Meme Büyütme

Meme Büyütme Nedir?
Silikon protez kullanılarak yapılan meme büyütme operasyonu, hastanın özgüvenini arttıran kalıcı bir operasyondur.

Nasıl Gerçekleştirilmektedir?
İmplantın yerleştirilmesi için cilt üzerine farklı giriş yerleri kullanılır. Bu giriş yerlerinden bazıları meme altı kıvrımı çizgisi, meme başı çevresi ve koltuk altı çizgisidir. İmplantın yerleştirileceği doku katmanı önemlidir. Protez, meme dokusu altına, kas altına ve kas zarının altına uygulanabilir. Dual planda (ikili plan) ise protezin üst kısmı kas altında, alt kısmı ise meme dokusu altında kalır. Protezin konulacağı doku katmanı seçiminde implantın iyi saklanması ve dışarıdan far edilememesi amaçlanır.

Neden İhtiyaç Duyulur?
Normalden küçük göğüslere sahip olan kadınlar bazı durumlarda özgüven kaybı yaşarlar. Bu durum kıyafet seçiminden sosyal yaşamlarına kadar etki etmektedir. Böyle durumlarda meme büyütme operasyonuna ihtiyaç duyulur. Ayrıca meme büyütme operasyonu sadece meme büyütme değil, memedeki hafif sarkmaların giderilerek, meme dikleştirme etkisinden de yararlanmak için tercih edilir.

Ne Zaman Yaptırılabilir?
Meme büyütme operasyonunun yapılması için kişinin 18 yaşından büyük olması önerilir. Böylece dolgu için hormonal ve vücut yapısı olarak uygun durumda olunur.

Operasyon Nerede Gerçekleştirilmektedir?
Doç. Dr. Andaç Aykan tüm operasyonlarını son teknoloji ile donatılmış ve ultra hijyenik şartlara sahip özel Yeditepe Araştırma Hastanesi ameliyathanelerinde yapmaktadır.
Hastane detayları ve odalar hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Kimler İçin Uygundur?
Meme büyütme uygulaması, memesi küçük olan ve sarkık olmayan her hasta için uygundur. Ancak hastanın operasyona engel olacak bir sağlık sorununun bulunmaması gerektiğini de vurgulamak gerekir.


Türkiye’nin En İyi Estetik Cerrahlarından Andaç Aykan Meme/Göğüs Estetiği ile İlgili Sorularınızı Yanıtlıyor.

Meme Büyütme Estetiği Nedir?

Kadınların fiziksel görünümlerinde en önem verdiği etkenlerden biri ideal göğüs ölçülerine sahip olmak. Göğüslerini güzel bulmayan ve kendini bu konuda özgüvensiz hisseden pek çok kadın meme estetiği olmak istiyor. Meme estetiğinde ilk sırayı ise meme büyütme ameliyatları alıyor. Peki, meme büyütme estetiği nedir?

Meme büyütme estetiği, meme boyutundan ve dolgunluğundan şikayetçi olan kadınlara uygulanabilen, silikon gibi implantlar kullanılarak ya da yağ enjeksiyonu yapılarak sonuçlandırılan bir meme estetiği ameliyatıdır.

Meme protezi kullanılarak yapılan meme büyütme estetiği sonuçları doğal olan, hastanın öz güvenini arttıran, kalıcı ve tatmin edici bir operasyondur. Üstelik bu operasyon sadece hacimli memelere sahip olmak için değil, hafif sarkmaları gidermek ve meme dikleştirmek için de kullanılabilmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında yapılan cerrahi bir işlemdir. Ameliyatta memeye yerleştirilecek implant için cilt üzerinde farklı giriş yerleri tercih edilebilir. Bunlar, göğüs altı, kol altı ya da meme ucu bölgesidir. Kesi bölgesinin kararını hasta ve hekim bir arada alır.

Seçilen bölgede 4 ile 5 cm arasında bir kesi açılır. Ardından ameliyat, göğüs dokusunun kas ve bağ dokusundan ayrılarak cep oluşturulmasıyla devam eder. Silikon ya da yönteme göre kullanılacak alternatifler bu cep aracılığıyla cilt altına yerleştirilir. Günümüzde en çok tercih edilen uygulama bölgesi ise meme altı kıvrımıdır.

