PRP Uygulaması

Nedir?

Her bireyin kendinden alınan kanın özel işlemlerden geçirilerek kan pulcuklarının yoğun hale getirildiği plazmadır. PRP; Plateletten Zengin Plazma (Platelet Rich Plasma)’nın baş harflerinin kısaltmasıdır. Temel olarak yüz ve vücut estetiğinde (yenileme-sıkılaştırma) ve saç dökülmesi tedavisinde kullanılır.

Nasıl Gerçekleşir?

Hastaların kol bölgesi damarlarından kan tetkiki için kan alımına benzer şekilde yaklaşık 10 cc kan alınır. Bu kan özel bir kit içine aktarılır ve işlemden geçirilir. Sonuçta cilt yenilenmesinde ve yeni kollajen oluşumunda rol oynayan önemli büyüme faktörlerini bol miktarda içeren Platelet (Kan Pulcukları) ‘ler plazma içinde yoğunlaştırılır. Bu işlem esnasında hastanın kanına dışarıdan bir katkı maddesi ya da ilaç karıştırılmaz. Elde edilen PRP de hedeflenen bölgeye uygulanır. Kan alımı ve PRP hazırlanması 15-20 dk kadar sürer. Elde edilen PRP taze bir şekilde uygulanır.

Neden İhtiyaç Duyulur?

Cildin parlaklık, nemlilik ve elastikiyetinin (kalitesinin) azaldığı durumlarda, cilt üzerinde skar (nedbe) dokusu varlığında, saç dökülmesinin hızlandığı, saç tellerinin inceldiği ve parlaklığının azaldığı durumlarda, geç iyileşen yaraların tedavisinde ihtiyaç duyulur. PRP ile cilt yenileme tedavisi sayesinde cildin parlak, taze ve canlı görünümünün tekrar kazanılması sağlanır. PRP ile saç tedavisi ise saç dökülmesinin yoğun olduğu bireylerde dökülmenin azalması ve yeniden saç çıkmasının sağlanmasında da etkili bir yöntemdir.

Ne Zaman Yapılabilir?

Yukarıda sayılan şikayetlere sahip bireylerde uzman doktor muayenesi yapıldıktan sonra yapılır. PRP tedavisi uygulamalarının yapılması için kişinin 18 yaşından büyük olması önerilir.

Nerede Gerçekleşir?

Doç. Dr. Andaç Aykan tüm operasyonlarını son teknoloji ile donatılmış ve ultra hijyenik şartlara sahip özel Yeditepe Araştırma Hastanesi ameliyathanelerinde yapmaktadır.
Hastane detayları ve odalar hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Kimler İçin Uygundur?

Kan sulandırıcı kullanmayan, kanser tedavisi altında olmayan, otoimmün rahatsızlığı veya kan hastalığı olmayan, hamile ve emzirme süreci dışındaki bireylere PRP tedavisi uygulanabilir.

Türkiye’nin En İyi Estetik Cerrahlarından Andaç Aykan PRP Tedavisi ile İlgili Sorularınızı Yanıtlıyor.

PRP Tedavisi Nedir?

PRP (Platelet rich plasma) tedavisi, vücuttan alınan az miktarda kanın özel bir işlemle plazmadan ayrıştırılarak enjeksiyonla vücuda geri döndürülmesi işlemidir.

PRP Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlk olarak, steril koşullar altında, hastadan alınan kan bir test tüpüne yerleştirilir. Daha sonra kan, içinde jel bulunan test tüpüne aktarılır. Santrifüj içine yerleştirilen PRP tüpü içerisindeki kan, maddelere 5-8 dakika içerisinde ayrıştırılır. Kandaki trombositler ve büyüme faktörü açısından zengin plazma kısmı ayrılır. Elde edilen plazmalar ilgili alana enjeksiyon yardımıyla uygulanır.

Kimlere ve Hangi Durumlarda PRP Tedavisi Uygulanır?

PRP tedavisi kırışıklıkları, lekeleri, akne ve yara izlerini, cilt çatlaklarını ve saç dökülmesini, eklem ve kas hastalıklarını, akut ve kronik ağrıyı tedavi etmek için uygulanır.

PRP tedavisi, kan sulandırıcı alan, kanser öyküsü, kan hastalığı ve otoimmün hastalığı olan, tedavi uygulanacak alanda enfeksiyon ve iltihap olan, hamile ya da emziren bireyler hariç, her yaştan bireylere uygulanabilir.

