Mezoterapi

Nedir?

Cilt yenileme, yaşlanma karşıtı etki, bölgesel zayıflama, selülit, ciltte oluşan çatlaklar, lekeler, yara izlerinin iyileşmesini hızlandırmak için üretilmiş, vitamin, element ve protein yapıdaki maddelerin solüsyon halinde ince enjektör uçları ile deri altına uygulanması işlemidir.

Nasıl Gerçekleşir?

Temizleyici solüsyon ile uygulama yapılacak alanlar temizlenir. Hastanın uygulama sırasında ki konforunu arttırmak için işlem öncesi uygulamanın yapılacağı cilt alanına lokal anestezik krem sürülür. Antimikrobiyal temizlik yapıldıktan sonra da mezoterapi uygulaması yapılır.

Neden İhtiyaç Duyulur?

Bireyde deri kalitesinin azalması (kuruma, cilt kırışıklıklarının artması, esneklik kaybı), güneş lekelerinin oluşması, cilt çatlaklarının (stria) oluşumu, selülit, saç dökülmesi ve seyrelmesi, göz altı morlukları gibi durumlar görüldüğünde mezoterapi uygulamalarına ihtiyaç duyulur.

Ne Zaman Yapılabilir?

Uzman doktor muayenesi ve değerlendirmesi sonrasında yapılabilir. Mezoterapi uygulamalarının yapılması için kişinin 18 yaşından büyük olması önerilir.

Nerede Gerçekleşir?

Doç. Dr. Andaç Aykan tüm operasyonlarını son teknoloji ile donatılmış ve ultra hijyenik şartlara sahip özel Yeditepe Araştırma Hastanesi ameliyathanelerinde yapmaktadır.
Hastane detayları ve odalar hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Kimler İçin Uygundur?

Mezoterapi uygulaması hamile veya emzirme sürecindeki kadınlara, inme geçirmiş veya şeker hastalığı olan kişilerde, kanser tedavisi görenler, kanının pıhtılaşmasında sorun yaşayan kişilerde, kalp hastalığı bulunan bireylere mezoterapi uygulanamamaktadır.


Türkiye’nin En İyi Estetik Cerrahlarından Andaç Aykan Mezoterapi Estetiği ile İlgili Sorularınızı Yanıtlıyor.

Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi; kişiye rahatsızlık veren bölgeye vitamin, aminoasit, mineral veya enzimlerin tek başlarına ya da özel bir karışım haline getirilerek cildin altına mezoterapi iğnesi ile enjekte edilmesi yöntemidir. İlaç karışımı uygulama bölgesinin ihtiyacına göre ve isteğe bağlı olarak değişiklik gösterir. Ayrıca mezoterapi, sadece estetik ve güzellik amaçlı değil, bazı sağlık sorunları için de tercih edilen etkili bir tedavi yöntemidir.

Mezoterapi Nasıl Yapılır?

Mezoterapi için hazırlanan özel ilaç karışımı cildin orta katmanına uygulanır. Bu uygulama için mezoterapi iğnesi denilen oldukça ince yapılı enjeksiyon iğneleri kullanılır.

Mezoterapide amaç, cildi iyileştirmek ve tahribata neden olan zayıf kan dolaşımını aktifleştirmektir. Enjeksiyon için hazırlanan karışım kişiden kişiye değişir. Mezoterapi uygulanacak bölgenin durumu bunun için belirleyici bir etkendir. Doktorunuz mezoterapi karışımı için vitaminler, bitki özleri, mineraller ve aminoasit karışımları kullanabilir.

Kimlere ve Hangi Durumlarda Mezoterapi Yapılır?

Mezoterapi, 18 yaşın üzerindeki tüm kadın ve erkeklere uygulanabilir. Tedavinin tercih edilme nedenleri arasında şunları sıralayabiliriz; 

 • Bölgesel yağ fazlalıklarında,
 • Selülit tedavisinde,
 • Cilt lekelerinde,
 • Saç tedavisinde (Saç dökülmesini önlemede),
 • Vitiligo (halk arasında alaca diye de bilinen, deride belirli noktalarda oluşan beyazlaşma),
 • Fibromiyalji (yaygın kas-eklem ağrıları),
 • Sporcu yaralanmalarında,
 • Akut ve kronik temelli ağrılarda,
 • Deride oluşan çatlakların tedavisinde,
 • Gözaltı morlukları ve gözaltı torbalarının tedavisinde etkili şekilde uygulanabilmektedir.