Cilt altına yerleştirilecek meme protezi hastanın göğüs yapısına göre meme dokusunun altına, göğüs kasına ya da kas zarının altına uygulanabilir. Buradaki amaç meme implantının dışarıdan fark edilmesini engelleyecek katmanı seçmektir. Tüm bu uygulama yöntemlerinin kendi içlerinde avantajları ve dezavantajları vardır. Bu nedenle meme ameliyatı öncesi mutlaka doktorunuzla tüm detayları görüşmenizi öneririz.

Kimlere ve Hangi Durumlarda Meme Büyütme Ameliyatı Yapılır?

Göğüs büyütme ameliyatı;

 • Kalça-göğüs oranında göğüs ölçüleri ideal meme ölçüsünün altına olan kişilere,
 • Meme boyutundan memnun olmayan kişilere,
 • Göğüslerinde fark edilir ölçüde simetrik boyut farkı bulunan kişilere,
 • Göğüslerinde kilo kaybı, gebelik ya da farklı etkenlerden dolayı hacim kaybı ve sarkma olan kişilere,
 • Memesi olmayan (doğuştan ya da kanser nedeniyle memesi alınan) kişilere uygulanabilir.

Silikon Meme Protezi Çeşitleri

Meme büyütme tekniklerinde en çok tercih edilen yöntemlerden biri silikondur. Uygulama başarı oranı da oldukça yüksek olan silikon memeler için iki tip protez tercih edilebilmektedir. Bunlar;

 • Damla Silikon
 • Yuvarlak Silikon

Protez meme şeklinin nasıl olacağına doktorunuzla beraber ameliyat öncesinde karar vermeniz gerekir.

Damla Silikon

Damla silikon, şekil itibariyle alt kısmında daha yoğun jel bulunan ve silikon jeli saran yüzeyin de pürtüklü olduğu bir yapıya sahiptir. Ayrıca yuvarlak silikon modeline kıyasla biraz daha sert bir jel yapısı vardır. Bunun nedeni ise dağılımı engellemek ve şekil bozukluğunu önlemektir. Daha doğal bir görünüm için damla silikon modelini tercih edebilirsiniz.

Yuvarlak Silikon

Tabanı düz bir yarım daire şeklinde olan yuvarlak silikon, jel dağılımı konusunda homojen bir yapıya sahiptir ve şekil bozulmalarına imkan vermez. Damla silikona kıyasla silikon jel daha yumuşaktır.

Meme Estetiği Süreci

Göğüs büyütme ameliyatı olmaya karar verdiğiniz zaman önceliğiniz bu konuda en sağlıklı bilgileri edineceğiniz doktorunuzla iletişime geçmektir. Sonrasında istekleriniz ve fiziksel yapınız göz önünde bulundurularak sizin için en uygun olan meme protezine karar verilebilir, ameliyat öncesi ve sonrası yapılması gerekenler konusunda gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz. İşte meme estetiği sürecinde yapılması gerekenler:

İlk Muayene

Meme estetiği için ilk olarak hastanın detaylı şekilde muayene edilmesi, beklentilerinin ve taleplerinin dinlenmesi, ardından da ameliyata uygun olup olmadığı gibi tetkiklerin yapılması işlemleri vardır. Hasta muayene sırasında ailede meme kanseri geçirmiş yakınları varsa, bu konuda doktoru bilgilendirmelidir. Ayrıca rutin olarak kullanılan ilaçların ve önceden geçirilen tedavilerin bilgileri de verilmelidir. Meme büyütme operasyonu için hangi işlemlerin yapılabileceğine de muayene sırasında karar verilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

