Karın Germe

Karın Germe Nedir?
Karın bölgesindeki sarkmış deri, yağ dokusunu alma ve karın ön duvarı genişliğinin onarılması ameliyatına karın germe (abdominoplasti) denir.

Nasıl Gerçekleştirilmektedir?
Karın germe ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyat 120-300 dk arası sürebilir. Genellikle iç çamaşırı altına gizlenebilen ve göbeğin 8-10 cm altında bir kesi hattı yapılır. Göbek çevresine göbek deliği transferi için ikinci bir kesi yapılır. Ameliyat bittikten sonra kesi hattı deri altından gizli dikiş ile ameliyat sonlandırılır. Bölgede toplanacak fazla sıvıyı dışarı almak amacıyla dren yerleştirilir. Buna mini abdominoplasti denir.
Abdominoplasti için ise önce tüm karın ve bel bölgesine liposuction uygulanır. Daha sonra karnın alt tarafından bir kesi yapılır. Karın cildi kaburgalara kadar karın duvarından kaldırılır. Göbek deliği ciltten ayrılır. Karın kasları birbirine dikilerek karın duvarı sıkılaştırılır ve göbek deliğinin altındaki cildin tümü çıkartılır. Üstteki cilt aşağı çekilir ve göbek deliğinin yerleştirilmesi için bir yuva açılır.

Neden İhtiyaç Duyulur?
Karın germe operasyonu karın bölgesindeki düzensizlikler, fazlalıklar ve çatlaklardan kurtulmak istediğinde ihtiyaç duyulur. Karın bölgesinde sarkma, gevşeme ve çatlak gibi problemler diyet ve egzersizler ile çözülemediği durumlarda ihtiyaç duyulur.

Ne Zaman Yaptırılabilir?
Karın germe ameliyatı için önerilen yaş 30-60 arasıdır.

Operasyon Nerede Gerçekleştirilmektedir?
Doç. Dr. Andaç Aykan tüm operasyonlarını son teknoloji ile donatılmış ve ultra hijyenik şartlara sahip özel Yeditepe Araştırma Hastanesi ameliyathanelerinde yapmaktadır.
Hastane detayları ve odalar hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Kimler İçin Uygundur?
Karın germe ameliyatı için aşırı kilolu olmayan, karın dokusu gevşek ve yağ dokusu az olan, sistematik rahatsızlığı olmayan ve çatlaklarından rahatsızlık duyan hastalar için uygundur.


Türkiye’nin En İyi Estetik Cerrahlarından Andaç Aykan Karın Germe Ameliyatı ile İlgili Sorularınızı Yanıtlıyor. 

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) Nedir?

Karın germe ameliyatı abdominoplasti olarak da adlandırılan bir tür cerrahi operasyondur. Karın ve göbek estetiği bölümleri içerisinde uygulanan ameliyat çeşitleri içerisinde en etkili olan tekniklerden bir tanesidir. Spesifik olarak hamilelik döneminin ardından karın bölgesindeki kaslar ve deri, tam manasıyla eski formuna ulaşamaz. Bunun sonrasında da karın kısmında bazı deformasyonlar oluşmaktadır. Sarkan göbek bölümü estetik anlamda hoş gözükmeyen bir görüntüye yol açar. Olması gereken kilonun daha üzerinde olunan hamilelik durumlarında ve ikiden daha fazla çocuk yapmış olan kadınlarda meydana gelen deformasyonun durumu oldukça yüksek seviyededir. Hamileliğin ardından karın duvarının olduğu bağ dokusunun gevşemesi, karın duvarının öne doğru çıkık hale gelmesi, karın bölgesinde şişkin görünümün, bolluk ve çatlaklıkların oluşmasıyla istenmeyen görüntü oluşur. Oluşan bu görüntünün yok edilmesi ve karın kısmının eski formuna kavuşması çoğu durumda kişinin kendi kendine uygulayacağı yöntemlerle çok fazla mümkün olmamaktadır. Bu sorun tek bir karın germe ameliyatıyla halledilir. Gevşeyip sarkan karın derisi toparlanır ve bu bölgede fazlaca biriken yağlar alınarak kişinin hızlı bir şekilde düz bir karına ulaşması sağlanır. Her cerrahi operasyonda olduğu gibi karın germe işleminden sonra da bazı komplikasyon riskleri bulunmaktadır. Kanama ve enfeksiyon bunlardan en önemlileridir. Bu yüzden ameliyatın ardından doktor tarafından verilmiş olan ilaçlar mutlaka kullanılmalı, ani hareket yapılmamalı ve düzenli bir şekilde pansumanlar yenilenmelidir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Olur?