Mezoterapi Uygulama Bölgeleri

Mezoterapi tedavisi estetik uygulamalarda oldukça sık tercih edilen bir yöntemdir. Estetik açıdan mezoterapinin en çok tercih edildiği 3 bölge bulunur. Bunlar;

 • Saç mezoterapisi
 • Yüz mezoterapisi – Mezolifting (cilt mezoterapisi)
 • Bölgesel yağlanma ve selülit mezoterapisidir.

Saç Mezoterapisi

Hem kadınlar hem de erkeklerde saç dökülmesi sorunu için uygulanan mezoterapi yöntemi, dökülmeyi engeller, saçları güçlendirir ve sağlıklı şekilde uzamasına yardımcı olur. Saçkıran, kellik ve saç dökülmesi gibi problemlerin tedavisinde kullanılan mezoterapi, içerisinde çeşitli besin ögelerinin yani vitamin, mikro elementler ve besleyici enzimlerin olduğu etkili bir karışımdır. Bu karışım enjektör yardımıyla saç derisine enjekte edilir ve hücre metabolizmasının hızlandırılmasını sağlayarak, saç derisindeki kan dolaşımını artırır. Mezoterapi iğnesi ile ilaç enjeksiyonu saç derisinin 2-3 mm altına yapılır.

Eğer saç ektirdiyseniz, ekimin yapıldığı tarihten 6 ay sonra mezoterapi tedavisi yaptırarak yeni çıkan saçlarınızı güçlendirebilirsiniz.

Kişiden kişiye değişiklik gösteren saç mezoterapisi tedavisi süresi ortalama 3 ile 10 seans arasında yapılmaktadır.

Yüz Mezoterapisi (Mezolifting)

Mezolifting uygulaması olarak da bilinen yüz mezoterapisi, cildi yenileyen, kırışıklıkları ve sarkmaları azaltan oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Cilt altına enjeksiyon işlemiyle yapılan mezolifting ile cildinizdeki kolajen sentezleri uyarılarak aktif hale getirilir. Mezoterapi parlak, canlı, genç ve sıkı bir cilt için en sık tercih edilen uygulamalardan biridir. İşte mezoterapi tedavisinin cildiniz üzerindeki etkileri;

 • İçeriğinde; vitaminleri, hyaluronik asitleri, antioksidanları, mineralleri ve amino asitleri bulunduran karışım, sivilce tedavisi, akne izleri, cilt lekeleri, yaralar ve doğum lekelerini tedavi etmekte oldukça etkilidir.
 • karışımdaki ilaçlar oldukça az miktarlarda kullanıldığı için yan etki olasılığı düşüktür. Bu da tedaviyi güvenle yaptırabileceğiniz anlamını taşır.
 • Mezolifting yöntemi oldukça etkili bir anti-aging tedavisidir. Cildinizi iyileştirir, gençleştirir ve güçlendirir.
 • Cilt elastikiyetini artırır ve sarkmaları önler. Sıkı bir cilt için mezoterapi etkili bir yöntemdir.
 • Cildinize ihtiyacı olan nemi kazandırır ve cilt yenilenir.

Peki, mezolifting nasıl uygulanır? Öncelikle cildiniz iyice temizlenir ve dezenfekte edilir. Uygulanacak bölgeye anestezik krem sürülür. Böylece bölgesel uyuşma sağlanır. Ardından hazırlanan ilaç karışımı mezoterapi iğnesi ile cilt altına enjekte edilir.

İlk olarak 1-4 hafta aralıklarla uygulanan yüz mezoterapisi, ortalama 4-5 seans sonrasında 3 ile 6 ay arasında bir sürede tekrarlanabilir.

Selülit Mezoterapisi

Her yaş grubunda görülebilen selülit, estetik açıdan kadınların en büyük rahatsızlıklarından biridir. Üstelik sadece kadınlarda değil, erkeklerde de görülebilir. Yağ dokularının deformasyonu ile ortaya çıkan ve hoş olmayan bu görünümü yok etmek için selülit mezoterapisi yaptırabilirsiniz. Bu mezoterapi tekniği ile sorunlu alanda kan akışı artırılır, lenfatik dolaşım düzenlenir ve sertleşmiş bağ dokusu düzeltilir. Selülit mezoterapisinden sonra 4-10 hafta içerisinde hasta yeni bir görünüme sahip olur.

Selülit mezoterapisi tıpkı saç ve yüz mezoterapisinde olduğu gibi deri altına enjekte edilen maddelerle yapılır. Etkisinin kalıcı olması için tedaviye ek olarak diyet ve egzersiz yapılması tavsiye edilir.