 • Yukarıda da belirttiğimiz gibi öncelikle mevcutta kullandığınız ilaçlarınız varsa, operasyon tarihine karar verilmeden önce bu ilaçları mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
 • Eğer sigara içiyorsanız, operasyon öncesinde ve sonrasında belli bir süre sigara kullanmamalısınız. Çünkü sigara kandaki oksijen seviyesini düşürür ve yaraların iyileşme süresini olumsuz etkiler.
 • Alkol kullanımını ameliyattan 1 hafta önce durdurmalısınız.
 • Kan sulandırıcı ilaçlar içiyorsanız, operasyon gününden 1 hafta öncesinde ilaç kullanımına ara vermelisiniz.
 • Ameliyata gireceğiniz gün lens kullanmamalı ve takı takmamalısınız.
 • Meme büyütme estetiği öncesinde anestezi doktoru tarafından kontrol ve tahlillerinin yapılması gerekir. Ek tahlillerin istenebileceği durumlar da olabileceği için bu kontrol işlemlerini ameliyattan birkaç gün öncesinde yaptırabilirsiniz.
 • Ameliyat öncesi doğru ve sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Bu durum ameliyat sonrası sürecini daha iyi koşullarda atlatmanıza yardımcı olacaktır.
 • Ameliyat günü için mümkün olduğunca önden düğmeli ya da fermuarlı olan rahat giysiler tercih etmelisiniz.
 • Ameliyat saatinden önce en az 6 saat hiçbir şey yememeniz gerekmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

 • Meme ameliyatı sonrası yaşanılan ağrılar çok yoğun değildir. Doktorunuz size bunun için bir ağrı kesici verir. Hissedilen ağrının şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterir.
 • Meme büyütme ameliyatından çıktıktan sonra ilk 6 saat bir şey yiyip içmeniz istenmez. Sonrasında ise sıvı gıdalar ve su tüketebilirsiniz.
 • Meme estetiği sonrası doktorunuz tarafından verilen ilaçları düzenli bir şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz.
 • Ameliyat sonrası isterseniz hastanede 1 gün kalabilir ya da doktorunuzun onayı ile taburcu olarak evde istirahat edebilirsiniz.
 • Meme ameliyatı sonrası ilk 3 gün en iyi şekilde dinlenmeniz önerilir.
 • Ameliyattan 3 ya da 4 gün sonra göğüs bölgesine çok baskı uygulamayacak şekilde duş alabilirsiniz.
 • Ameliyat sonrası evde dinlendiğiniz süre içinde ani hareket etmekten kaçınmalı, ağır işler yapmaya çalışmamalısınız.
 • Meme büyütme estetiği sonrası bir ay boyunca yüzüstü yatmaktan kaçınmalısınız.
 • 2 ay boyunca ağır spor aktivitelerinde bulunmamalısınız.
 • Estetik ameliyatı sonrası 3-4 hafta boyunca sporcu sütyeni takmanız önerilir. Destekli ve demirli sütyen kullanımından kesinlikle kaçınmalısınız.
 • Meme ameliyatından sonra meme ölçünüze göre sütyen almak için 2 ay beklemeniz önerilir.
 • Göğüs büyütme ameliyatında eriyen dikişler kullanılır. Bu nedenle ameliyat sonrası dikişlerinizi aldırmaya gitmeniz gerekmez. Zaman içerisinde kendiliğinden kaybolacaktır.
 • Güneşlenme ya da solaryum gibi aktiviteler için ameliyattan sonra 1 buçuk ay geçmesini beklemelisiniz.
 • Meme büyütme ameliyatının ardından işe 1 hafta sonra dönebilirsiniz.

Meme Büyütme Ameliyatı Fiyatları

Meme büyütme estetiği fiyatları, hastanın durumuna, uygulama yöntemine (silikon veya yağ dokusu yöntemi), silikonun kalitesine, yapılan işlem ya da işlemlere, doktorunuza ve ameliyat olacağınız hastaneye bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu sebeple net bir fiyat vermek mümkün olmayacaktır. Meme estetiği fiyatları ile ilgili Estetik Cerrahı Doç. Dr. Andaç Aykan ile iletişime geçebilir ve meme ameliyatı ile ilgili aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını kısa sürede öğrenebilirsiniz.

Meme Büyütme Ameliyat Yöntemleri

Meme büyütme ameliyatında slikon memenin cilt altına yerleştirilmesi için yaygın olarak 3 yöntem kullanılır. Bu yöntemler;

 1. Göğüs altı kıvrımı
 2. Kol altı bölgesi
 3. Meme ucu çevresi

1- Göğüs Altı Kıvrımı

Meme dokusu kalınsa, implantlar göğüs altı kıvrımı üzerinde açılan bir kesi ile meme dokusunun arkasına; meme dokusu ince ise de göğüs kasının hemen altına yerleştirilir.

