Türkiye’nin En İyi Estetik Cerrahlarından Andaç Aykan Meme Rekonstrüksiyonu /Onarımı ile İlgili Sorularınızı Yanıtlıyor.

Meme Rekonstrüksiyonu Nedir?

Kanserli meme dokusunun alınması ameliyatı, yani mastektomi ameliyatı sırasında veya ameliyatın sonrasında ‘yeniden meme yapılması’ anlamına gelen meme rekonstrüksiyonu, kadınların kanser nedeniyle kaybettikleri memelerine yeniden kavuşmalarını sağlar.

Meme Rekonstrüksiyonu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İki tür meme rekonstrüksiyonu vardır. Bunlar;

  • Otolog meme rekonstrüksiyonu
  • İmplant meme rekonstrüksiyonu

Otolog meme rekonstrüksiyonunda hastanın kendi dokuları kullanılarak işlem yapılır. Bu işlem için genellikle karın veya sırt dokusu (kanat kası ve derisi) kullanılmaktadır. İmplant ile meme rekonstrüksiyonunda ise meme dokusunun yeniden oluşturulması için modern protezler (silikon meme protezleri) kullanılır.

Kimlere ve Hangi Durumlarda Meme Rekonstrüksiyonu Ameliyatı Yapılır?

Ülkemizde her 8 kadından 1’i meme kanseri ile savaşmaktadır. Mastektomi ameliyatından sonra meme kanseri nedeniyle meme dokusu alınır. Memenin alınmasından sonra ise meme rekonstrüksiyonu operasyonu yapılmaktadır. Operasyon hastanın durumuna bağlı olarak mastektomi ameliyatı ile eş zamanlı yapılabilmektedir.

Meme Estetiği Süreci

Meme onarımı operasyonu çok zorlu bir süreç değildir. Operasyon öncesinde ve sonrasında uygulanması gerekenler oldukça basit. İşte ilk muayeneden ameliyat öncesi ve sonrasına kadar bilmeniz gerekenler:

İlk Muayene

Meme rekonstrüksiyonu ameliyatı için ilk muayene önemlidir. Görüşme hem aklınızdaki sorulara yanıt bulmanız hem ameliyat süreci hakkında bilgi edinmeniz hem de doktorunuzla aranızda oluşacak bağ açısından en önemli adımdır. 

Ameliyat için durumu cerrahi uzman ve onkolog birlikte değerlendirir.

Meme Rekonstrüksiyonu Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

Meme onarımı yani meme rekonstrüksiyonu ameliyatı için hastanın hazırlık sürecinden geçirilmesi gerekir. Operasyondan 1 hafta önce kan sulandırıcı ilaç, sigara, alkol, bitkisel ürünler ve zayıflama ürünlerinin kullanımı durdurulmalıdır. Ameliyata kadar sağlıklı ve iyi beslenmeye dikkat etmeniz de ayrıca önemlidir.

Operasyon öncesinde geri kalan hazırlıklar doktor tarafından gerçekleştirilmektedir.

Meme Rekonstrüksiyonu Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Meme onarımı ameliyatı sonrası yapılması gerekenleri şöyle sıralayabiliriz;

  • Meme rekonstrüksiyonu ameliyatından sonra 6 hafta boyunca yüzüstü yatılmamalıdır. 
  • Ameliyat tamamlandıktan sonra 2 gün boyunca duş alınmamalıdır.
  • 3 hafta boyunca sporcu sütyeni kullanılması önemlidir.
  • Operasyondan sonra belli bir süre boyunca kollar yukarı kaldırılırken orantının kaçmamasına dikkat edilmelidir.
  • Rutin kontrollerinizi aksatmamaya özen göstermelisiniz.

Meme Rekonstrüksiyonu Ameliyatı Fiyatları

Meme rekonstrüksiyonu ameliyat fiyatları merak edilen konulardan biridir. Ancak sabit bir meme rekonstrüksiyonu fiyatı vermek mümkün değildir. Ameliyatın fiyatını belirleyen farklı değişkenler vardır. Meme rekonstrüksiyonu fiyatları konusunda bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Meme Rekonstrüksiyonu Ameliyat Teknikleri

Meme rekonstrüksiyonu uygulanırken iki farklı yöntem kullanılmaktadır. İki yöntemin de farklı avantajları ve dezavantajları bulunur. Yöntemi belirleyen faktörler arasında kişinin fiziksel ve sağlık durumu ile doktorun kararı vardır.

Deri Genişletilmesi Yöntemi İle Meme Protezi / İmplant Meme

Deri genişletilmesi yöntemi en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Mastektomi ile birlikte uygulanan yöntem, meme alındıktan sonra meme derisinin altına deriyi genişletmek için bir protez yerleştirilmesi ile gerçekleştirilir. Deri altına yerleştirilen bu proteze tuzlu su enjekte edilir ve meme onarımı için protez meme oluşturulur. Meme istenilen büyüklüğe getirildikten sonra ikinci kez cerrahi işlem yapılarak memeye yerleştirilen protez çıkarılır. Çıkarılan protez yerine kalıcı protez konulur. Silikon meme ucu ve meme başının çevresinde yer alan kahverengi halka daha sonra yapılmaktadır.

Flep rekonstrüksiyonu Yöntemi

Flep ameliyatı deri genişletilmesi yöntemine oranla daha uzun bir iyileşme sürecine sahiptir. Ancak bu operasyon sonrasında daha doğal görünümlü memelere sahip olunabilir. Flep ameliyatında vücudun karın, sırt veya kalça bölgelerinden doku alınması ile meme onarımı yapılır. Bazen vücuttan alınan dokuların yanı sıra dokunun altına protez de eklenmesi gerekebilir.

