Türkiye’nin En İyi Estetik Cerrahlarından Andaç Aykan Kulak Estetiği ile İlgili Sorularınızı Yanıtlıyor.

Kulak Estetiği Nedir?

Kulak estetiği ameliyatının uygulanması gereken doğumsal veya edinsel sebepli birçok şekil bozuklukları olabilir. Kulağın doğumsal problemden ötürü kısmi veya tam olarak olmaması, kulak çevresinde fazladan kıkırdak çıkıntısının olması, kulağın buruşturulan kağıt tarzından büzüşmüş olması, kulağın sivri olması ya da kulağın bir kazadan ötürü tamamının veya bir kısmının kaybının yaşanması gibi konular bulunmaktadır. Ama en çok toplum içerisinde kulakların çok belirgin olmasından kaynaklı olan kepçe kulak deformitesi yaşanmaktadır.

Kulak Ameliyatı 

Asıl görevi işitme olan kulaklarla alışılagelmedik şekillerle karşı karşıya gelinebilmektedir. Kulağın böyle bir probleminin olması bireyleri oldukça rahatsız eden bir konudur. Kişilerin en çok problem yaşadığı konulardan bir tanesi de kepçe kulak olarak adlandırılan dış kulak deformasyonudur.

Kulak Estetiği Ameliyat Teknikleri

Kulak estetiği ameliyat teknikleri kepçe kulak estetiği ve ameliyatsız iple kepçe kulak estetiği olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır.

Kepçe Kulak Estetiği 

Kepçe kulak estetiği operasyonunda kulağın gözüken yerlerinde dikiş izi oluşmamaktadır. Operasyon kulak arkasından 3cm gibi bir kesi ile gerçekleştirilmektedir. Kıkırdağa talep edilen şekil yapılıp kalıcı dikişlerle sabitlenmektedir. Kulak derisi eriyen dikişlerle dikilir ve kulak sargısı ile sarılmaktadır. İşlemler eriyen dikiş ile yapıldığından dikiş alınması gibi bir durumla karşılaşılmamaktadır.

Ameliyatsız İple Kepçe Kulak Estetiği

Bu yöntem kulak deformasyonunun çok fazla bulunmadığı kişilere uygulanmalıdır. Diğer tekniğe oranla daha basit ve kolay bir operasyondur. Kesin ve etkili bir sonuca ulaşılabilmesi için kıkırdak şekillendirme işlemi yapılarak onarılması gerekmektedir. 

Kepçe Kulak Estetiği

Halk arasında kepçe kulak olarak bilinen ve ön taraftan bakıldığı zaman kulakların büyük gözüküyor olması herkesin hoşnut olmadığı bir görünüştür. Kulaklar erişkin seviyesine aslında 6 yaşında ulaşmaya başlar. Bu yüzden kepçe kulak estetiğinin diğer estetik ameliyatlara nazaran ilkokul öncesinde yapılması daha doğru olmaktadır. Bu sayede de kişiler okuldaki arkadaşlarının kötü yorumlarıyla baş başa kalmadan bundan kurtulmuş olurlar. Durumun böyle olmasına rağmen bu ameliyatı olan birçok kişi 18-30 yaş aralığındadır. 

Kepçe kulak konusunda iki problem bulunmaktadır. Bu problemler şu şekildedir;

 1. Kulakla kafa arasındaki açı normale oranla daha geniştir. 
 2. Kulak kıvrımları yeteri ölçüde gelişmemiştir.

Ayrıca kepçe kulak problemlerinin dereceleri şu şekildedir;

 1. Kulakların tamamı belirgin olabilir.
 2. Kulakların üst 2/3’si belirgin olabilir. 
 3. Kulakların üst 1/3’i belirgin olabilir.

Bu yaşanan problemler her iki kulak için de farklı derecelerde olabilmektedir veya bir kulak normal bir kulak belirgin bir şekilde olabilmektedir. Kulak belirginliği problemi ile karşı karşıya olan hastalar genelde bu konu hakkında çok hassas bir durumdadırlar. Kulaklarının kafalarına çok yakın bir durumda olmalarını talep ederler. Tabii ki bu da doktorun görevidir. Genelde de ameliyattan hemen sonra çok yakın gibi gözüken kulak bir haftalık süre zarfı içerisinde doğal görünümü almaktadır. Bu sayede de hem daha rahat gözlük kullanılabilmekte hem de kulak belirginliği problemi çözülmüş olmaktadır. Ayrıca ameliyatın ardından 3 hafta süre boyunca saç bandı kullanılmaması ve fön makinesinin kullanılmaması önerilmektedir. 

Kepçe Kulakta Anatomik Sorun Nedir?

Kepçe olan kulaklar, öne doğru bir şekilde çok belirgin olmasından ötürü büyük gözükmektedir. Aslında normalde kulakların boyutu normaldir. Kepçe kulak problemi kulakların kafayla olması gereken açıdan daha geniş olmasından kaynaklanmaktadır. Görüntünün bu şekilde olması kulakları dışarıya doğru açık göstermektedir. Spesifik bir şekilde arkadan baktığınızda bu sorun daha belirgin bir şekilde gözükmektedir. Kepçe kulak sorununda kulağın üst 2/3’lik kısmında olması gereken kıvrımlar oluşmadığından kulak dümdüz gözükmektedir.

Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak estetiği ameliyatında atılması gereken adımlar şu şekildedir;

 1. Yetişkin olan kişilerde lokal anestezi, çocuk ve lokal anestezinin uygulanamayacağı kişilerde de genel anestezi uygulanarak operasyona başlanır. 
 2. Ameliyatın ardından kişisel duruma göre kulaklarda yara enfeksiyonu, dokunun içerisine kan pıhtılaşmasına ve birikimine rastlanabilir. Fakat ameliyatın ardından herhangi bir ciddiyet oluşturan sorun bulunmamaktadır. Genelde benzer kulak tipi görülmektedir.
 3. Kepçe kulak ameliyatı sırasında kulağın arkasından bir kesik işlemi gerçekleştirilir.
 4. Ardından kıkırdak törpüsü ile inceltme işlemi uygulanır ve ardından kesilen nokta dikilmeye başlanır.
 5. Kulağa atılan dikiş arka kısımda kalacağından dikişin karşı taraftan gözükme ihtimali bulunmamaktadır. Ayrıca estetik anlamda da hastaya görsel bozukluk yaşatmamaktadır. Operasyonundan ardından daha önceden bu operasyonu geçirmiş olduğunuzu sizin dışınızda kimse bilmeyecektir.

Kulak Estetiği Öncesi

Kulak estetiği kepçe kulak, küçük kulak, büyük kulak ve son olarak şekli bozuk olan kulaklar için uygulanan bir tekniktir. Genelde de 7 yaşının üzerinde olan herkes için bu ameliyat uygulanmaktadır. Kulak estetiği ameliyatının öncesinde kulağın şu anki durumu ve ameliyatın ardından yaşanacak olan değişimler anlatılmaktadır. Daha öncesinde bu ameliyatı gerçekleştirmiş olan hastaların fotoğrafları ameliyat olacak olan kişiyle paylaşılır ve ameliyatın ardından ameliyat olacak kişi de yaşanacak olan değişiklikler gösterilir. Ayrıca bunlara ek olarak ameliyat içerisinde kullanılacak olan tekniklerin neler olduğu ve tedavi süreci hastaya aktarılır.  

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası

Kepçe kulak ameliyatı olan kişi ameliyatın ardından hastaneden taburcu olabilir. Bu dönem içerisinde kızarıklıklar ve şişlikler oluşabilmektedir. Operasyonun küçük bir operasyon olmasından ötürü şiddetli bir ağrı yaşanmamaktadır. Ameliyatın sonrasında yaşanabilecek küçük ağrıların önüne geçebilmek adına ağrı kesici kullanılmaktadır. Ameliyatı olan kişi 1 hafta süre boyunca bandajlarını takmalı ve kontrollerini sağlayarak hayatına devam etmelidir. Özellikle bandajlar dikişlerin açılmasını önlediği için mutlaka çıkarılmaması tavsiye edilir. Sonrasında da bir ay içerisinde sizi rahatsız eden kulaklardan kurtulabilir ve hoşunuza giden kulaklara sahip olabilirsiniz.

Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi kepçe kulak ameliyatından önce de kan sulandırıcı her türlü vitamini ve sigarayı bırakmak gerekmektedir. Kullanılmaması gereken şeyler şu şekildedir;

 • Aspirin, Vermidon, Voltaren, Apranaks gibi ilaçlar
 • Ginseng, Ginko Biloba, Co-enzim Q gibi vitaminler
 • Yeşil çay, keten tohumu gibi bitkisel ürünler
 • Zayıflama ürünleri

Kulak Estetiği Sonrası İz Kalır mı?

Kulak estetiği için yapılan ameliyat kesisi kulağın arka tarafında bulunmaktadır. Bu ameliyat kesisindeki iz kafaya arkadan bakıldığı durumlarda da gözükmemektedir. Bu iz sadece kulağın dışa doğru bir şekilde çekilmesiyle gözükmektedir. Ayrıca bu iz 6-12 ay içerisinde giderek daha da azalmaya başlayıp ve belirsiz hal almaya başlamaktadır.

Kulak Estetiği Sonrası Oluşabilecek Sorunlar Nelerdir?

Kulak estetiği ameliyatının ardından oluşabilecek sorunlar şu şekilde;