PRP Tedavisi Süreci

PRP tedavisi kolay bir süreçtir. Uygulama öncesinde ve sonrasında da uygulanması gerekenler oldukça basittir. 

İlk Muayene

İlk muayenede, doktorunuz hastalığınızın ve diğer tıbbi durumların ayrıntılı bir tıbbi öyküsünü alacaktır.  Ardından tam bir fizik muayene yapılır. Kan bağışında kullanılan prosedür ile kanınız alınır. Bu kanı almak için dirsekte bulunan kan büyük damar kullanılır ve ortalama 20 mL kan alınır.

PRP Tedavisi Öncesi Yapılması Gerekenler

PRP tedavisinden önce kişinin belli bir hazırlık yapmasına gerek yoktur. Ancak kanamanın en düşük seviyede olabilmesi için uygulamadan 1 hafta önce ve sonra kan sulandırıcı kullanılmaması gerekir.

PRP Tedavisi Sonrası Yapılması Gerekenler

  • PRP tedavisinden sonra parasetamol gibi ağrı kesicilerin kullanılması ve buz uygulaması ağrınızı azaltacaktır.
  • Non-steroid  anti-inflamatuar ilaçlar (örn. Voltren, Naproksen, Majezik) kullanılması önerilmez. Çünkü bu ilaçlar PRP tedavisinin etkinliğini azaltacaktır.
  • Dinlenme iyileşmenin önemli bir parçasıdır, bu nedenle PRP tedavisinden sonra zorlu egzersizlerin yapılmaması önerilir.
  • Basit germe egzersizleri sorun yaşatmayacaktır ancak dirence karşı ağırlık çalışmalarından uzak durmak gerekir. Bandajlar ve basit bilezikler kullanılabilir. 3-6 hafta arasında tekrar spora dönüş yapabilirsiniz.

PRP uygulamasından sonra spora ne kadar sürede döneceğinizi ve hangi ilaçları kullanacağınızı doktorunuza sorabilirsiniz.

PRP Tedavisi Fiyatları

PRP fiyatları merak edilen konulardan biridir. Ancak sabit bir PRP tedavisi fiyatı vermek mümkün değildir. İşlemin fiyatını belirleyen farklı değişkenler vardır. PRP tedavisi fiyatları konusunda bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

PRP Tedavisi Uygulama Alanları

PRP tedavisi estetik alanı ve saç tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Ortopedi, yara tedavisi, cilt gençleştirme, yenileme ve cilt lekeleri tedavisinde de kullanılır. PRP hücrelerden oluştuğundan, yeni hücreler tedavi alanında rejenerasyon ve gençleşme alanında da rejenerasyon ve gençleşme sağlayabilir.

PRP ile Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç büyümesini teşvik etme, saç güçlendirme ve saç dökülmesi tedavisi için PRP saç diplerinde deri altına enjekte edilebilir. PRP yönteminin erkek tipi kellik olarak bilinen androjenik alopesi tedavisinde etkili olduğu yapılan araştırmalarca kanıtlanmıştır. Özellikle erkek saç dökülmesinin genetik kökeni açısından şaşırtıcı sonuçlar elde edilebilir. PRP ayrıca saç mezoterapisi ile birlikte de kullanılabilir. Saça yapılan işlemler arasında öncelikli bir seçenektir.

PRP ile Tendon Yaralanmaları Tedavisi

Kemikleri kaslara bağlayan sert, kalın doku bantlarına tendon denir. Genelde tendonlar yaralanmadan sonra yavaşça iyileşir. PRP enjeksiyonları tenisçi dirseği, ayak bileği ve tendinit gibi kronik tendon problemlerini veya diz kemiği tendonunda ağrı veya iltihabı tedavi etmek için kullanılabilir.

PRP Yüz Gençleştirme, Cilt Yenileme ve Cilt Lekeleri Tedavisi

PRP enjeksiyonları ciltte görülen yaş ve çevresel faktörleri iyileştirme etkisine sahip olan yaşlanma belirtilerini tedavi etmek için kullanılabilir. Bu uygulama sayesinde cilt elastikiyetinde artış ve kırışıklıkların giderilmesi gibi olumlu etkiler görülebilir. PRP ayrıca ciltteki yara izlerini gidermek için ilk seçenek olabilir.

PRP Uygulama İşlemi Ne Kadar Sürer?

PRP uygulaması, kanı plazmalarına ayırma işlemi yapıldıktan sonra yaklaşık 10-15 dakika sürmektedir. Kısa süren bir uygulamadır. İşlemden 10-15 dakika öncesinde de lokal anestezik krem kullanılıp beklenir. Bununla birlikte, hastanın işleri genellikle yarım saat içinde tamamlanmış olur.