Mezoterapi Estetiği Süreci

Mezoterapi uygulaması kolay ve etkili bir süreçtir. İşte mezoterapi ilk muayenesi, uygulama öncesi ve sonrası yapılması gerekenler hakkında detaylı bilgi;

İlk Muayene

Mezoterapide nasıl bir yol izleneceğini belirlemek için ilk muayene çok önemlidir. Saç dökülmesi, cilt sorunları ya da vücudunuz için yapılacak işlemlerde rahatsızlıklarınızı doktorunuzla paylaşmalı, aklınıza takılan tüm soruları sormalısınız. Böylece şikayetlerinizden ve isteklerinizden yola çıkarak doktorunuz tedavide sizin için en uygun olan yol haritası belirleyebilir.

Saç dökülmesi şikayeti ile gelen hastalar;

Saç kökleri detaylı şekilde incelenir ve muayene edilir. Ardından enjeksiyon için ilaçlar belirlenerek karıştırılır ve hasta işleme alınır.

Yüz mezoterapisi için gelen hastalar;

Öncelikle hastanın mezoterapiye uygun olup olmadığına bakılır. Detaylı cilt muayenesinin ardından mezoterapi sonrası iyileşmenin cildinize ne gibi faydaları ve etkileri olacağından bahsedilir. Sonrasında enjekte işlemi için cildinize uygun ürünler belirlenir ve karıştırılır.

Vücut mezoterapisi için gelen hastalar;

İlk olarak hasta detaylı muayeneden geçirilir. Hastanın şikayetleri ve istekleri göz önünde bulundurularak tedavi için uygun malzemeler seçilir ve enjeksiyon için karıştırılır.

Mezoterapi Öncesi Yapılması Gerekenler

Mezoterapi öncesinde yapılması gereken özel bir durum bulunmamaktadır. Yalnızca seanslara gitmeden önce kan sulandırıcı ilaçlar içmemeye özen gösterebilirsiniz. Bunun yanı sıra uygulama öncesinde doktorunuza gitmeden duş almanız önerilebilir. Çünkü uygulama sonrası o gün içerisinde mezoterapi bölgesinin su ile temas etmemesi gerekmektedir.

Mezoterapi Sonrası Yapılması Gerekenler

Uygulanan bölgeye göre mezoterapi sonrası yapılması gerekenleri şöyle sıralayabiliriz;

Saç mezoterapisi sonrası yapılması gerekenler;

 • Uygulama sonrası saçlar 2 gün boyunca yıkanmamalıdır.
 • Güneşe maruz kalınmaması önerilir. Bu nedenle 1 hafta gibi bir süre özellikle güneş ışınlarının en etkili olduğu öğle saatlerinde dışarı çıkılmaması gerekmektedir.
 • Saçlarınızı boyamayı mezoterapi seansları bitene kadar askıya almalısınız.
 • Saç diplerinizi kaşımamalı ve bir süre taramamalısınız. Doktorunuz sizi bu konuda bilgilendirecektir.

Cilt mezoterapisi sonrası yapılması gerekenler;

 • Mezoterapi sonrası makyaj yapmak için en az 10 saat beklenmelidir.
 • İlk 2 gün boyunca banyo yapılması önerilmez.
 • Uygulama sonrası 1 hafta süresince de denize ya da havuza girilmesi sakıncalıdır.
 • 2 gün boyunca ağır aktivitede bulunulmaması önerilir.
 • Vücut mezoterapi uygulaması yaptırdıysanız, seans bitimine takiben bir süre kot pantolon gibi dar ve vücudu saran giysiler giymemenizi öneririz.
 • Cildinizi güneşten korumaya özen göstermelisiniz. Bu nedenle dışarı çıkarken mutlaka güneş koruyucu kullanın.

Mezoterapi Uygulama Teknikleri

Mezoterapi uygulama yöntemleri 2 teknikle yapılır. Bunlar;

 • İğneli mezoterapi
 • iğnesiz mezoterapi

İğneli Mezoterapi

Mezoterapi uygulama teknikleri içerisinde en çok tercih edilen yöntem iğneli mezoterapidir. Zaten anlattığımız tüm operasyonlarda enjeksiyonlu işlemlerden bahsettik. İğneli mezoterapide hazırlanan ilaç karışımı enjeksiyon yardımıyla derinin altına enjekte edilir.

İğnesiz Mezoterapi

İğneli mezoterapiye alternatif olarak ortaya çıkan iğnesiz mezoterapi uygulaması son yıllarda oldukça popüler. Bunun nedeni iğneli mezoterapi sonrası oluşan kızarıklık ve morluğun iğnesiz mezoterapi de olmamasıdır. Peki, iğnesiz mezoterapi nasıl yapılıyor? Uygulamada yüksek frekanslı ultrason teknolojisi kullanılmaktadır. Bu teknikle mezoterapi için hazırlanan ilaçlar deri altına enjeksiyona gerek kalmadan yerleştirilir.