Karın germe ameliyatında uygulanacak olan tekniğe, derinin alınacağı bölgeye ve diğer konulara doktor tarafından gerçekleştirilecek ilk muayene ve incelenen radyolojik görüntüler sonrasında karar verilmektedir. Genelde sezeryan izi olarak bilinen bölgeden itibaren başlanır ve göbek deliğine kadar olan kısımda yer alan sarkık ve çatlamış deri alınır, ardından göbek deliğinin üst kısmında bulunan deri aşağı doğru gerdirilmektedir. Göbek deliği de uygun konuma getirilebilmesi açısından yeniden oluşturulmaktadır. Sarkıklık ve gevşeklik haricinde eğer ki aşırı yağlanma sorunu da bulunuyorsa karın bölgesindeki fazla olan yağlar liposuction tekniğiyle alınmaktadır. Karın duvarı zarları üzerinde bulunan toplayıcı dikişlerden ötürü gevşemiş olan karın kasları sıkılaştırılır ve eski sert yapısına getirilir. Karın germe ameliyatı sonucunda oluşan kesiler estetik dikiş ile dikilir ve görüntüsü hoş olmayan izlerin önüne geçilmektedir. Ameliyatın ardından hamilelikten ya da aşırı kilo alıp vermekten oluşan karın sarkması, gevşeklik ve çatlak görüntülü deri sorunları tamamen yok edilir. Fakat ameliyattan sonra tekrar yaşanabilecek hamilelik durumunda bu sorunların bazılarının tekrar yeniden oluşma ihtimali bulunmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Karın germe ameliyatının ne kadar süreceği kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak bir vakit vermek gerekirse karın germe ameliyatı 3-3,5 saat aralığında sürmekteyken, karın bölgesi geniş olan kişilerde ameliyatın süresi 4 saate çıkmaktadır. Sarkma, gevşeklik ya da bu tarzda olan problemlerin daha hafif düzeyde olduğu hastalarda gerçekleştirilen geniş bir bölgeyi kapsam olarak dahil olmayan mini karın germe ameliyatlarında ise ameliyat süresi 1-1,5 saat aralığında sürmektedir. Karın bölgesinde bulunan derinin fazlalığı, yağ alımının yapılıp yapılmaması, karın bölgesinin çeperi, karına uygulanacak olan dikiş tekniği, karın kaslarının ne durumda olduğu gibi konular ameliyatın süresini etkileyen faktörlerin bazılarıdır. Total abdominoplasti ameliyatı genel anestezi altında ve mutlaka uygun donanıma sahip olan bir hastane içerisinde yapılmalıdır.

Karın Germe Estetik Çeşitleri

Karın germe estetik çeşitleri şu şekildedir;

Tam Karın Germe

Tam karın germe ameliyatında göbeğin yerinin değiştirildiği ve göbeğin yerinin değiştirilmediği tip olmak üzere iki farklı tip bulunmaktadır.

Ters Karın Germe

Bu karın germe çeşitinde ameliyatın izi göğüslerin biraz daha altında kalmaktadır. Bu nedenden ötürü bu karın germe tekniği çok nadir bir şekilde tercih edilmektedir.

Mini Karın Germe 

Karın germe ameliyatının planlanmasında deride bulunan sarkıklığın seviyesi, derinin elastikiyeti ve karın duvarı kaslarındaki gevşemenin durumu oldukça önemli etkenlerdir. Ameliyatta uygulanacak şeylere bu etkenler ele alınarak karar verilmektedir. Karın derisinde çatlak ve sarkma çok fazla olmayan bireylere daha basit bir işlem olan mini karın germe veya liposuction gibi işlemler uygulanmaktadır. Klasik karın germe operasyonu genelde karın duvarında çok fazla yağ birikmesi bulunan ve karın derisindeki esnekliğin ileri düzeyde azalıp sarktığı durumlarda tercih edilmektedir. Mini abdominoplasti işlemi sadece göbek deliğinin altında bulunan bölgenin gerilmesi anlamına gelmektedir. Bu operasyonda bel ve kasıklara etkisi bulunmamakta ve göbek deliği düzeltilmemektedir. Karın duvarındaki yağ birikmesinin orta düzey olduğu, karnın alt bölümünde görüldüğü ve karın derisindeki esneklik azalmasının karnın alt bölümünde fark edildiği durumlarda uygulanır.

