Jinekomasti - Erkekte Meme Büyümesi

Jinekomasti – Erkekte Meme Büyümesi Nedir?
Erkekte meme büyüklüğü (Jinekomasti), erkek memesinin normalden daha büyük olmasıdır.

Nasıl Gerçekleştirilmektedir?
Hafif vakalarda ve sadece yağ dokusuna bağlı meme büyüklüğü varlığında liposuction ile fazla yağ dokusu alınabilir. Daha ileri vakalarda ise liposuction ile birlikte kalan meme dokusu kalıntıları çıkartılmaktadır. İleri vakalarda meme dokusu, meme ucu etrafındaki kahverengi bölgenin alt yarısından yapılan cilt kesisinden çıkarılır.

Neden İhtiyaç Duyulur?
Hastanın sosyal yaşantısını etkilemesi halinde bu operasyona başvurulur. Genellikle görüntü dışında şikayete sebep olmamaktadır.

Ne Zaman Yaptırılabilir?
Jinekomasti ameliyatı hastanın ergenlik dönemini bitiminden itibaren yapılabilir. Böylece birey, memeleri büyüdüğü anda gerekli kontrolleri yaptırır ve ameliyat olursa jinekomasti ile gelebilen psikolojik sorunları engellemiş olur.

Operasyon Nerede Gerçekleştirilmektedir?
Doç. Dr. Andaç Aykan tüm operasyonlarını son teknoloji ile donatılmış ve ultra hijyenik şartlara sahip özel Yeditepe Araştırma Hastanesi ameliyathanelerinde yapmaktadır.
Hastane detayları ve odalar hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Kimler İçin Uygundur?
Ergenliğin tamamlanmasından sonra göğüs bölgesinde aşırı yağ dokusu ve aşırı glandüler doku gelişmiş olan erkeklerin jinekomasti operasyonunu yaptırması uygundur.


Türkiye’nin En İyi Estetik Cerrahlarından Andaç Aykan Jinekomasti / erkeklerde meme büyümesi ile İlgili Sorularınızı Yanıtlıyor.

Jinekomasti (Erkeklerde Meme Büyümesi) Nedir?

Jinekomasti yani erkekte meme büyümesi, erkek meme dokusunun normalden daha büyük hale gelerek, kadın memesi formuna yaklaşması durumudur. Kişinin sosyal yaşamını etkileyebilen jinekomasti, fizyolojik görünümünün haricinde çok sık olmasa da hassasiyet ve duyarlılık şikayetlerine neden olabilir. Peki, jinekomasti neden olur?

Jinekomasti vakalarının büyük çoğunda hiçbir sebep bulunmasa da aşağıda saydığımız nedenlere bağlı olarak jinekomasti gelişebilmektedir.

 • Ergenlik döneminde hormonal nedenlere bağlı olarak jinekomasti gelişebilir. Bu durum normal olsa da kalıcı hale gelmesi sorun teşkil edeceği için süreç gözlemlenmelidir.
 • Bazı anti-androjen, antiretroviral, anksiyete, antidepresan ve antibiyotik ilaçların kullanımı jinekomasti oluşumunu tetikleyebilir.
 • Uyuşturucu maddeler ya da alkol kullanımı erkekte meme büyümesine yol açabilecek diğer etkenlerdendir.
 • Bazı sağlık sorunları da jinekomasti nedenleri arasında sayılır.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekomastinin bazı evreleri vardır. Tedavi ve ameliyata da bu evreler göz önünde bulundurularak karar verilir. Hastada sadece yağ dokusuna bağlı olarak memede büyüme söz konusuysa, tedavi için liposuction yöntemi tek başına yeterli olur. Yağ dokusunun yanı sıra meme dokusunda da büyüme gözlemleniyorsa, bu kez hem cerrahi bir müdahale hem de liposuction uygulanması gerekebilir. İşlem meme altından açılan küçük bir kesi ile yapılır. Daha ileri jinekomasti vakaları için açık teknik jinekomasti ameliyatı en etkili sonucun alınabilmesi için gereklidir.