2- Kol altı Bölgesi

Bu yöntemde meme büyütme operasyonu için açılacak kesi koltuk atı bölgesindedir. Meme protezi bu bölgeden kas altına yerleştirilerek ameliyat tamamlanır.

3- Meme Ucu Çevresi

Estetik operasyon hastanın meme ucu çevresinde açılacak bir kesi ile başlar. Meme dokusuna bağlı olarak silikonlar kasın ya da meme dokusunun hemen altına yerleştirilir.

Meme Büyütme Ameliyat Ne Kadar Sürer?

Meme büyütme ameliyat süresi yapılacak işleme göre değişiklik gösterecek olsa da ortalama 1 ya da 2 saat gibi bir süreden bahsedebiliriz.

Operasyon sonrasında hasta aynı gün içerisinde taburcu edilebilir veya isterse 1 gün süreyle hastanede kalabilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Meme büyütme estetiği sonrası iyileşme sürecinde hastanın biraz ağrı hissetmesi normaldir. Bunun için doktorunuz size ameliyat sonrası almanız gereken ilaçların reçetesini verecektir. İşte iyileşme süreci hakkında bilmeniz gereken bilgiler;

 • Göğüs bölgesi haricinde sırt ve omuz ağrıları hissetmeniz normaldir. Ameliyattan sonraki 1 haftanın ardından ağrı hissi tamamen azalır.
 • Meme estetiği sonrası ilk birkaç gün şişme ve ödem görülebilir. Bu durumda göğüslerinize buz kompresi uygulayabilirsiniz.
 • Operasyonun ardından ilk 2 gün iştahsızlık ya da mide bulantısı şikayetlerinde bulunabilirsiniz. Bu genel anestezinin etkisidir ve böyle durumlarda hafif ve sağlıklı yiyecekler tüketmeniz önerilir.
 • Ameliyattan sonra ilk 3-4 gün mutlaka en iyi şekilde dinlenilmelidir. Ağır ve zorlayıcı aktiviteler önerilmez.
 • Yara bölgesine en az 3-4 gün su değdirmemeye özen gösterin.
 • Sütyen tercihinizi en az 1 ay sporcu sütyeninden yana kullanın.
 • Ameliyat gününü takiben 6-7 sonra hastalar iş hayatına dönebilirler. Ağır işlerde çalışanlar için bu süre 10 gün olabilir.
 • Meme ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri egzersizlerdir. 2 ay boyunca ağır spor aktivitelerinden uzak durulmalıdır. Hafif egzersizler ise yapılabilir.
 •  Bol bol su içmeyi de ihmal etmeyin.

Meme Büyütme Ameliyatı Olanların Yorumları

Meme büyütme estetiği olan hastaların yorumları:

Ayşe Y.

Merhaba, göğüslerim çok küçük olduğu için meme büyütme estetiği olmaya karar verdim. Bu sürede Andaç Bey ile yollarımız kesişti. Kendisine bu ameliyatı çok istediğimi ama aynı zamanda çok da korktuğumu anlattım. Bana verdiği güven ve cesaretle de hiç tereddüt etmeden ameliyata girdim. Ameliyat sonrası sürecim o kadar rahat geçti ki, internette okuduğum ve yakın çevremin gözümü korkutarak bahsettiği o ağrıları neredeyse hiç yaşamadım. Ameliyattan sonraki gün ise resmen normal hayatıma döndüm, tabii ağır hareketlerden ve işlerden kaçınarak. Şimdi o çok istediğim göğüslere sahibim ve harika görünüyorlar. Korkularımı ve tereddütlerimi anlayarak yaklaşan, ameliyat öncesi ve sonrası süreçte beni hiç yalnız bırakmayan Andaç Aykan’a çok teşekkür ediyorum. İyi ki sizin gibi bir doktorla karşılaştım.

Çiğdem Ö.

Göğüslerimde bariz belli olan bir boyut farkı olduğu için meme büyütme ameliyatı yaptırdım. Bu kararı vermek aslında benim için kolay oldu çünkü bazen sinirden ağlayacak duruma geliyordum. Fark belli olmasın diye sütyenim içerisine tıktığım pamuklardan ve o beni aşırı üzen psikolojik durumdan sıkılmıştım. İnternette ve instagramda yaptığım araştırmalar karşıma Andaç Aykan’ı çıkarttı. Hemen kendisiyle iletişime geçtim. Kısa sürede her şeyi planladık ve başarılı bir operasyon geçirdim. Andaç Bey’e ne kadar teşekkür etsem az. Artık sütyen içine tıkılan pamuklar yok!

