Liposuction Nedir, Nasıl Yapılır, Kimlere Uygulanır?

Son yıllarda istenmeyen yağlardan kurtulmak için liposuction yöntemine sıklıkla başvurulmaktadır. Peki, liposuction yönteminin kimlere uygun olduğu, nasıl uygulandığı, hangi bölgelerde etkili olduğunu ve fiyatlarını biliyor musunuz? İşte liposuction hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar:

Liposuction Nedir?

Liposuction, vücudun şeklini bozan ve fazlalık olarak görünen yağların emilerek alınması işlemidir. Fakat bu işlem genel olarak sanıldığının aksine bir zayıflama yöntemi değildir. Bölgesel bir şekilde uygulanan liposuction sonrası vücut hatları belirgin hale getirilmektedir. 

Liposuction Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Liposuction ameliyatı için hastanın uygun olup olmadığını belirlemek, operasyonu gerçekleştirecek doktorun görüşüne bağlıdır. Ancak genel olarak liposuction ameliyatı için:

 • Fazla kilolarından şikayetçi olan hastaların ameliyattan önce diyet yaparak kilolarından kurtulmaları önerilir. Bölgesel yağlardan kurtulmak için liposuction tercih edilebilir.
 • Liposuction ameliyatı hamile ve yeni doğum yapan kadınlarda uygulanamaz,
 • Sistemik sağlık problemleri bulunan kişilerin operasyona uygun olup olmadığına karar verilmesi için liposuction ameliyatı öncesi birtakım testler yapılmalıdır,
 • Vücudunda orantısız yağ dağılımı olan kişilere uygulanabilir.

Liposuction Nasıl Yapılır?

Liposuction ameliyatı veya diğer adıyla yağ aldırma operasyonu, istenmeyen yağların vücuttan vakumla emilerek alınmasıdır. Vücuttaki yağlar, küçük bir delikten girilerek vakum cihazı aracılığıyla çekilmektedir. Liposuction ameliyatında genel anestezi uygulanmaktadır, ancak operasyonun gerçekleştirileceği bölge küçük bir alan ise lokal anestezi de uygulanabilmektedir. 

Liposuction (Yağ Aldırma) Hangi Bölgelere Uygulanır?

Liposuction fazla yağlar nedeniyle kişiyi rahatsız eden bölgelere uygulanmaktadır. Bu bölgeler arasında;

 • Boyun,
 • Kolun üst kısmı,
 • Kalça ve basen bölgesi,
 • Göbek ve bel çevresi,
 • Uyluğun iç ve dış tarafları bulunmaktadır.

Yağ aldırma operasyonunun önerilmediği bölgeler de vardır. Bu bölgeler;

 • Çok az yağ dokusunun bulunduğu bölgeler,
 • Diz altındaki kısımlar,
 • Ve popodur.

Liposuction Çeşitleri Nelerdir?

Kullanılacak teknolojiye göre Liposuction’nın farklı çeşitleri bulunmaktadır. Hangi yöntemin kullanılacağı hastanın durumuna göre doktor tarafından belirlenir.

Vaser Liposuction

Liposuction yaptırmak isteyen kişiler için ‘Vaser Liposuction nedir?’ sorusu sıkça gündeme geliyor. Vaser Liposuction’da yağların eritilmesi için ultrasonik ses dalgalarından faydalanılır. Bu teknoloji ile sadece yağ doku hedef alınır ve yağlar parçalanır, damar, sinir ve lenfatik dokular korunur. Böylece doku hasarı ve morluk daha az görülür. Aynı zamanda ciltte sıkılaştırıcı bir etkisi de bulunmaktadır. Eritilen yağlar liposuction kanülleri ile vücut dışına alınır.

Lazer Liposuction

Lazer dalgaları ile yağların parçalanması yöntemi olan Lazer Liposuction’da kanüller yoluyla parçalanan yağ kütleleri vakumlanarak vücuttan alınır. 

Liposuction Dışındaki Yağ Eritme Yöntemleri (Yağ Lipoliz)

Bu işlemler Liposuction ameliyatlarından farklıdır. Vücut dışından, deri üzerinden uygulanan enerji bazlı farklı teknolojiler ile bölgesel olarak cilt altı yağ dokusu eritilir. Eriyen yağların zaman içerisinde vücut tarafından emilmesi beklenir. Sıklıkla tekrarlayan çoklu seanslara ihtiyaç duyulur.

Soğuk Lipoliz

Soğuk Lipoliz, ameliyatsız yağ aldırma yöntemlerindendir. Yağ kütlelerinden kurtulmada cihaz aracılığıyla dondurma yolu seçilir. Dondurulan yağlarda hücre ölümü gerçekleşmektedir. Ölen yağ hücreleri (adiposit) vücut tarafından ortadan kaldırılır.

Kavitasyon

Ameliyatsız yağ aldırma yöntemlerinden biri olan Kavitasyon, yağ kütlelerinin ses dalgaları kullanılarak parçalanmasıdır. Yaklaşık olarak 7-8 seans süren Kavitasyon yöntemi, bel, göbek ve bacak gibi bölgelere uygulanmaktadır.

Liposuction Öncesi Yapılması Gerekenler

Liposuction için uygun olduğunuz belirlendiğinde liposuction ameliyatı için hazırlanmaya başlayabilirsiniz. Yağ aldırma operasyonundan önce yapılması gerekenler şunlardır:

 • Kullanılan ilaçların liposuction ameliyatını gerçekleştirecek doktora bildirilmesi,
 • Hastanın sağlık geçmişi hakkında doktora bilgi vermesi,
 • Alkollü içecek ve sigara kullanımının liposuction ameliyatından 2 hafta önce bırakılması tedavi sürecinin hızlanması açısından önerilir,
 • Liposuction ameliyatı öncesinde hastaya özel bir şekilde hazırlanan beslenme programına uyulmalıdır.

Liposuction Sonrası İyileşme Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

‘Liposuction sonrası ödem nasıl atılır?’, ‘Liposuction korsesi nasıl kullanılır?’, ‘Liposuction sonrası ödem ne zaman geçer?’ veya ‘Liposuction sonrası şişlik ne zaman iner?’ gibi konularda kafanızda soru işaretleri varsa Liposuction sonrası hastaların dikkat etmesi gereken durumları göz önünde bulundurabiliriz. İşte sorunsuz bir liposuction iyileşme süreci geçirmek için dikkat etmeniz gerekenler;

 • Liposuction ameliyatı sonrasında doktorun belirleyeceği süre zarfı boyunca -ortalama 2 ay- liposuction korsesi giyilmelidir,
 • Doktorunuzun verdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır,
 • Liposuction ameliyatı gerçekleştirildikten sonra ilk birkaç gün ani hareketlerden kaçınılmalıdır,
 • Doktorun verdiği beslenme programına uyulmalıdır,
 • Doktor aksini söylemediği takdirde liposuction ameliyatından 2 gün sonra ılık duş alınabilir,
 • Liposuction ameliyatından sonra hastanın durumuna göre bir süre ağırlık kaldırmaması ve hastanın kendisini zorlayacak faaliyetlerden kaçınması gerekir.

Liposuction Fiyatları

Liposuction fiyatları, uygulama yapılacak vücut bölgelerine ve yapılacak operasyonun türüne göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle sabit bir liposuction fiyatı vermek doğru olmayacaktır. Ancak liposuction hakkında bilgi edinmek ve yapılacak operasyona göre liposuction fiyatları nelerdir, öğrenmek için Estetik Cerrahı Doç. Dr. Andaç Aykan ile iletişime geçebilirsiniz.