PRP Tedavisi Sonrası İyileşme Süreci

PRP iğnesinin giriş noktalarında 1 gün boyunca çok düşük seviyelerde lekeler, ödem ve kızarıklık görülebilir. Birkaç gün sonra, bu belirtiler kendi kendine gider.

PRP Öncesi ve Sonrası (Resimli)

PRP tedavisinden sonra alacağınız sonuç sizi çok memnun edecek!

PRP saç tedavisi öncesi ve sonrası;

PRP saç tedavisi öncesi ve sonrası
PRP saç tedavisi öncesi ve sonrası

PRP yüz tedavisi öncesi ve sonrası;

PRP yüz tedavisi öncesi ve sonrası
PRP yüz tedavisi öncesi ve sonrası

PRP Tedavisi Yaptıranların Yorumları

Enis K.

PRP saç tedavisi uygulamasını arkadaşlarım sayesinde keşfettim. Daha önceki denemelerimde saçlarımda bi fark olmamıştı. Fakat 4 seans PRP tedavisinden sonra 3 ayda gözle görülür biçimde saç sayısında artış vardı. Çok memnun kaldığım için çevremde saç sorunu yaşayan herkese önerdiğim bir tedavi…

Aysel A.

Yüzümdeki kırışıklıklardan rahatsız olduğum için başvurduğum PRP tedavisi sadece kırışıklıklardan kurtulmamı değil cildimin daha parlak gözükmesini sağladı. Zaman zaman tekrarlayarak devamlılığını sağlıyorum. Operasyon biraz can yakıyor. Ama kesinlikle bu sonuç her şeye değer.

Ayla L.

Yakın çevremin en başta onaylamadığı fakat gördükleri sonuç karşısında kendilerine de PRP tedavisi yaptırma kararı almalarını sağlayan, herkese önereceğim bir tedavi. Gözle görülür bir değişim sizi bekliyor. Eğer aklınızda yaptırma fikri varsa beklemeden yaptırın. Doktor Andaç’a sonsuz teşekkürler.

Sıkça Sorulan Sorular

PRP tedavisinde iyi sonuçlar elde etmek için 2 hafta aralıklarla 4 seans yapmak gerekir ve daha sonra 6 ayda bir tek uygulama kalıcılığı ve etkinliği arttırma konusunda yarar sağlayacaktır.

PRP uygulamasının en önemli özelliği hiçbir yan etkisi olmamasıdır. Diğer tüm enjeksiyonların bazı yan etkileri vardır. PRP tamamen doğal bir tedavi olduğu için yan etkisi yoktur. Sadece işlemden sonra birkaç saat süren geçici ağrılar gözlemlenebilir.

PRP tedavisinde enjeksiyon yapılan bölgede tedavi başlar. Trombositler, yaranın bulunduğu bölgede bir yara varmış gibi iyileşme gerçekleştirir.

Kan sulandırıcı ilaç kullanan, hamileler, enjeksiyon yapılacak bölgede enfeksiyonu olanlar, kanser öyküsü ve kan hastalığı olan kişilere PRP tedavisi önerilmez. 

PRP tedavisi genel anestezi gerektirmediği için günlük hayatı olumsuz yönde etkilememektedir.

İlk seanslarda bile farkını göreceğiniz PRP asıl etkisini yaklaşık 3 ay içinde göstermeye başlayacaktır. PRP tedavisinin yara izleri, cilt çatlakları ve kalıcı akne izleri üzerinde ciddi etkileri vardır.

PRP uygulaması, omuz ağrısı, ön çapraz bağ yaralanması, eklem kireçlenmesi ve ayak bileği burkulması gibi birçok ağrılı sürecin tedavisinde kullanılabilir.

PRP sonrası ciltte görünen parlak ve sağlıklı cilt bir süre sonra bu parlaklığını kaybedebilir. bu nedenle, cildin yenilenmesini destekleyerek güçlendirilmelidir. 3 veya 4 kürlük PRP uygulamasından sonra, her 10 ila 12 ayda bir tekrarlanan uygulama, gençleştirme etkisini neredeyse kalıcı hale getirebilir.

PRP uygulaması cilde enjeksiyonla uygulandığı için biraz ağrı hissedilebilir. Ağrının derecesi kişiden kişiye göre değişmektedir. Ama dayanılmayacak bir ağrı hissedilmez. İşlem sonrasında kızarıklık ve morluklar oluşabilir.