Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme Nedir?
Meme dikleştirme operasyonu, meme sarkmasını geri döndürerek daha genç görünümlü bir meme elde etmektir. Şekil, simetri, dirilik, dolgunluk, hacim ve meme ucunun doğru konumu gibi gençlikle ilgili tüm öğelerin bir arada olduğu yeni bir meme oluşturulur.

Nasıl Gerçekleştirilmektedir?
Göğüs dikleştirme operasyonu genel anestezi altında yapılmaktadır. Ortalama 2-4 saat arası sürmektedir. Göğüs dikleştirme esnasında memenin iç yapısı yeniden şekillendirilirken kimi hastalarda bir kısım meme dokusunun çıkartılması gerekebilir. Hafif sarkması olan hastalara meme altına protez konur. Bazı durumlarda memenin var olan hacmi memenin iç dokusuna yuvarlak bir biçim vermek için yetersiz olabilir. Bu gibi durumlarda memeye gereken hacmi vermek içim protez(silikon) kullanmak gerekebilir.

Neden İhtiyaç Duyulur?
Meme dokusu büyüdükçe memeyi tutan iç bağların gücü yetersiz kalır ve meme aşağı doğru inmeye başlar ve memenin alt kısmı meme alt çizgisinin daha aşağısına doğru yer değiştirir. İlerleyen yaşlarla birlikte cilt elastikiyetinin azalması ile meme sarkması meydana gelir. Bunun dışında sık kilo alıp vermekte sarkmaya yol açar. Bu sebeplerden dolayı mastopeksiye ihtiyaç duyulur.

Ne Zaman Yaptırılabilir?
Meme dikleştirme operasyonunun yapılması için kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. 18 yaş altı bireylerde ergenlik döneminde bir göğüsün diğerine oranla fazla büyümesi sonucu asimetrik görüntüsünden dolayı psikolojik yıkımlar neticesinde meme estetiği yapılabilir.

Operasyon Nerede Gerçekleştirilmektedir?
Doç. Dr. Andaç Aykan tüm operasyonlarını son teknoloji ile donatılmış ve ultra hijyenik şartlara sahip özel Yeditepe Araştırma Hastanesi ameliyathanelerinde yapmaktadır.
Hastane detayları ve odalar hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Kimler İçin Uygundur?
Meme dikleştirme operasyonu göğüslerinde sarkma olan kişiler için uygundur. Ameliyattan önce hastanın fiziksel olarak uygunluğu da doktoru tarafından kontrol edilmektedir.


Türkiye’nin En İyi Estetik Cerrahlarından Andaç Aykan Göğüs/Meme Dikleştirme Estetiği ile İlgili Sorularınızı Yanıtlıyor.

Meme / Göğüs Dikleştirme Estetiği Nedir?

Göğüs dikleştirme estetiği mastopeksi olarak da bilinen, memedeki fazla derinin alınması ve meme dokusunun sıkılaştırılması ile yapılan cerrahi bir operasyondur. Meme dikleştirme ameliyatında amaç sarkan göğsü toparlama ve yeniden şekillendirmektir. Peki, memede sarkma neden olur?

Göğüslerde sarkma olmasının sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Tamamen yağ dokusu ve süt bezlerinden oluşan memeler zamanla yaşa bağlı olarak sarkma eğilimi gösterir.
 • Sık kilo alıp vermek meme estetiğini bozarak göğüslerde sarkmaya neden olabilir.
 • Hamilelik esnasında büyüyen ve süt dolan göğüsler, emzirme döneminden sonra boşalacağı için memede sarkma meydana gelmesi olasıdır.
 • Meme dokusundaki deri elastikiyetinin kaybolması da göğüslerinizde sarkma meydana gelmesine neden olur. Üstelik böyle bir durumda yalnızca sarkma değil, memede şekil bozukluğu sorunuyla da karşı karşıya kalabilirsiniz.
 • Memede sarkma olmasına neden olan bir diğer etken, göğüs yapısına uygun olmayan yanlış sütyen kullanımıdır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme yapısına destek sağlayan, dik ve diri görünmesine yardımcı olan bazı etkenler vardır. Bunlar; iç bağlar ve meme derisidir. Eğer bu iki etkenden birinde sorun oluşursa göğüste sarkma meydana gelebilir. Böyle bir durumda en kalıcı çözüm meme dikleştirme ameliyatıdır. Peki, ameliyatla göğüs nasıl dikleştirilir?