Meltem Ö.

Merhabalar, ben de göğüs büyütme ameliyatımı Andaç Bey’e yaptırdım. Kendisi hem çok profesyonel hem de inanılmaz samimi ve güvenilir. Ameliyat öncesi ve sonrası süreçte aklıma ne zaman bir soru takılsa hemen kendisiyle iletişime geçtim ve bu sürede bana inanılmaz yardımı oldu. Ayrıca Andaç Bey’in ekibi de kendisi kadar mükemmel. Ameliyatım sorunsuzdu, ameliyat sonrası iyileşme sürecim harikaydı. Daha ne diyebilirim ki! Sizi tanıdığım için gerçekten şanslıyım.

Sıkça Sorulan Sorular

Yapılan araştırmalara göre silikon göğüs protezlerinin herhangi bir hastalığa veya kansere yol açmadığı belirtilir. Yalnızca son yıllarda karşılaşılan ve Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği’nin de kamuoyuna duyurduğu ALCL adı verilen bir lenfoma türünün silikon memeler neticesinde ortaya çıkabileceğine dair bulgular konuşulmaya başlanmıştır. Çok sık karşılaşılmayan ve nadir görülen bu tümör iyi huyludur ve kısa sürede tedavi edilebilir.

Meme estetiğinde kullanılan tıbbi silikonlara karşı göstereceğiniz alerjik reaksiyon oldukça nadirdir.

Meme büyütme estetiğinde memenin boyutuna karar verilirken, hastanın boyu, göğüs kafesinin ve omzunun genişliği, varsa memedeki sarkma durumu ve hastanın bu konudaki isteği göz önünde bulundurulur. Nihai karara ise ameliyat esnasında farklı ölçüdeki protezlerin denenerek en iyi sonucun yerleştirilmesiyle verilir.

Silikon memeler normal göğüslere nazaran daha dik ve yuvarlak hatlara sahip olurlar. Ayrıca memeler arasındaki boşlukta normaldekinden biraz daha dardır. Normal göğüslerin dikliği koltuk altı hizasında bulunur. Silikonlu göğüslerde ise bu dik duruş biraz daha yukarıda olabilir.

Meme protezlerinin bariz bir değiştirme süresi yoktur. Eski model protezler için kullanım ömrünün maksimum 15 yıl kadar olduğu biliniyordu. Şimdiki protezlerde ise bu sürenin çok daha fazla olacağı düşünülüyor.

Meme büyütme ameliyatı sonrasında kadınların pek çoğu bebeklerini emzirmeye devam etmişlerdir. Yapılan çalışmalarda bu durumun sakıncalı olduğuna dair bir bulguya rastlanmamıştır.

Bunun için dikkate alınması gereken unsur memenin sarkma oranıdır. Eğer memede sarkma oranı az ise meme büyütme ameliyatı sonrası artan hacimle bu sarkıklık giderilebilir, fakat memedeki sarkma oranı fazla ise bu kez meme büyütme operasyonunun yanında meme dikleştirme ameliyatı da yapılabilir.

Hamilelik sürecinde kadınların göğüslerinde büyüme olur. Bu durum silikonlu memeler için de geçerlidir. Memedeki büyüme takılan protez memenin büyüklüğüne göre farklılık gösterecektir.

Yeni nesil meme protezleri oldukça dayanıklıdır ve patlamaları da çok zordur. Kas altına yerleştirildiğinde gerçek bir meme hissiyatı vermeye en yakın olan bu protez çeşidi yine de bazen hissedebilir.

Yapılan araştırmalar göre silikon memenin kansere yol açmadığını göstermiştir.

Evet. İstediğiniz takdirde silikonunuzu çıkarttırabilirsiniz.

Kortizon ilaçları devamlı kullanıyorsanız, yaralarınızın iyileşme durumunu etkileyeceğinden dolayı ameliyat olmanız sıkıntılı olabilir. Eğer kortizonu ara vererek kullanıyorsanız, doktorunuzla görüşerek bu ara dönemde meme ameliyatını yaptırabilirsiniz.