Karın Germe Ameliyatı İyileşme Süresi

Total abdominoplasti olarak adlandırılan karın germe ameliyatı sonrasında iyileşme süresi ameliyat şartlarına bağlı olarak değişmekle birlikte genelde 1-2 gün hastane de yapılan bakımdan sonra hasta taburcu edilir. Karın germe ameliyatının ardından hastalara genellikle korse kullanmaları tavsiye edilir. 1 aylık süre zarfında kullanılan bu korse, karın bölgesinin istenilen form düzeyine ulaşılabilmesi adına ameliyatın başarı oranını artırır. Ameliyat bittikten 3-4 saat sonra ayağa kalkabilir ve yanınızda size destek olabilecek birisiyle birlikte yürüyebilir, ameliyattan sonraki gün ise kendi başınıza yürümeye başlayabilirsiniz. Ameliyat esnasında karın bölümüne yapılan işlemler ve dikişlerden ötürü bir süre boyunca ağrı yaşamanız normaldir ve operasyonu gerçekleştiren doktorunuz tarafından size gerekli ağrı kesici uygulamalar uygulanacaktır. Ameliyatın üzerinden 2-3 gün geçmesinin ardından rahatlıkla banyo yapmaya başlayabilir ve günlük koşuşturmalarınızı kendiniz yapabilecek duruma gelebilirsiniz. 1 hafta boyunca dikişlerin tam olarak oturmamasından ötürü hapşırma, öksürme gibi yapacağınız hareketler canınızı yakabilir ve bu hareketlerin şiddeti arttığı taktirde dikişleriniz zarar görebilir. Bu nedenle ilk 1 hafta boyunca mutlaka bu hareketlerden kaçınmanız gerekmektedir. 

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik

Karın germe ameliyatı olmayı düşünen kişilerin en çok üzerinde durduğu konulardan bir tanesi de ameliyattan sonra hamilelik yaşanırsa herhangi bir komplikasyon olup olmayacağıdır. Karın gerdirme operasyonu hamilelik süreci içerisinde herhangi bir sorun yaşatacak veya hamile kalmayı etkileyen bir operasyon değildir. Karın germe işlemi yaptıran kadınlarda hamile kalmak için en uygun zaman operasyonun iyileşme sürecinin tam olarak bitmesiyle ilintili bir konudur. Operasyondan ne kadar zaman sonra hamile kalınabileceğine doktor tarafından karar verilmesi en doğru yöntem olacaktır. Diğer önemli konu ise hamileliğin ardından karın germe ameliyatı yaptırmak isteyen annelerin vakit olarak ne kadar beklemeleri gerektiğidir. Karın germe operasyonunda ideal vakit doğumdan 1 yıl sonra olarak belirtilmektedir. Bu süre zarfı içerisinde annenin düzenli beslenme, emzirme egzersizlerle birlikte kilo vermesi sağlanırken aynı zamanda da sarkıkların ve çatlakların tam olarak derecesinin belirlenmesi sağlanmaktadır. Karın bölgesini gerdirmek isteyen ve yeni bir hamilelik planlamayan anneler doğumun ardından 1 yıl sonra bir uzmanla görüşerek ameliyat sürecinin planlamasını ayarlayabilirler. Karın germe operasyonu geçirmiş olan kadınlarda yeni bir doğum sonrası tekrardan sarkma ve çatlaklar oluşabileceğinden yeniden hamile kalmayı planlayan annelerin bu ameliyatı bir süre için ertelemeleri gerekmektedir. 