Mezoterapi Fiyatları

Mezoterapi fiyatları, hangi bölgeye uygulanacağına, uygulama tekniğine, yapılan işlem ya da işlemlere, doktorunuza ve ameliyat olacağınız hastaneye bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu sebeple net bir fiyat vermek mümkün olmayacaktır.

Mezoterapi fiyatları için bizimle iletişime geçebilir ve mezoterapi yöntemi ile alakalı aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını kısa sürede öğrenebilirsiniz.

Mezoterapi Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Mezoterapi uygulamasında her bir seans ortalama 20-25 dakika sürmektedir.

Mezoterapi Sonrası İyileşme Süreci

Mezoterapi ağrılı bir operasyon değildir ve operasyon sonrası aynı gün normal hayata dönülebilir. Tabi mezoterapi sonrası yapılması gerekenlere uymak, iyileşme sürecini olumlu etkileyecektir. Bu nedenle doktorunuzun tavsiyelerini mutlaka dikkate almalısınız. Mezoterapiden sonra yüzünüzde kızarıklık ve küçük morluklar oluşabilir. Bunlar normaldir ve kızarıklık gün içinde iyileşirken morlukların tamamen yok olması birkaç günü bulabilir.

Mezoterapi Yaptıranların Yorumları

Ayşegül C.

Selamlar, mezoterapi yaptırmaya karar verdiğimde cildim mat, cansız ve lekeliydi. Birkaç seanstan sonra artık parlak, sağlıklı ve leke görünümünün oldukça azaldığı harika bir cilde kavuştum. Dr. Andaç Bey ile daha önce tanışıyordum. Kendisine dolgu uygulaması için gelmiştim. Gerçekten işinde çok başarılı. Gözünüz kapalı kendisine güvenebilirsiniz.

Gülbin G.

Merhaba, ben 35 yaşındayım ve cildim sorunlu bir yapıya sahip. Mat görünümü, güneş lekeleri ve derin olmasa da can sıkan çizgileriyle hayli üzdü beni. Yüz güzelliğine büyük önem veriyorum. Bu yüzden de pek çok leke kremi, canlandırıcı etkili nemlendiriciler ve maskeler kullandım. Pek sonuç aldığımı söyleyemem çünkü etkisi oldukça kısa sürüyor. Mezoterapi estetiğini bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine araştırdım ve oldukça dikkatimi çekti. Andaç Bey ile instagram sayfası sayesinde tanıştım. Sosyal medyada hakkında yapılan yorumlar gerçekten iyiydi. Kendisinden hemen bir randevu aldım. Sıcakkanlı, güler yüzlü ve işini çok iyi yaptığını belli eden özgüveniyle kendisine hayran bıraktı desem, yanlış olmaz. Şikayetlerimi dinledi, detaylı muayene etti ve yüz mezoterapisi için uygun olduğumu söyledi. İlk seansı hemen aldım. Yüzümde biraz kızarma oldu ama aynı gün içinde geçti. İkinci seans sonrası ise farkı görmeye başladım. Gerçekten müthiş bir deneyimdi. Cildinizin her seans ne kadar ilerleme kaydettiğini ve iyileştiğini gözlerinizle görüyorsunuz. Artık parlak, canlı ve sağlıklı bir cildim var. Sizi ve ekibinizi tanıdığım için çok mutluyum.

Sıkça Sorulan Sorular

Mezoterapinin etkisini ilk seanstan itibaren görebilirsiniz. Daha net bir etki görebilmeniz içinse içerisine eklenen ilaçlara da bağlı olarak 1-2 hafta süre geçmesi beklenilebilir.

Hayır, mezoterapi iğneleri kısa ve oldukça ince bir yapıya sahip olduğu için ağrı ve sızıya neden olmaz. Ayrıca iğnesiz mezoterapi yöntemi de tamamen acısızdır.

Uygulanacak bölgenin ihtiyacına bakılarak haftada 1 veya 2 kez uygulanabilir. Seans uygulamalarına göre ara süre uzayabilir.

Hamilelik dönemindeki kadınlar ve emziren anneler için mezoterapi önerilmez.

Mezoterapi cildinizi yeniler, sıkılaştırır, aydınlatır ve nemlendirir. Ayrıca cilt lekelerinin görünümünü azaltır, cildi gençleştirir ve yaşa bağlı ortaya çıkan çizgilerin hafiflemesine yardımcı olur.

Mezoterapi kalıcı bir yöntem değildir. Cilt durumuna ve dış etkenlere göre kalıcılık süresi farklılık gösterir.

Add Your Comment