Liposuction yönteminin tek başına uygulandığı hastalarda lokal anestezi tercih edilir. Diğer operasyon teknikleri biraz daha uzun sürdüğü ve cerrahi bir müdahale gerektirdiği için genel anestezi altında jinekomasti ameliyatı yapılır.

Jinekomasti Ameliyat Teknikleri

Jinekomasti ameliyatı için 3 teknik kullanılmaktadır. Bunlar jinekomasti evreleri ile orantılı şekilde uygulanır.

 • Liposuction
 • Cerrahi işlem ve liposuction
 • Açık teknik Cerrahi işlem

Liposuction ile Jinekomasti Tedavisi

Erkeklerde jinekomasti sadece yağ dokusunun artışı ile görülüyorsa, tedavi için liposuction yöntemi tercih edilir. Hafif vakalarda uygulanan bu yöntem lokal anestezi altında yapılır ve hastanın koltuk altından girilir. Bu tedavi yöntemi birinci evre jinekomasti hastaları için uygundur. Liposuction, jinekomastide meme üzerinde belirgin bir iz bırakmayan uygulama tekniğidir.

Liposuction ve Cerrahi Müdahale ile Jinekomasti Tedavisi

Bazı durumlarda jinekomasti sadece liposuction ile tedavi edilemez. Bunun yanı sıra cerrahi bir müdahale de gerekir. Bu tip vakalar ikinci evre yani orta dereceli jinekomasti hastalarıdır. Yağ dokusunun yanı sıra meme bezindeki büyümede de artış olan bu hastalar için genel anestezi tercih edilir. Meme altına açılan bir kesi yardımı ile büyüyen meme dokusu çıkarılır ve gerekli durumlarda liposuction ile yağ dokusu çekilir.

Açık Teknik Cerrahi Müdahale ile Jinekomasti Ameliyatı

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı, üçüncü evre yani ileri jinekomasti hastaları için tercih edilen bir yöntemdir. Kadınlarda yapılan meme küçültme ameliyatı ile oldukça benzerlik gösterir. Açık teknik ile yapılan operasyon genel anestezi altında yapılır ve meme ucu çevresinde yarım daire şeklinde bir kesi açılır. İşlem sonrası hasta aynı gün içinde taburcu edilebileceği gibi bir gece için hastanede istirahati de istenebilir.

Kimlere ve Hangi Durumlarda Jinekomasti Ameliyatı Yapılır?

Meme büyümesi nedeniyle sosyal yaşantısı büyük ölçüde etkilenen, kendini iyi hissetmeyen ve utangaçlık duygusu yaşayan her yaştaki hastaya jinekomasti ameliyatı uygulanabilir. Yalnızca ergenlik çağındaki hastalarda geçici jinekomasti görülebileceğinden bu evrede cerrahi bir müdahale yapılmadan önce bir süre beklenilmelidir. Bu tür vakalarda jinekomasti genellikle birkaç yıl içerisinde kendiliğinden iyileşir. Eğer ergenlik dönemindeki jinekomasti 2 yıl içerisinde gerilemiyorsa operasyon seçeneği değerlendirilebilir.

Jinekomasti Tedavisi Aşamaları

Jinekomasti tedavisi için ilk muayene süreci, tanı ve operasyon tekniğinin belirlenmesi açısından önemlidir. Bu süreçte doktorunuzla aklınıza takılan her soruyu paylaşmalı, beklentilerinizi anlatmalı ve operasyon hazırlık süreci ile operasyon sonrasında yapılması gerekenler hakkında bilgi almalısınız.

İlk Muayene

Jinekomasti şikayeti ile gelen hastanın öyküsü ve beklentileri doktor tarafından dinlenir. Sonrasında ise genellikle meme büyüklüğüne neden olan durumu bulabilmek amacıyla hastaya hormon testi yapılır. Doktorun detaylı muayenesinin ardından tanı konularak en uygun olan tedavi yöntemi belirlenir. Hasta tedavi ve tedaviden sonraki süreç hakkında bilgilendirildikten sonra operasyon için tarih belirlenir.

Ameliyat tarihi belirlendikten sonra da anestezi uzmanları tarafından hastanın muayenesi yapılır.