Operasyon genel anestezi altında uygulanır ve meme büyütme ya da küçültme ameliyatında yapılan yöntemlerle benzerlik gösterir. Eğer sarkıklık durumu hafifse meme altına silikon yerleştirilerek dik göğüsler elde edilebilir. Sarkıklık aşırı ise ve meme dokusu elastikiyetini ciddi ölçüde kaybetmişse, bu kez meme küçültme ameliyatına benzer bir operasyon tekniğiyle meme dokusuna müdahale edilir ve fazla deri kesilerek alınır.

Mastopeksi ameliyatının amacı; meme sarkmasını gidermek ve genç görünümlü bir meme elde etmektir. Operasyon, memenin şekli, simetrisi, dolgunluğu, diriliği ve meme ucunun doğru konumda bulunması gibi durumlar dikkate alınarak planlanır.

Ameliyatta memenin iç yapısı yeniden şekillendirilerek yuvarlak bir form verilir ve fazla olan deri kısımları çıkartılarak, meme ucu da ideal konuma getirilir.

Göğüs iç yapısındaki doku yetersizliği durumlarında ya da meme dokusunun çıkarılması gerektiği zamanlarda, meme dikleştirme operasyonu silikon protez kullanılarak yapılır. Bu işlemin amacı memeye hacim sağlamak, dik ve dolgun göğüs görünümü yakalamaktır.

Hem meme dikleştirme hem de silikonun bir arada kullanıldığı ameliyat yöntemine Augmentasyon Mastopeksi adı verilmektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyat Teknikleri

Göğüs dikleştirme ameliyatı için farklı kesi teknikleri vardır, ancak bu teknikler arasında en yaygın kullanılan 2 tip uygulama bulunur. Bunlar; Lolipop tekniği ve ters T tekniğidir.

Lolipop Tekniği İle Meme Dikleştirme

Bu yöntem göğüs toparlama ameliyat tekniklerindeki en az izi bırakacak olan yöntemdir. Operasyon meme ucu çevresinden yapılan kesi ile başlar ve meme altı kıvrımına doğru inen bir çizgi ile devam eder. Fazla doku burada açılan kesiden çıkarılır ve meme ucu da olması gereken noktaya taşınır. Hafif sarkık göğüsler için bu yöntem idealdir.

Ters T veya Çapa Tekniği İle Meme Dikleştirme

Memede sarkıklık daha yoğunsa bu kez ters T harfi kesi yöntemi kullanılabilir. Bu yöntemde lolipop tipi kesinin yanı sıra meme altı bölgesinde yatay bir kesi daha açılır. Meme küçültme ameliyatı ile oldukça benzerlik gösteren bu teknikte, fazla meme dokusu çıkarılır ve sarkık meme görünümü iyileştirilerek toparlanır.

Kimlere ve Hangi Durumlarda Meme Dikleştirme Ameliyatı Yapılır?

 • Göğüs dikleştirme ameliyatı için uygun olan hastalar;
 • Büyük, sarkık meme yapısına sahip olanlar ve bu durumdan dolayı ciddi rahatsızlık duyan kişiler,
 • Halk arasında ‘Keçi Memesi’ olarak bilinen Tübüler Meme Deformitesi olan hastalar,
 • Aşırı kilo kaybı nedeniyle meme sarkması olan kişiler,
 • Doğum sonrası emzirme döneminden sonra büyüyen ve sarkan göğüslere sahip olanlar,
 • Zamanla meme dokusundaki elastikiyetin kaybolması nedeniyle meme sarkması problemi yaşayanlardır.

Meme dikleştirme ameliyatında diğer estetik ameliyatlarda olduğu gibi alt yaş sınırı 18’dir. 18 yaşın altındaki kişilere çok özel bir durum olmadığı müddetçe estetik operasyon uygulanmaz.

