Meme Küçültme

Meme Küçültme Nedir?
Normalden daha büyük memelerin normal boyutlara getirilmesi için yapılan operasyondur.

Nasıl Gerçekleştirilmektedir?
Meme küçültme cerrahisi için cilt üzerinde farklı izler bırakacak farklı metotlar uygulanabilir. Bu metotlar hastadan hastaya operasyon öncesinde yapılan değerlendirme ve ölçümlemler belirlenir. Meme küçültme operasyonu genel anestezi altında uygulanır.

Neden İhtiyaç Duyulur?
Normalden daha büyük memelere sahip olmak sırt ve omuz ağrısı gibi fiziksel şikayetlerden hastanın sosyal yaşamını ve kıyafet seçimine kadar birçok alanda kişi etkilemesinden kaynaklı ihtiyaç duyulur.

Ne Zaman Yaptırılabilir?
Meme küçültme uygulamalarının yapılması için kişinin 18 yaşından büyük olması önerilir. Böylece dolgu için hormonal ve vücut yapısı olarak uygun durumda olunur.

Operasyon Nerede Gerçekleştirilmektedir?
Doç. Dr. Andaç Aykan tüm operasyonlarını son teknoloji ile donatılmış ve ultra hijyenik şartlara sahip özel Yeditepe Araştırma Hastanesi ameliyathanelerinde yapmaktadır.
Hastane detayları ve odalar hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Kimler İçin Uygundur?
Meme küçültme operasyonu, memesinin büyük olduğunu düşünen ve bu durumdan rahatsız olan, memelerinden dolayı fiziksel şikayetleri olan hastalar için uygundur.


Türkiye’nin En İyi Estetik Cerrahlarından Andaç Aykan Meme/Göğüs Küçültme Estetiği ile İlgili Sorularınızı Yanıtlıyor.

Meme Küçültme Estetiği (Redüksiyon Mammoplasti) Nedir?

Redüksiyon Mammoplasti olarak da bilinen meme küçültme estetiği, normalden daha büyük göğüslere sahip olan kadınlar için yapılan cerrahi bir işlemdir. Meme dikleştirme ameliyatı ile benzerlik gösteren bu operasyon, büyük göğüslü kadınların yaşadığı estetik kaygıların yanı sıra fiziksel şikayetler nedeniyle de yapılabilir.

Sırt, omuz ve bel ağrısı, kamburluk, memede sarkma, meme altında pişik ve yara oluşumu gibi olumsuz durumlara neden olabilen, ayrıca sosyal yaşantıyı da büyük ölçüde etkileyen büyük göğüsler, meme küçültme ameliyatı ile küçültülerek kişinin standart yaşam koşullarına sahip olması amaçlanır.

Kimlere ve Hangi Durumlarda Meme Küçültme Ameliyatı Yapılır?

Göğüs küçültme ameliyatı hem fiziksel açıdan estetik bir görünüm isteyen hem de medikal anlamda bazı sağlık problemleri yaşayan ya da yaşayabilecek olan kişiler için uygun bir operasyondur. Eğer;

 • Göğüs ölçüleriniz normalin çok üstünde ise,
 • Fiziksel aktivitelerinizi gerçekleştirmekte zorlanıyorsanız,
 • Meme sarkıklığı sorunu yaşıyorsanız,
 • Bel, sırt ve omuz ağrılarınız giderek artıyorsa,
 • Meme kıvrımlarında meydana gelen pişik ya da yara problemi yaşanıyorsa,
 • Sütyen askılarına binen yük nedeniyle zorluk çekiyorsanız,
 • Uygun kıyafet bulmakta zorlanıyor ve utangaçlık hissediyorsanız,
 • Sosyal yaşantınız olumsuz etkileniyorsa,
 • Yakın zamanda hamilelik düşünmüyorsanız ya da emzirme döneminin bitimine takiben 6. aydaysanız meme küçültme ameliyatı sizin için uygun bir ameliyattır.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göğüs ölçülerinin büyüklüğüne göre pek çok sağlık sorununu beraberinde getirebilen ve cerrahi bir operasyon gerektiren meme/göğüs küçültme ameliyatı, genel anestezi altında uygulanan bir ameliyat türüdür. Operasyonun genel amacı, memedeki yağ dokusunun alınması ve meme boyunun küçültülerek vücut ölçüleri ile orantılı hale getirilmesini sağlamaktır.