 • Her ameliyatın ardından oluşabilen kanama sonucu kulak içinde kan toplanması durumu kulak estetiği ameliyatının sonrasında da olabilir. Bunun farkına varılıp kanın enjektör ile boşaltılması sağlanarak düzeltilebilmektedir.
 • Kıkırdak dokusunda enfeksiyon oluşma ihtimali oldukça düşüktür. Hekim tarafından alınan tedbirlerle bu ihtimal daha da azaltılır. Fakat bu durum bir şekilde gerçekleşirse kulağın şekli bozulabilir ve ikinci bir ameliyat ile kıkırdak transferi gerekebilir.
 • Genelde bu ameliyatı olacak olan birçok kişi de miktar asimetrisi bulunmaktadır. Simetrinin sağlanması için de kulak ameliyatı yapılmaktadır. Kulakların ikisi birden aynı zamanda görülüp ameliyat edilemediği için simetriyi tam olarak oluşturabilmek biraz zor olmaktadır. Fakat kepçe kulak görünümünden kurtulduğunda asimetriler de daha az görünür olmaya başlamaktadır. 
 • Kepçe kulak sorunu yaşayan kişiler genelde kulakları kafalarına ne kadar yakın olurlarsa o kadar mutlu olmaktadırlar. Fakat kulakların bu şekilde oluyor olması doğallığını bozmaktadır. Bu yüzden kulak estetiği ameliyatı ile kulaklar yeterli olan ölçüde kafaya yaklaştırılmalıdır. Ameliyatın ardından bu şekilde gözüken kulaklarda ödem miktarı azaldıkça daha doğal görüntü oluşmaya başlamaktadır.
 • Kulak ameliyatından 4-5 ay sonra kulağa konulmuş olan dikişler sivilce yaparak dışarı çıkmaya çalışabilir. Böyle bir sorunla karşılaşıldığında bu noktanın pansumanla temizlenerek dikişlerin alınması gerekmektedir. Bu gibi bir durumla karşılaştığınızda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Kulak Estetiği Öncesi ve Sonrası

Kulak estetiği öncesi ve sonrası
Kulak estetiği öncesi ve sonrası

Kulak Estetiği Ameliyatı Olanların Yorumları

Kulak estetiği ameliyatı olanların yorumları şu şekilde;

Hanife K.

Öncelikle herkese merhabalar; Yaklaşık 5 ay önce Sevgili doktorum Andaç Aykan’da kulak estetiği ameliyatı oldum. Senelerdir cesaret edemedim birçok doktorla görüştüm ama içime sinmediği için defalarca ameliyattan vazgeçtim Ta ki Andaç bey ile karşılaşana kadar. Kendisine ne kadar teşekkür etsem az kalır.

Dicle A.

Ben Andaç beye kulak estetiği operasyonu yaptırdım. Öncesi ve sonrasında inanılmaz memnun kaldım. Güleryüzü, anlayışı,  her zaman ulaşılabilir olması insanı çok rahatlatıyor ve güven veriyor. Kendisini canı gönülden tavsiye ederim, bir an bile bu tercihimden pişman olmadım. Başarılarının devamını diliyorum.

Ümran S.

Ben de kulak ameliyatı olanlardanım ve şuan çok memnunum, doktorum sağ olsun. Ameliyat olalı uzun bir zaman geçmemesine rağmen çevremdeki insanlar ve en önemlisi ben kulağımı çok beğeniyorum. Ayrıca ilgisi ve güler yüzlülüğü için kendisine çok teşekkür ederim.

Kulak Estetiği Ameliyatı Fiyatları 2020

Birçok kişi kulak estetiği ne kadardır sorusunu oldukça fazla sormakta. Kulak estetiği fiyatları birden fazla faktöre göre değişiklik göstermektedir. Kulak ameliyatı fiyatlarının belirlenmesi konusundaki temel faktörler muayenede tespit edilen noktalar ve operasyonu gerçekleştirecek olan cerrahın bilgi birikimi ve tecrübesiyle alakalıdır. Bunun dışında ameliyatın gerçekleştirilecek olan şehre göre de fiyatlar değişiklik göstermektedir. Örneğin arama motorunda “kulak estetiği ankara” ve “kulak estetiği istanbul” aramalarını yaptığınızda göreceğiniz ücretlendirmeler birbirinden farklı olacaktır. Kulak estetiği ameliyatı fiyatlarını öğrenmek ve İstanbul’da kulak estetiği ile ilgili daha fazla bilgi almak için bizimle 0532 100 90 74’den iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kepçe kulak ameliyatı yaklaşık olarak 1-2 saat süren bir ameliyattır.

Bebeklerde kullanılan kulak bandanası ile kepçe kulak durumunun önüne geçilebilir fakat ilerleyen yaşlarda bunun faydası olmamaktadır.

Kepçe kulak ameliyatının ardından verilen ağrı kesiciler ile birlikte hastalar ağrı problemi yaşamamaktadır.

Kulak ameliyatının ardından kulak arkasında deriye uygulanan iplikler genelde eriyen iplik olduğundan 10 gün içerisinde düşmeye başlar, dikişlerin alınmasına gerek olmamaktadır.

Hasta ameliyatı olduğu gün taburcu olabilmekte ve aynı zamanda kulağına su değmeden duş alabilmektedir. Ameliyatın üzerinden 48 saat geçtikten sonra kulağına su değmesi de problem oluşturmamaktadır. Ameliyattan sonraki gün bandaj açılmakta ve tekrar bandaj yapılmamaktadır. 

Kepçe kulak rahatsız edici bir görüntü oluşturmaktadır. Kulağa yapılan operasyonun ardından kişinin kulakları normal bir hal almaya başlar. Ameliyattan sonra da kişide kulak estetiğine dair herhangi bir iz kalmaz.