Karın Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Bu operasyonda da bütün cerrahi operasyonlarda olduğu gibi anesteziye ait riskler ve karın germe ameliyatıyla ilgili de bazı riskler bulunmaktadır. Karın germe ameliyatı sonrasında yaşanabilecek riskler arasında yara yeri enfeksiyonu, ameliyat esnasında kan ve vücut sıvısı birikimi, kan pıhtı atması ve kötü yara iyileşmesi gibi riskler bulunmaktadır. Yara yeri enfeksiyonu problemi antibiyotik kullanımı ve drenaj ile giderilebilmektedir. Ameliyat esnasında kan veya vücut sıvısı birikimi ameliyatta yerleştirilen drenlerden ötürü nadiren görülse de böyle bir şey gerçekleştiğinde bu sorun ikinci bir müdahale ile giderilmektedir. Kan pıhtısı atma sorunu ise genelde yaşlı hastalarda her ameliyatın ardından görülebilecek bir komplikasyondur. Buna çözümü ise ameliyat sonrasında hastayı erkenden ayağı kaldırıp yürütmek, varis çorabı kullanmak ve birtakım ilaç takviyeleri almak ile olmaktadır. Kötü yara iyileşmesi riski ise genelde belirgin izlerin oluşması ile sona ermektedir. Bu konu bazen bu kötü izleri giderebilmek adına ikinci bir müdahalenin yapılmasını düşündürmektedir. Kötü yara iyileşmesi sorunu sigara içen kişilerde ve yara iyileşmesini bozabilen hastalığı (şeker hastalığı) bulunan kişilerde görülme riski daha fazladır.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

Bütün cerrahi operasyonlar gibi karın gerdirme operasyonu da riskli bir operasyondur. Bu nedenle ameliyata girmeden önce yapılması gereken şeyler bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir;

  • Ameliyattan üç hafta önce kan sulandırıcı her türlü vitamini ve ilacı bırakmanız gerekmektedir.
  • Ameliyattan önce yeşil çay, keten tohumu gibi şeylerin kullanılması bırakılmalıdır.
  • Sigara kullanılıyorsa sigara kullanımı bırakılmalıdır.
  • Ameliyattan önceki 3 gün süresince kabızlığa neden olabilecek yiyeceklerden kaçınılmalı, sebze ağırlıklı yiyecekler tüketilmelidir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenler

Ameliyatın ardından da yapılması gereken durumlar bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir;

  • Ameliyattan önce ameliyat olacak kişiye thromboz çorabı giydirilir.
  • Ameliyat esnasında idrar sondası takılır.
  • Ameliyatın hemen ardından hastalara 4-6 hafta arası boyunca kullanmaları için karın korsesi giydirilir.
  • Karın germe ameliyatından sonra hastada herhangi bir komplikasyon yoksa hasta ilk 24 saat sıvı şekilde beslenir.
  • Hasta ameliyattan sonra hızlı bir şekilde ayağa kaldırılmaya çalışılır. Bunun sebebi ise thromboz riskini azaltmak ve dolaşım sistemini hızlandırmaktan ötürüdür. Hasta ayağa kalktıktan sonra idrar sondası da enfeksiyon sorunu yaşanmaması adına çıkarılır.
  • Hastaların ilk günlerde karınlarındaki dikişlere yük binmemesi için öne doğru eğik bir şekilde yürümeleri gerekmektedir.

Karın Germe Estetiği Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Karın germe ameliyatından sonraki birkaç gün karın bölgesinde şişlik olacaktır. Bu ağrının olması oldukça normaldir ve ilaç kullanarak giderilmektedir. Ameliyat esnasında yerleştirilmiş olan drenler genelde 3 ila 5 gün içerisinde çıkarılmaktadır. İlk başlarda dik durma konusunda biraz problem yaşanıyor olsa da kısa süre içerisinde yürümeye başlanacaktır. Dikişlerin alınması, pansumanların yapılması, banyo yapılması ve korse kullanımı gibi detaylar hastanın durumuna ve doktorun ameliyattaki tercihlerine göre değişim göstermektedir ve bu detaylar ameliyat sonrasında planlanacaktır. Kadın germe estetiğinin ardından eski aktivitelerinizi yapmaya başlamanız birkaç hafta sürecektir. Ameliyat olan hastanın fiziksel olarak durumu iyiyse ve güçlü karın kaslarına sahipse bu süre zarfı daha da kısalacaktır. Bu süreç içerisinde egzersizlerin yapılması iyileşme sürecini hızlandıracak, şişliğin azalmasına yardımcı olacak, kan pıhtısı atma riskinin düşmesine ve karın kas tonusunun kazanılmasını sağlayacaktır. Fakat özellikle belirtmek gerekirse karın kaslarınızı zorlayacak egzersiz programlarını rahatlıkla yapabileceğiniz döneme kadar ertelemeniz gerekmektedir.

Karın germe ameliyatına bağlı olarak oluşan izler ilk 3-6 ay arasında kızarık bir görüntü oluşturacak ama devam eden süreçte zamanla solmaya başlayacaktır. 