Meme küçültme operasyonunda 2 farklı teknik uygulanır. Bunlar; lolipop yöntemi ve ters T yöntemidir. Ameliyatın hangi teknikle yapılacağına doktorun genel değerlendirmeleri sonucunda karar verilir. Bu değerlendirme sürecinde, hastanın göğüslerinin büyüklüğü, memenin şekli, kıvrımı, meme ucu, meme dokusu, deri inceliği ya da kalınlığı, hastanın vücut ölçüleri ve yaşı gibi etken göz önünde bulundurulur.

Operasyonun ardından hasta bir gece hastanede müşahede altında tutulur ve ertesi sabah doktor onayından sonra taburcu edilir. Ameliyatın yapılabilmesi için hem hormonal denge düzeninin hem de fiziksel gelişimin tamamlanmış olması gerekir. Bu sebeple meme küçültme ameliyatı yaptırmak isteyen kişilerin yaşı en az 18-20 olmalıdır.

Meme Küçültme Ameliyat Teknikleri

Yukarıda bahsettiğimiz gibi meme küçültme ameliyatı için 2 yöntem uygulanmaktadır. Operasyonun hangi teknikle yapılacağına doktor, hastanın genel ve fiziki durumunu göz önünde bulundurarak karar verir. İşte meme küçültme ameliyatı için kullanılan teknikler ve uygulama yöntemleri:

Lolipop Kesi Tekniği ile Meme Küçültme Ameliyatı

Lolipop yöntemi, operasyon esnasında meme ucu çevresinin daire şeklinde kesilmesi ve ardından çizgi halinde alt kıvrıma kadar uzanması ile yapılan işlemdir. Bu kesi tekniği ile meme ucu çıkarılır ve fazla meme dokusu alınır. Yöntem sırasında meme ucu yukarıya taşınarak daha dik bir görünüm de elde edilebilir. Uygulamanın ardından kesi kapatılır ve iyileşme süresinin hızlandırılması için dren takılır.

Ters T Kesi Tekniği ile Meme Küçültme Ameliyatı

Test T yönteminde lolipopta olduğu gibi meme ucu çevresinde kesi açılır ve meme altı kıvrımına doğru bir çizgi çekilir. Bu yöntemi lolipop tekniğinden ayıran ise meme kıvrımında açılan ekstra yatay bir kesinin daha olmasıdır. Bu tekniğe ters T denilmesinin nedeni de budur, çünkü şekil itibariyle kesi ters dönmüş T harfine benzer. İşlem fazla meme ve cilt dokusunun alınmasıyla bitirilir ve bölgeye diren takılır.

Lolipop ya da Ters T yöntemi ile yapılan meme küçültme ameliyatı sonrasında hasta bir gün süreyle hastanede gözetim altında tutulur. Ertesi gün gerekli işlemler yapıldıktan sonra hasta taburcu edilebilir.

Meme Küçültme Estetiği Süreci

Göğüs küçültme ameliyatı karar aşaması önemli ve ciddi bir süreçtir. Ameliyat olmaya karar verdikten sonra aklınıza takılan her şeyi araştırmanızı ve doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. İşte meme küçültme estetiği ilk muayene süreci ve ameliyat öncesi ile sonrasında yapılması gerekenler hakkında detaylı bilgi:

İlk Muayene

Meme küçültme estetiği için ilk muayene aşamasında önerimiz tüm beklentilerinizi ve korkularınızı doktorunuzla paylaşmanızdır. İstekleriniz nedir, ideal göğüs ölçüsü nasıl belirlenir, dikiş izi kalır mı, ameliyatın risk faktörleri nelerdir, operasyon süresi nedir, ameliyat öncesi ve sonrası neler yapılmalıdır, ne zaman normal hayata dönülebilir? vb. soruları yöneltebilirsiniz. Peki, ilk muayene süreci nasıl geçer?

Doktorunuz ilk olarak göğüs muayenesi yapar ve göğüs ölçülerinizi alır. Ardından ameliyat sürecinden ve operasyon tekniklerinden bahseder. Operasyon tekniğini belirleyecek olan unsurlar ve ameliyat sonrası göğüslerinizin alacağı şekil hakkında detaylıca bilgilendirilirsiniz. Bu süreçte doktorunuzla paylaşmanız gereken şeyler arasında; varsa düzenli olarak kullandığınız ilaçlar, ailenizde daha önce kanser tedavisi gören kişiler veya gördüğünüz tedaviler vardır. Hasta tıbbi geçmişini ameliyat öncesinde doktorla paylaşmalıdır.