Jinekomasti Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

Jinekomasti ameliyatı öncesi yapılması gerekenleri şöyle listeleyebiliriz;

 • Ameliyattan en az 1 hafta önce aspirin ve türevi ilaçların kullanımı bırakılmalıdır.
 • Jinekomasti ameliyatı öncesi ve sonrası bir süre sigara kullanılmaması önerilir. Sigara iyileşme süresini olumsuz etkiler.
 • Ameliyattan bir hafta öncesinde alkol tüketimi durdurulmalıdır.
 • Operasyon öncesinde sağlığınıza dikkat etmeye özen göstermelisiniz. Eğer ameliyattan bir hafta öncesinde hastalık belirtileri gösterirseniz (grip, soğuk algınlığı vs.) durumu doktorunuzla paylaşınız.
 • Rutin olarak kullandığınız ilaçlar varsa mutlaka doktorunuzla paylaşmalısınız.
 • Ameliyat saatinden en az 6 saat önce bir şey yiyip içmemelisiniz. Bu sürede içmeniz gereken ilaçlar varsa bir yudum suyla alınabilir.
 • Jinekomasti ameliyatı için hastaneye gelirken jöle gibi kozmetik ürünleri kullanmayınız ve varsa yüzük, küpe, saat gibi takılarınızı evde bırakınız.
 • Operasyondan birkaç saat öncesinde hastanede olmaya özen gösteriniz.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Jinekomasti ameliyatı sonrası yapılması gerekenleri şu şekilde listeleyebiliriz;

 • Jinekomasti operasyonu sonrası 3-4 gün boyunca duş alınmamalı ve ameliyat bölgesine su değdirilmemelidir.
 • Ameliyat sonrası ilk 3 gün sırt üstü yatılmalıdır.
 • Ameliyattan sonra 3 hafta süresince jinekomasti korsesi (Jinekomasti atleti) kullanılmalıdır. Bu süre doktor tavsiyesine göre uzatılarak 6 haftaya çıkabilir.
 • Ameliyattan sonra 1 hafta boyunca ağır yük kaldırılmamalıdır.
 • Jinekomasti ameliyatı sonrası spor yapmak, özellikle ağır egzersizler açısından ağrı ve sıkıntı yaşamanıza neden olabilir.
 • Ameliyattan sonra 1 buçuk ay boyunca göğüs bölgesine alınacak darbelerden kaçınılmalı, sauna ve solaryum gibi faktörlerden uzak durulmalıdır.
 • Jinekomasti ameliyatından 1 hafta sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz.

Jinekomasti Ameliyat Fiyatları

Erkekte meme küçültme ameliyatı fiyatları, memedeki büyüme oranı, meme bezinin durumu ve yapılan ameliyat tekniğine göre değişiklik gösterir. Bu nedenle net bir fiyat vermek mümkün olmayacaktır.

jinekomasti ameliyat fiyatları için Estetik Cerrahı Doç. Dr. Andaç Aykan ile iletişime geçebilir ve jinekomasti ile alakalı aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını kısa sürede öğrenebilirsiniz.

Jinekomasti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Jinekomasti ameliyat süresi operasyon tekniğine ve yapılan müdahaleye göre farklılık gösterebilir. Genel anestezi ya da lokal anestezi altında yapılan işlemin süresi ortalama 1 ile 2 saat arasındadır.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Jinekomasti ameliyatından hemen sonra hastaya jinekomasti korsesi giydirilir. İyileşme sürecinde dikkat etmeniz gereken en önemli etkenlerden biri bu korseyi doktorunuzun verdiği süre boyunca takmanızdır. Operasyon çıkışı ilk 4-5 saat yatakta dinlenmelisiniz. Jinekomasti hastaları genellikle ameliyatın olduğu aynı gün  içinde taburcu edilebilirler.

Hızlı iyileşme için “Ameliyat sonrası yapılması gerekenler” başlığı altındaki maddelere dikkat ederek, kısa sürede normal hayatınıza dönüş sağlayabilirsiniz.

Jinekomasti Ameliyatı Olanların Yorumları

Sinan S.