Karın Germe Estetiği Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Karın germe ameliyatı öncesi ve sonrası
Karın germe ameliyatı öncesi ve sonrası

Yüz Germe Estetiği Ameliyatı Olanların Yorumları

Yüz germe estetiği ameliyatı olanların yorumları şu şekilde;

Gülşen E.

Andaç Aykan’da karın germe ameliyatı oldum. Andaç bey güler yüzlü samimi güvenilir ve ilgili sıfır EGO işinde çok başarılı bir doktor 🙏 Kendisine ne kadar teşekkür etsem az kalır.

Betül N.

Ben Andaç beye karın germe estetiği operasyonu yaptırdım. Öncesi ve sonrasında inanılmaz memnun kaldım. Güleryüzü, anlayışı,  her zaman ulaşılabilir olması insanı çok rahatlatıyor ve güven veriyor. Kendisini canı gönülden tavsiye ederim, bir an bile bu tercihimden pişman olmadım. Başarılarının devamını diliyorum.

Şevval G.

Ben de karın germe ameliyatı olanlardanım ve şuan çok memnunum, doktorum sağ olsun. Ameliyat olalı uzun bir zaman geçmemesine rağmen çevremdeki insanlar ve en önemlisi ben burnumu çok beğeniyorum. Ayrıca ilgisi ve güler yüzlülüğü için kendisine çok teşekkür ederim.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları 2020

Karın germe ameliyatı fiyatlarını belirleyen birçok değişken bulunmaktadır. Muayene işlemi gerçekleştirilmeden evvel net bir fiyat belirtmek çok da mümkün değildir. Cerrahın gerçekleştireceği muayene sonrasında gerekli olan ihtiyaçların ne olduğu tam olarak belirlenmektedir. İhtiyaçlar doğrultusunda gerçekleştirilecek olan tetkikler karın germe ameliyatının fiyatının belirlenmesinde etkili olacaktır. 

Karın germe ameliyatında fiyatın ne olacağı karın bölgesindeki sarkıklığın ne durumda olduğuna, yağ fazlalığının derecesine, liposuction yapılıp yapılmayacağına göre değişiklik göstermektedir. İşin özü karın germe 2020 fiyatları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için muayene olmaya gelmeniz gerekmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlk ameliyatınızın üzerinden 1 yıl geçtikten sonra güvenli bir şekilde karın germe ameliyatınızı tekrar olabilirsiniz. İkinci kez olacağınız ameliyatta yağlarınızı aldırma gibi bir düşünceniz bulunuyorsa bu ameliyatta bel ve karın bölgesinden sınırlı yağ alınacağını bilmeniz gerekmektedir.

Karın estetiği sonrası iz kalabilir. Bu iz daha çok iç çamaşırının altın kalan bir izdir. 

Karın gerdirme ameliyat iziniz iç çamaşırınızın içerisinde kolaylıkla gizlenebilir durumdadır. Pembe renkte olan çizgi de zamanla beyazlamaya başlayacaktır. Doktorunuzun size önermiş olduğu iz kremlerini ve silikon bantlarını kullanarak karın ameliyat izini daha fazla kapatabilirsiniz.

Bu sorunun cevabı doktorunuzun kullanacağı teknikle alakalıdır. Klasik tekniklerde liposuction bu ameliyat ile birlikte yapılamamaktadır. Fakat son tekniklerde ameliyat daha basit hale indirgenildiği için istenilen ölçüde yağ da alınabilmektedir. 

Doğumun ardından göbeğin alt kısmında bulunan sarkmalar ve çatlaklar karın gerdirme ameliyatıyla sona erer. Ameliyatın ardından yaşanan problem tamamen ortadan kalkar.

Karın germe operasyonu geçirildikten sonra özellikle kısa dönem içerisinde hamilelik tavsiye edilmez. Gebelik sonrasında alınacak olan kilolar ve karın duvarında olacak olan değişiklikler ameliyatta kazanılan avantajların kaybını sağlar. Bunun sonucunda da karın duvarı genişleyebilir ve alınmış olan kilolar elde edilen sonucu olumsuz bir şekilde etkiler.

Doğumdan sonra meydana gelen deformasyondan ötürü genelde kadınların tercih ettiği bir operasyon olmasından ötürü daha çok kadınlar tercih etmektedir. Ama karın germe operasyonu, erkeklere de yapılmaktadır.