Ameliyat öncesi karar aşamasında hastanın yaşına (40 yaş üstü) veya tıbbi aile geçmişine bakılarak meme ultrasonu ya da mamografi çektirmeniz istenebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

Meme küçültme operasyonu öncesi yapılması gereken şunlardır;

 • Meme estetiği ameliyatı genel anestezi altında yapılacağı için birkaç gün öncesinden bazı tetkikler ve testler yapılmalıdır. Ayrıca hastanın tıbbi geçmişine ve durumuna göre ek tahliller ya da tetkikler istenebilir.
 • Aspirin ya da kan sulandırıcı türü ilaçlar meme küçültme ameliyatından 1 hafta önce kesilmelidir.
 • Operasyon öncesinde ve sonrasında bir süre sigara kullanılmaması önerilir. Çünkü sigara yaraların iyileşme sürecini olumsuz etkiler.
 • Meme büyütme ameliyatından 1 hafta önce alkol tüketimi durdurulmalıdır.
 • Ameliyattan birkaç saat öncesinde hastanede olmanız beklenir. Ayrıca operasyon saatinden en az 6 saat öncesinde de bir şey yiyip içmemelisiniz.
 • Ameliyat günü rahat kıyafetler tercih etmelisiniz. Özellikle önü düğmeli ya da fermuarlı giysiler ameliyat öncesinde ve sonrasında rahat giyip çıkaracağınız için önemlidir.
 • Ameliyata gelirken cildinize makyaj ürünleri sürmemeli, takı takmamalı, lens kullanmamalı ve varsa ojelerinizi çıkarmalısınız.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Meme küçültme ameliyatı sonrası yapılması gerekenler şunlardır;

 • Meme ameliyatı sonrası yoğun bir ağrı hissetmezsiniz, ancak öksürme, hapşırma ya da ani ve ağır hareketler ağrıya yol açabileceği için dikkat etmelisiniz.
 • İstirahat ederken yarı oturur pozisyonda yatmak, ödem ve ağrının daha hızlı geçmesi için etkilidir.
 • Göğüs küçültme operasyonu sonrası ilk bir hafta duş alınmamalıdır. Duş almaya başladığınız zamansa suyun çok sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz.
 • Göğüs bölgesine alınacak darbe ve baskılardan kendinizi en iyi şekilde korumalısınız.
 • Bir iki ay boyunca ağır fiziksel aktiviteler ve yoğun spordan uzaklaşmanız gerekir.
 • Alkol ve sigara kullanımından bir süre uzak durmalısınız.
 • Protein açısından zengin yiyecekler tüketmeli, bol bol su içmelisiniz.
 • Doktorunuzun önerdiği süre boyunca sporcu sütyeni kullanmalı, balenli ve sıkı sütyen modellerinden birkaç ay uzak durmalısınız.
 • Pansumanlarınızı aksatmamalı ve yaralarınızı hijyenik tutmalısınız.
 • Yaklaşık 1 hafta sonunda iş hayatınıza dönebilirsiniz. Fiziksel aktivitesi ağır olan işlerde ise bu süre doktor tavsiyesiyle biraz daha uzun olabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Meme küçültme estetiği fiyatları, hastanın meme büyüklüğüne, uygulama tekniğine, yapılan işlem ya da işlemlere, doktorunuza ve ameliyat olacağınız hastaneye bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu sebeple net bir fiyat vermek mümkün olmayacaktır.

Meme küçültme fiyatları ile ilgili Estetik Cerrahı Doç. Dr. Andaç Aykan ile iletişime geçebilir ve meme ameliyatı ile alakalı aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını kısa sürede öğrenebilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyat Ne Kadar Sürer?

Meme küçültme ameliyatı süresi 2 ile 4 saat arasında değişkenlik gösterir. Ameliyat süresini belirleyecek etkenler, göğüs büyüklüğü, ameliyat tekniği ve ameliyat esnasında yapılacak farklı operasyonların olup olmadığıdır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Göğüs küçültme ameliyatı iyileşme süreci genel olarak hızlıdır. İlk bir haftadan sonra hasta normale dönmeye başlar. Ameliyat sonrası ilk günlerde oluşan şişlik ve varsa morluklar 3. günün sonunda iyileşme gösterir. Bunların haricinde; 

 • Meme ameliyatı iyileşme sürecinde pansuman ve yara bakımı büyük önem taşır. Yaranın enfeksiyon kapmaması için pansumanlarınızı düzenli yapmalısınız.
 • İlk birkaç gün göğüslerinizde bandajlar olur. Ardından sporcu sütyeni kullanmanız gerekir. Sporcu sütyeni göğüslerinizin en iyi şekli alması için etkili olacaktır.
 • Ameliyat dikişleri estetik dikiş olduğu için alınmasına gerek olmaz. Zaman içinde bu dikişler eriyerek kaybolur.
 • Meme ameliyatı dikiş izleri tamamen yok olmaz ama zaman içerisinde görünümü iyice azalır. İzlerin durumu uygulanacak ameliyat tekniğiyle doğrudan etkilidir.
 • Meme şeklinin son hali 6 ay sonrasında net olarak belli olur. Bu sürede aşırı kilo değişimi, hamilelik durumu ya da bazı hastalıklar meme şeklini etkileyeceği için farklı değişimler de göz önünde bulundurulmalıdır.