Göğüs Dikleştirme Estetiği Süreci

Meme dikleştirme ameliyatı karar aşamasında hastanın beklentilerini, korkularını, sorularını ve ameliyatın tüm detaylarını doktoru ile detaylı şekilde görüşmesi tavsiye edilir.

İlk Muayene

Ameliyata karar veren hastalar için ilk muayene, doktoru tanıması ve operasyon hakkında tam olarak bilgi sahibi olması açısından önemlidir. Hasta ve doktor güven ilişkisinin temelleri de bu görüşmede atılacaktır.

Muayene aşamasında hastanın yaşı, memenin büyüklüğü, şekli, meme başı yeri ve meme bezi miktarının yeterli olup olmadığı gibi durumlar saptanır. Hastanın istekleri ve ameliyattan beklentileri de bu aşamada değerlendirilir. Ardından memenin durumu göz önünde bulundurularak ameliyatın nasıl uygulanacağına dair bilgiler aktarılır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

Meme ameliyatı öncesi yapılması ve dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Yaşınız 40’ın altındaysa ve herhangi bir sağlık probleminden şüphelenilmiyorsa doktorunuz sizden meme ultrasonografi çektirmenizi ister. Eğer hasta yaşınız 40’ın üzerindeyse bu kez mamografi filmi istenir.
 • Operasyon tarihinden 1 hafta öncesinde aspirin ve türevi kan sulandırıcı ilaçların kullanımı bırakılmalıdır.
 • Düzenli olarak kullandığınız ilaçlar varsa, bunları muayene aşamasında mutlaka doktorunuzla paylaşmalısınız.
 • Operasyon öncesi ve sonrasında bir süre sigara kullanılmamalıdır. Bunun sebebi sigaranın vücuda giren oksijen seviyesini düşürmesi ve yaraların iyileşme süresini olumsuz etkilemesidir.
 • Ameliyat öncesi 6 saat boyunca bir şey yiyip içmemelisiniz. Eğer bu sürede doktorunuzun verdiği ve almanız gereken ilaçlar varsa bir yudum suyla içebilirsiniz.
 • Gerekli tetkiklerin yapılması ve ameliyat hazırlık sürecinin tamamlanması için operasyon saatinden en az 2 saat öncesinde hastanede olmanız beklenir.
 • Operasyon günü kozmetik ürünler kullanmamalı ve lens takmamalısınız.
 • Önden düğmeli ya da fermuarlı rahat giysiler tercih etmeniz, operasyon öncesi ve sonrası kolaylık sağlayacağı için doğru seçim olacaktır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası yapılması ve dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Operasyondan sonra hastaya sporcu sütyeni giydirilir ve göğüs bölgesinde ödem oluşmasını engellemek için buz kompres yapılır.
 •  Ameliyattan sonraki 24 ya da 48 saat sonrasında drenler çıkarılır, ardından hasta doktor onayı ile hastaneden taburcu edilebilir.
 • 3 günden sonra yaranın olduğu bölgeye su değmeyecek şekilde duş alabilirsiniz.
 • Meme küçültme ameliyatı sonrasında 1 ay boyunca ağır şeyler kaldırmamalı ve vücudunuzu zorlayıcı hareketler yapmamalısınız.
 • Dikişleriniz estetik dikiş olacağı için alınmasına gerek olmaz. Zaman içerisinde bu dikişler eriyerek kaybolacaktır.
 • Ameliyata takiben 1 ya da 2 ay boyunca sporcu sütyeni giymeye devam etmelisiniz. Bu süre zarfında balenli ya da destekli sütyen modelleri giymeniz kesinlikle önerilmez.
 • Meme estetiği sonrası memede ödem oluşması doğaldır. Ameliyattan sonraki birkaç gün içinde şişlikler inmeye ve varsa morluklar geçmeye başlar.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Fiyatları

Meme dikleştirme ameliyat fiyatları, memedeki sarkma oranına, büyüklüğüne, uygulama tekniğine, yapılan işlem ya da işlemlere, kullanılması gerekiyorsa silikon protez kalitesine, doktorunuza ve ameliyat olacağınız hastaneye bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu sebeple net bir fiyat vermek mümkün olmayacaktır.