Meme Rekonstrüksiyonu Ameliyat Ne Kadar Sürer?

Meme onarımı ameliyat süresi kişinin durumuna, uygulanacak meme onarımı yöntemine ve yapılacak ek işlemlere göre değişkenlik gösterebilir. Ancak meme protezi kullanılarak gerçekleştirilen bir meme rekonstrüksiyonu ameliyatı ortalama 1 – 3 saat sürmektedir.

Meme Rekonstrüksiyonu Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Meme rekonstrüksiyonu sonrasında hastayı zorlu bir süreç beklememektedir. Ameliyat sonrası hastanın durumuna ve operasyonun türüne göre  1 – 7 gün civarında hastanede kalınması gerekebilir. Operasyon sonrasında diğer ameliyatlarda olduğu gibi istirahat en önemli gibi etkenlerden biridir. İyileşme sürecinde vücudu zorlayıcı hareketlerden kaçınılması da ayrıca önem taşır. Hastalar ortalama 3 hafta gibi bir sürede günlük hayatına geri dönebilmektedir.

Meme Rekonstrüksiyonu Ameliyatı Öncesi ve Sonrası (Resimli)

Meme Rekonstrüksiyonu Ameliyatı Öncesi ve Sonrası
Meme Rekonstrüksiyonu Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Meme Rekonstrüksiyonu Ameliyatı Olanların Yorumları

Tanya G.

Meme kanserini yendiğimi öğrendikten sonra ilk düşündüğüm şey kaybettiğim sol göğsüm oldu. Ancak meme onarma ameliyatı sayesinde bu endişem son buldu. Andaç Bey’e ve ekibine bu süreçteki destekleri yardımları ve arkadaşlıkları için sonsuz teşekkür ederim.

Zeynep N.

Mastektomi operasyonundan sonra özgüven konusunda oldukça sıkıntılı bir dönem yaşadım. Meme rekonstrüksiyonu ameliyatını yaptırmaya karar verme sürecim bu nedenle oldukça kolay oldu. Dr. Andaç Aykan ile Yeditepe Hastanesi’nde tanıştım. Kendisi gerçekten harika bir doktor. Çok başarılı bir ameliyatın ardından yeniden hayal ettiğim o görünüme kavuştum.

Sıkça Sorulan Sorular

Meme rekonstrüksiyonu hastanın durumuna bağlı olarak mastektomi sırasında ya da mastektomi sonrasında yapılabilir. Ancak mastektomi ameliyatından sonra kişiye radyoterapi uygulanması planlanıyorsa meme onarımı operasyonu radyoterapi ve kemoterapinin sonlandırılmasından 1 yıl sonra gerçekleştirilmektedir.

Meme rekonstrüksiyonu sırasında süt kanalları ve süt bezleri alınmışsa kişinin bebek emzirmesi mümkün değildir. Meme onarımı yalnızca bir memeye uygulanmışsa ve diğer meme korunmuşsa kişinin sağlıklı memesinden bebek emzirmesi mümkün olabilmektedir.

Meme rekonstrüksiyonunun uygulanamadığı durumlar da mevcuttur. Bu durumlar arasında göğüs duvarına radyoterapi uygulanması vardır.

Meme rekonstrüksiyonu operasyonunun yalnızca meme kanseri ile savaşan kadınlara yapıldığı doğru değildir. Doğuştan meme eksikliği, göğüs duvarının gelişmemesi gibi durumlarda da meme rekonstrüksiyonuna başvurulabilmektedir.

Meme protezleri uzun yıllardır kullanılmaktadır. Elbette günümüzde protez maddeleri de oldukça gelişmiş durumdadır. Uygulanan meme protezleri güvenlidir.

Meme rekonstrüksiyonunun uygulanmaması kişide herhangi bir sağlık sorununa yol açmamaktadır. Ancak memenin kaybı kişiyi sosyal hayatında bazı sorunlarla karşı karşıya bırakabilmekte veya ruhsal sıkıntılar yaşatabilmektedir. Bu nedenle meme onarımı operasyonu gerçekleştirilmektedir.

Flep yönteminde kişinin vücudunda bulunan deri, yağ ve kastan oluşan dokular kullanılarak tedavi edilir. Flep yöntemi için doğum yapmış veya göbeği olan hastalar uygundur.

Vücudun yapısına ve uygulanan yönteme göre meme protezinin kullanım ömrü değişmektedir. Ancak meme protezinin ortalama ömrünün 10 – 15 yıl olduğu söylenebilir.

Meme rekonstrüksiyonu uygulamasının da birtakım dezavantajları bulunmakta. Meme onarımı sonrasında yeni yapılan meme kişinin tam olarak hayal ettiği gibi olmayabilir. Bu durum ortaya çıktığında memenin estetik bir hale getirilmesi için ek cerrahi operasyonlara ihtiyaç duyulabilir.

Meme onarımı operasyonundan sonra kişinin günlük hayata dönmesi uygulanan yönteme göre değişmektedir. Silikon protez kullanılarak meme onarımı gerçekleştirildiyse birkaç gün içerisinde günlük hayata dönülebilir. Ancak otojen meme onarımı sonrasında kişinin günlük hayatına dönmesi 1 haftayı bulabilir.

Add Your Comment