Jinekomasti Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Erkeklerin en çok yaptırdığı operasyonlardan biri olan Jinekomasti hakkındaki tüm detayları kaleme aldığımız yazımızda, Jinekomasti nedir, nedenleri nelerdir, nasıl tedavi edilir, operasyon öncesi ve sonrası yapılması gerekenler nelerdir? gibi sorulara ve çok daha fazlasına yanıt bulacaksınız. İşte jinekomasti hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar:

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti, erkeklerde görülen meme büyümesi rahatsızlığıdır. Erkek meme dokusunun gelişip büyümesi ile ortaya çıkan bu rahatsızlık, herhangi bir sağlık sorununa sebep olmasa da kişide utanmaya yol açtığı için ameliyat tercih edilmektedir. Jinekomasti sorununu yaşayan erkeklerin çoğu memelerin belirginliğini engellemek için bol giyinmek ve kambur yürümek zorunda kalırlar. 

Jinekomasti Nedenleri Nelerdir?

Ergenlik döneminde erkeklerin memelerinde büyüme ve dolgunluk olması gayet normaldir. Ancak ergenlikte hormonal karmaşa nedeniyle memelerin büyümesi durumu kalıcı hale gelirse bir sorun olarak karşımıza çıkar. Bu dönemde fazla kilosu olan erkeklerde jinekomasti sorununun daha fazla görüldüğü de bilinmektedir. Peki, jinekomastinin diğer nedenleri nelerdir?

Öncelikle Jinekomasti nedenleri hastadan hastaya değişkenlik gösterir. Doğal hormon değişiklikleri nedeniyle ortaya çıkan jinekomastinin yanı sıra; çeşitli ilaçlar, uyuşturucu maddeler ve alkol kullanımı da jinekomastiye neden olabilir. 

Jinekomasti nedenleri arasında sayabileceğimiz bir başka faktör de sağlık sorunlarıdır. Bu hastalıkların arasında testis, adrenal (böbrek üstü), hipofiz bezi gibi organlarda bulunan tümörler vardır. Buralarda bulunan tümörler hormon dengesini bozabilirler. Aynı zamanda Hipogonadizm, Hipertiroidizm, karaciğer yetersizliği, siroz, Malnütrisyon, böbrek yetersizliği gibi sağlık sorunları jinekomastiye neden olabilir.

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

Jinekomasti sorunu yaşadığınızı düşünüyorsanız, kendinizde şu durumları gözlemleyebilirsiniz. İşte en belirgin jinekomasti belirtileri;

 • Memede ağrı,
 • Memede şişkinlik,
 • Memede ele gelen kitle,
 • Memelerden birinin diğerine göre daha büyük olması,
 • Memede hassasiyetin artması,
 • Bir veya iki meme ucundan gelen sıvı gibi belirtiler, bireyde jinekomasti olduğunun belirtileridir. 

Jinekomasti Nasıl Anlaşılır?

“Jinekomasti nasıl anlaşılır?” sorusunun kesin cevabı için bir doktora görünmekte fayda vardır. Doktorunuz jinekomastiden emin olmak için elle muayene yapabilir, hormon testleri veya Ultrasonografi isteyebilir. Elde edilen bilgiler doğrultusunda tanı koymak kolaylaşır ve tedavi için en doğru yol seçilir.

Jinekomasti Tedavi Uygulamaları

Jinekomasti tedavisi hastaya göre değişmektedir. Eğer hastanın meme büyüklüğünün 

nedeni sadece yağ dokusundaki artış kaynaklı ise liposuction ile yağ dokusu alınır. Ancak hastanın memesindeki büyüklük meme dokusunun büyümesi nedeniyle oluşuyorsa, jinekomasti ameliyatı uygulaması tercih edilmektedir. Çoğu zaman hastalarda meme dokusu ve yağ dokusunun artışı beraber artışı görülebilir. Böyle durumlarda jinekomasti ameliyatı ile liposuction işlemi birlikte kombine edilerek tedavi uygulanır. Jinekomasti çözümünün bir başka belirleyicisi de hastanın yaşı ve sağlık durumudur. Bebeklerde ve ergenlik döneminde oluşan meme büyümesine geçici olduğu için genellikle müdahale edilmez. 