Meme Küçültme Ameliyatı Olanların Yorumları

Defne K.

Merhaba, benim göğüslerim vücut ölçülerime ve kiloma göre çok büyüktü. Kıyafet bulmakta zorluk çekiyordum ve dik durmak beni utandırıyordu. Bu sebeple meme küçültme ameliyatı olmaya karar verdim. Andaç Bey ile daha önce estetik ameliyat olmuş bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine tanıştım. Kendisi gerçekten bana bahsedildiği üzere muhteşem bir doktor. Ameliyat öncesi ve sonrası sürecinde inanılmaz yardımcı oldu. Ameliyatım da başarıyla gerçekleşti. Şimdi kendimi harika hissediyorum.  

Aylin T.

Ben 30 yaşındayım. 85D ölçüsünde sütyen kullanıyordum. Bazen günlük aktivitelerimi yapmak beni aşırı yorar, sıklıkla da bel ve sırt ağrısı çekerdim. Ben fark etmesem de çevremdekiler duruşumun kambur olduğunu söylerdi. Beğendiğim kıyafetler üzerime olmadığı zamanlarda da gerçekten çok üzülürdüm. Uzun bir süre internetten göğüs küçültme ameliyatı hakkında araştırmalar yaptım. Tüm artıları ve eksileriyle düşündükten sonra meme ameliyatı olmaya karar verdim. Bu karar sanırım hayatımdaki en doğru kararlardan biriydi. Artık bel ve sırt ağrılarım yok. Ameliyattan sonra yoga yapmaya da başladığım için kamburluğum tamamen kayboldu. Teşekkürler Andaç Bey!

Özlem S.

Göğüs ölçülerim normalin biraz üzerindeydi ama beni çok rahatsız etmiyordu. Hamile kalıp çocuk doğurduktan sonra ise her şey değişti. Aşırı büyük göğüslere sahip oldum. Az dekolteli kıyafetlerime elveda demek zorunda kalmanın yanı sıra her beğendiğim giysileri de terziye taşır oldum. Göğüslerimin ağırlığı nedeniyle bel ağrıları çektim ve sütyen askıları da omuzlarımda ağrı yapmaya başladı. Yaz döneminde göğüs altı bölgesinde terden dolayı oluşan tahriş ve pişik bende son radde oldu. Emzirme dönemi bittikten sonra kocaman sarkmış göğüslerle baş başa kalınca hemen meme küçültme ameliyatı hakkında bilgi edinmeye başladım. Andaç Aykan’ı internetten buldum. Instagram’ını yakın takibe aldım. Sonrasında ise kendisiyle iletişime geçtim. Böyle bir doktorla tanışmış olmak gerçekten şansım sanırım. Yaşadığım duygu karışıklığı, çektiğim zorluklar ve sıkıntılar birkaç saatlik ameliyat sonrasında uçup gitti. Sizinle tanıştığım için çok şanslıyım. Her şey için teşekkürler.

Sıkça Sorulan Sorular

Hayır, meme küçültme ameliyatı kansere sebep olmaz. Hatta bazı durumlarda kanser riskini düşürdüğüne dair bilgiler de vardır.

Bu kararın verilebilmesi için hastanın detaylı şekilde muayene edilmesi gerekir. Hastanın isteği de göz önünde bulundurularak, boyu, kilosu, omuz, kalça ve göğüs genişliği küçültme oranını belirlemede önemli bir etkendir.

Evet, ameliyatsız göğüs küçültme estetiği yapılabilir, fakat bu kalıcı bir çözüm değildir ve belli aralıklarla tekrarlanması gerekir. Nihai sonuç için meme ameliyatı olmanız gerekmektedir.

Operasyon sonrası yoğun bir ağrı hissetmezsiniz. Eğer ağrılarınız varsa doktorunuzun verdiği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz.

Evet, bu ameliyatı olabilmek için yaşınızın en az 18 olması gerekmektedir.

Emzirme döneminde hastalara ameliyat yapılamaz. Ancak emzirme döneminin bitişine takiben 6 ay sonrasında ameliyat yapılabilir.