Selamlar. Ben 22 yaşındayım ve jinekomasti sorununu 7 yıldır çekiyordum. Başlarda bunun geçici olacağını düşündük, fakat yıllar geçtikçe herhangi bir değişiklikle karşılaşmadım. Aksine zaman geçtikçe bana göğsümdeki büyüme daha fazla olmuş gibi geldi. Ailem ameliyat için biraz daha beklememi söylediğinde bunun geciktirilemeyecek kadar sıkılmıştım. Beğendiğim tişörtleri giyemiyor, yazın ortasında bile meme ucunu belli etmeyecek kalınlıkta atletler giyiyor, arkadaşlarımla havuza giremiyor ve inanılmaz bir utangaçlık hissi hissediyordum. Sonunda bir tanıdık vesilesiyle Doktor Andaç Aykan ile tanıştım. İkinci evre jinekomastim olduğunu öğrendim. Yani hem meme bezinde büyüme hem de yağlanma sorunum vardı. Liposuction ve meme bezinin alınmasıyla ameliyatım tamamlandı. Kısa sürede de iyileşerek normal hayatıma döndüm. Jinekomasti problemi yaşayan herkese ameliyatı öneririm. Bu kadar sene utanarak yaşamak gerçekten saçmaydı, keşke 18’imi doldurur doldurmaz ameliyat olsaydım.

Çetin Burak T.

Merhaba, ben genel anestezi altında Dr. Andaç Aykan’a jinekomasti ameliyatı yaptırdım. Ameliyat sonrası ne ağrım oldu ne de sıkıntım. Sadece ilk zamanlar kollarımı hareket ettirmekte biraz güçlük çektim. 2 ay boyunca jinekomasti korsesi taktım ve ağır egzersizlerden kaçındım. Sonuç ne mi oldu? Harika! Son kontrolümde korseyi çıkardım ve gerçekten sonuç harikaydı. Elinize sağlık hocam, ekibinize ve size çok teşekkür ederim.

Mustafa Y.

Selam, eğer jinekomasti ameliyatı olmak konusunda endişeleriniz varsa direkt konuya gireyim. Kesinlikle ameliyat olun! O kadar zaman utanıp sıkıldığınıza, giyemediğiniz kıyafetler için ah be çekmenize, havuza ve denize girememenize değmiyor! Benim ameliyatımda sadece liposuction yöntemi kullanıldı, genel anestezi bile olmama gerek kalmadı. 1 hafta gibi bir süre hafif şişliğim oldu, onun haricinde hiçbir ağrı sızı çekmedim. Şimdi kendimi harika hissediyorum. Buradan Andaç Aykan’a ve ekibine çok teşekkür ederim. Sayenizde özgüvenim yerine geldi.

Sıkça Sorulan Sorular

Genellikle hastalar ameliyatın olduğu gün akşam saatlerinde taburcu edilir. Yalnızca üçüncü evre jinekomasti hastaları için açık teknik ameliyat yapılacağından 1 gün süreyle hastanede istirahat etmeleri istenebilir.

Fiziksel yoğunluğu ve ağırlığı olmayan işlere operasyondan 1 hafta sonra dönülebilir. Fiziksel yoğunluğu olan işlereyse dönüş süresi 10 gün olmalıdır.

Jinekomasti operasyonu şiddetli ağrı duyacağınız bir ameliyat değildir. Ameliyattan sonra hissedeceğiniz ağrı için ağrı kesici kullanabilirsiniz. Hafif ağrıların devamlılığı 1 hafta içinde kaybolacaktır.

Jinekomasti ameliyatı için 18 yaşını doldurmuş olmanız beklenir. 18 yaş öncesi görülen meme büyümesi sorunu geçici jinekomasti olabilir. Ameliyat için üst yaş sınırı ise bulunmamaktadır.

Meme büyümesi 2 etkene bağlıdır; meme dokusu ve yağ dokusu. Zayıfladığınızda yağ dokusunda az miktarda azalma gözlemlenebilir, fakat meme bezi büyüklüğü geçici değildir. Bu sebeple operasyon olmanız gerekir..

Hayır, erkekte meme büyümesi sorunu ilaçla tedavi edilemez.

Jinekomasti ameliyatı sonrası tekrarlama durumu yaşanmaz.

Add Your Comment