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekomasti çözümleri arasında en etkili olan yöntem ameliyattır. 50 – 90 dakika arasında tamamlanması beklenen jinekomasti ameliyatı öncesinde hastaya genel anestezi uygulanır. Eğer sadece liposuction uygulaması gerçekleştirilecek hafif bir vaka söz konusu ise lokal anestezi yöntemi de uygulanabilmektedir. Jinekomasti ameliyatının nasıl yapılacağına hastanın durumuna göre karar verilir. Bu durumda genel olarak üç tip operasyondan bahsedebiliriz:

 • Karışık jinekomastilerde cerrahinin yanı sıra liposuction işlemi uygulanır.
 • Glandüler jinekomastilerde cerrahi işlem gereklidir.
 • Yağlı tip jinekomastilerde yalnızca liposuction işlemi uygulanır. 

Jinekomasti ameliyatı ve diğer estetik operasyonlar hakkındaki tüm sorularınız için Estetik Cerrahı Doç. Dr. Andaç Aykan ile iletişime geçebilirsiniz.

Jinekomasti Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

Doktorunuz jinekomasti tedavisi olarak ameliyata karar verdiyse, jinekomasti ameliyatı öncesi yapılması gerekenler hakkında bilgilenmenizde fayda var. İşte jinekomasti ameliyatı öncesi bilmeniz ve yapmanız gerekenler;

 • Ameliyattan en az 10 gün önce aspirin ve aspirin türevlerini içeren ilaçları kullanmayı bırakmalısınız,
 • Ameliyat öncesi 48 saat içerisinde aşırı alkol tüketmemelisiniz,
 • Ameliyattan önceki bir haftalık süreçte idrar yolu enfeksiyonu, grip veya soğuk algınlığı geçirmeniz durumunda doktorunuza bildirmelisiniz,
 • Ameliyat öncesinde sağlık geçmişiniz  ve sürekli kullandığınız kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuza bilgi vermelisiniz,
 • Ameliyattan en az 2 hafta önce yaranın iyileşme hızının düşmemesi için sigara içmeyi bırakmalısınız,
 • Ameliyattan en az 6 saat önce yiyecek ve içecek tüketimini durdurmalısınız.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Jinekomasti ameliyatını lokal anestezi altında olan hastalar durumlarına bakılarak aynı gün içerisinde taburcu olabilmektedir. Genel anestezi yapılan hastalar ise ameliyattan bir gün sonra taburcu olur. Peki, jinekomasti ameliyatı sonrası yapılması gerekenler nelerdir? İşte bilmeniz gerekenler;

 • Ameliyattan sonra 3 gün boyunca duş alınmamalıdır,
 • Ameliyattan sonra jinekomasti korsesi kullanılmalıdır,
 • Ameliyat sonrasında en az 3 hafta boyunca ağır yük kaldırırılmamalıdır,
 • Ameliyat sonrası ilk günlerde ameliyat bölgesinde ödem, hassasiyet, ağrı ve morluklar oluşabileceği unutulmamalıdır,
 • Ameliyattan sonra 2.haftadan itibaren havuz ve denize girilebilir,
 • Ameliyattan sonra 6 hafta süre ile ağır spor, göğüs bölgesine darbe alınabilecek aktivitelerden ve ödeme sebep olabilecek sauna, solaryum gibi faktörlerden uzak durulmalıdır,
 • Ameliyattan sonraki ilk üç gece boyunca düz sırt üstü yatılmalı, ameliyattan sonraki en az bir hafta boyunca da göğüslerin üzerine yatılmamalıdır,
 • Ameliyattan sonra 3-5 günlük bir dinleme sürecinin ardından günlük hayata dönülebilir.

Jinekomasti Korsesi

Jinekomasti ameliyatı sonrasında kullanılması gereken jinekomasti korsesi, göğüs korsesi olarak da adlandırabileceğimiz, ameliyat sonrasında göğüs bölgesinde oluşan ödem ve şişliği azaltan tedaviye yardımcı bir araçtır. Bu jinekomasti ameliyatı sonrası korsenin ortalama 2-3 hafta boyunca sürekli giyilmesi gerekir. Üçüncü haftadan sonra ise yaklaşık 6 haftaya kadar gündüzleri, özellikle de ağır aktiviteler gerçekleştirilirken korsenın giyilmesi büyük önem taşır.

Jinekomasti ameliyatı, ameliyat sonrası süreç hakkındaki tüm sorularınız için Estetik Cerrahı Doç. Dr. Andaç Aykan ile iletişime geçebilirsiniz.