sedasyon ya da genel anestezi uygulanmaktadır.

Lazer Tedavisi

Göz estetiğinde alt göz kapağı kirpik köklerinden mikro şekilde uygulanan lazer yöntemi, buradaki yağ bezlerinin buharlaştırılarak yok edilmesine yardımcı olur. Lazer tedavisi ile yapılan göz estetiği, iyileşme sürecinde morarma ve kızarıklık gibi problemlerin yaşanmasını engellemektedir.

Plazma Tedavisi

Plazma tedavisinde, uygulama alanındaki su buharı ve azot, yüksek enerji yardımıyla plazma enerjisine dönüştürülür. Bu enerji derideki lezyonları buharlaştırdığında, sorunlu dokuyu yok eder ve yeni bir doku oluşturma süreci başlatır. Prosedür kısadır ve anestezik krem ile kolayca uygulanabilir. İşlem sonrasında pansuman gerekmez.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Üst göz kapağı estetiği ameliyatı lokal anestezi altında yapılır ve ortalama 45 dakika ile 1 saat arasında sürer. Alt göz kapağı estetiği ameliyatı ise ortalama 1-1.5 saat sürmektedir. Operasyon süresindeki en önemli faktör göz kapağına ek olarak yapılacak diğer cerrahi uygulamaların olup olmadığıdır.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

İyileşme sürecinin başlarında operasyon bölgesinde şişme, morarma ve hafif ağrı durumu yaşayabilirsiniz. Bunların yaşanması normal bir süreçtir ve uzmanlar göz kapağına yağlı bir krem sürmenizi ve soğuk bir kompres uygulamanızı önerir. Ancak uygulama bölgesine basınç uygulamamaya dikkat etmelisiniz.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Öncesi ve Sonrası (Resimli)

Göz kapağı estetiği öncesi ve sonrası;

Göz kapağı estetiği öncesi ve sonrası
Göz kapağı estetiği öncesi ve sonrası

Alt göz kapağı ve üst göz kapağı estetiği öncesi ve sonrası;

Alt göz kapağı ve üst göz kapağı estetiği öncesi ve sonrası
Alt göz kapağı ve üst göz kapağı estetiği öncesi ve sonrası

Alt göz kapağı ve üst göz kapağı estetiği öncesi ve sonrası;

Kadınlarda alt göz kapağı ve üst göz kapağı estetiği öncesi ve sonrası
Kadınlarda alt göz kapağı ve üst göz kapağı estetiği öncesi ve sonrası

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Olanların Yorumları

Göz kapağı ameliyatı olanların yorumları şu şekildedir;

Beyza T.

Arkadaşlarımın tavsiyesi ile araştırmaya başladığım daha sonra çok zaman geçmeden yaptırdığım ve yaptırdığım andan itibaren de belirgin bir şekilde sonuç aldığım tedavi. Andaç Bey’e bu konuda gerçekten çok teşekkür ederim. Ameliyat süreci çok güzel geçti ve ağrım da çok fazla olmadı. 2-3 gün içerisinde normal yaşantıma döndüm. Göz kapaklarım o kadar güzel oldu ki gören herkes çok iyi göründüğümü söylüyor.

İhsan Ç.

Aynaya baktığımda belirgin bir göz kapağı düşüklüğüm olduğunu görebiliyordum. Bu nedenle uzun araştırmalar sonucunda göz kapağı estetiği yaptırmaya karar verdim. Sosyal medyada Andaç Aykan ile karşılaştım. Kendisiyle iletişime geçtim ve hemen yanıt aldım. İlk muayeneye gittiğimde de kesinlikle doğru karar verdiğime ikna oldum. Bu ameliyat bugüne kadar aldığım en iyi kararlardan biri olabilir. Gelen güzel yorumları anlatamam.

Dilara O.

Göz altı torbalarımdan rahatsız olduğum için estetik operasyon yaptırmaya karar verdim. Çünkü göz torbaları beni olduğumdan daha yaşlı gösteriyordu. Operasyon çok iyi geçti. Ağrı sorunları yaşamadım. Ameliyat sonrası Andaç Bey’in tavsiyelerini de eksiksiz uyguladım. Şimdi gerçekten çok iyi görünüyorum. Ellerinize sağlık Andaç Bey, çok teşekkür ederim.

Sıkça Sorulan Sorular

Göz kapağı estetik tedavisinden sonra gözler kapanmaz ve görme ile ilgili bir sorun oluşmaz. Ameliyattan sonra bulanık görme veya gözlerde kuruluk, yaşlanma ve sekresyonlar görülebilir.

Bu operasyondan sonra hastada hafif ağrılar olabilir. Ağrı kesici kullanarak bu süreci atlayabilirsiniz. Bu ağrılar 2-3 gün sürebilir.

Göz kapağı estetiğinden bir hafta sonra hasta normal çalışma hayatına devam edebilir. Morluk ve ödem ise iki hafta içinde tamamen kaybolmaktadır.

Göz kapağı estetiği ameliyatından sonra hiçbir iz kalmaz. Çünkü üst göz estetiği operasyonunda kesi, gözün kapanma çizgisine atılır., Bu nedenle, gözler açıldığında hiçbir kesi izi gözükmez. Alt göz kapağı estetiği operasyonunda ise kesi olmadığından dolayı iz kalmaz. 

Nadiren de olsa göz kapağı estetiği sırasında veya sonrasında kanama problemleri yaşanabilir. Ameliyattan sonra kanama meydana gelirse, acil drenaj tedavisi gerekebilir.

Üst göz kapağı estetiği için kişinin 18 yaşından büyük olması önerilir. Böylece operasyon için hormonal ve vücut yapısı olarak uygun durumda olunur.

Göz kapağı estetiği yapıldığı andan itibaren kendini belli eder. Kalıcı bir estetik operasyondur.

Göz kapağı düşüklüğü, göz kapağı ödemi, iltihaplanma, tümör, kontakt lens kullanımı göz kapaklarının travmatik neden veya yaşa bağlı gevşemesi gibi çeşitli nedenlerle gerçekleşebilir.