Meme dikleştirme fiyatları için Estetik Cerrahı Doç. Dr. Andaç Aykan ile iletişime geçebilir ve meme ameliyatı ile alakalı aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını kısa sürede öğrenebilirsiniz.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Meme dikleştirme ameliyat süresi, ameliyatın yapılacağı tekniğe ve ameliyat esnasında uygulanacak ekstra operasyonlara bağlı olarak 2 ile 4 saat arasında değişiklik gösterir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Göğüs dikleştirme operasyonu sonrası genellikle rahat bir iyileşme süreci geçirirsiniz. Ameliyattan 2 gün sonra yara pansuman için açılarak kontrol edilir. Bir haftanın sonunda ise sargılarınız açılır. Ameliyatın ilk günlerinde ödem, meme ucunda hissizlik, ameliyat bölgesindeki deride hafif renk değişimi gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bunlar normaldir. Operasyon gününden 1 hafta sonra işinize dönmenizde herhangi bir sakınca yoktur.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Olanların Yorumları

Nur Eda Ü.

Merhaba, ben 26 yaşındayım ve hızlı kilo kaybı yaşadığım için memelerimde bariz sarkmalar oldu. Başlarda bunu çok önemsemedim ama ilerleyen yaşlarda bu sarkmanın daha fazla olacağı düşüncesi aklıma yerleşti ve meme estetiği olmaya karar verdim. Andaç Bey 

ile annemin yakın arkadaşı sayesinde tanıştım. Kendisi sık sık botoks ve dolgu uygulamaları yaptırıyor. Verimli geçen bir muayene aşamasından sonra ameliyat oldum. Ameliyatım 2 saat sürdü ve sonrasında da çok az ağrım oldu. Kısa sürede de normal hayatıma döndüm. Şu an memelerimin aldığı şekilden çok memnunum. Dik ve dolgun görüntüsü muhteşem. Andaç Bey’e ve ekibine ne kadar teşekkür etsem az.

Neriman Ç.

Selamlar, ben 39 yaşında 2 çocuk annesiyim. Çocuk doğurmadan önce ortalama bir göğüs ölçüsüne sahiptim. İlk çocukta da çok fazla bir büyüme olmamıştı ama ikinci çocuktan sonra hem meme de aşırı büyüme hem de sarkma durumu yaşadım. Emzirmeyi bıraktıktan 7 ay sonra meme estetiği yaptırmaya karar verdim. Yoğun araştırmalarım sonucu Andaç Aykan’a ulaştım. Referansları gerçekten dikkate almaya değerdi. Gerekli tetkikler ve muayene süreçleri sonunda ameliyatımı oldum. Ameliyatta meme küçültme ve meme dikleştirme operasyonu bir arada yapıldı. Bir iki gün biraz ağrı çeksem de dayanılmayacak gibi değildi. Şişliklerimde 2 gün sonra inmeye başladı. Çocuklarım çok büyük olmadığı için ameliyat süreci beni zorlar mı diye çok düşünmüştüm ama her şey harika gitti ve hiç zorlanmadım. Üstelik bir hafta sonrasında normal hayatıma hemen dönüş sağladım. Andaç Bey’e buradan sonsuz teşekkürler, iyi ki varsınız!

Sıkça Sorulan Sorular

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında dikiş izleri tamamen yok olmaz ama zaman içinde görünümü azalır.

Ameliyatsız göğüs dikleştirme etkili ve kalıcı değildir. Kalıcı etki için ameliyat gereklidir. Özellikle ciddi sarkık meme formlarında göğüs dikleştirme egzersizleri hiçbir işe yaramayacaktır.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında yoğun bir ağrı hissetmezsiniz. Eğer ameliyatta silikon meme protezi kullanıldıysa da kısa süreli ama çok şiddetli olmayan bir ağrı süreci geçirebilirsiniz. Bunun için doktorunuzun verdiği ağrı kesicileri kullanmak yeterli olacaktır.

Add Your Comment