Sütyen Ölçüleri

Doğru alınmış bir sütyenin, kıyafetleri güzel gösterme ve kendinizi rahat hissetme konusunda ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Gün boyu taşıdığınız sütyen, üzerinize tam oturmadığı takdirde oldukça rahatsız edici olabilir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken iki önemli unsur var: Beden ve sütyen Cup ölçüsü. Beden ve cup ölçüsünün ne olduğunu bilmiyorsanız endişelenmenize gerek yok. Sizin için hazırladığımız sütyen ölçüleri yazımızda, bu hesaplamayı yapabileceğiniz pratik bilgiler edineceksiniz. İşte detaylar:

Sütyen Ölçüsü Hesaplama

Büyük alınmış sütyen nedeniyle tişörtten belli olan sütyen çizgileri, düşen sütyen askıları ve sütyenin göğüsleri tam olarak kavrayamaması; küçük alınmış sütyen nedeniyle ise vücudu sıkan, hareketleri kısıtlayan ve aynı zamanda vücudun tahriş olmasına neden olan rahatsızlıkların ortaya çıkması… Birçok kadın için bu saydıklarımız hiç de yabancı oldukları durumlar değil. Bunun sebebi elbette sütyen alışverişlerinin doğru sütyen ölçüsüne göre yapılmaması! Peki, sütyen ölçüsü nasıl hesaplanır?

Hesaplamayı mezura ile pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Bu amaçla önce göğüs kafesinizin çevresinin ölçümünü yapmalısınız. Bunun için mezurayı sütyeninizin alt kısmına koyarak ölçüm yapın. Bu ölçümü gerçekleştirirken nefesinizi tutmayın, mezurayı sıkmayın veya gevşek tutmayın. İkinci olarak yapılacak şey ise; meme uçlarına gelecek şekilde mezurayı yerleştirerek çevresel ölçü almanız. Bunu yaparken, ilk ölçümü yaptığınız şekilde mezuranın ne sıkı ne de gevşek olmamasına dikkat edin. 

Doğru ölçüm yapmak için regl döneminde olmamanızı öneririz, çünkü regl dönemindeyken memelerde şişlikler oluşabilir ve doğru ölçüyü almanıza engel olabilir. Aynı şekilde kilo alıp verme durumları da sütyen ölçüsünün değişmesine sebep olacaktır. Bu nedenle kilo aldığınızda ya da kilo verdiğinizde sütyen almadan önce göğüs ölçünüzü tekrar hesaplamanız gerekebilir.

Sütyen Ölçüleri

Sütyen Beden Tablosu

Sütyen ölçüsü hesaplamasını yaptıysanız, şimdi sıra sütyen beden ölçüsünü öğrenmekte! Sütyen bedeni tablosu ilk bakışta karmaşık gelebilir ama hiç de öyle olmadığını göreceksiniz.

Örneğin; göğüs altı ölçüsünü (göğüs kafesi çevresi) 76, göğüs çevresi ölçüsünü ise 89 bulursanız, bu sizin sütyen bedeninizin 75, cup bedeninizin ise B olduğunu gösterir (75 B). 

Ayrıca sütyen ölçüleri tablosuna göre en büyük sütyen ölçüsü ile en küçük sütyen ölçüsü oranlarını da görebilirsiniz.

Sütyen Ölçüleri

İdeal Göğüs Ölçüsü Nasıl Olmalı?

İdeal göğüs ölçüsü boy, omuz genişliği gibi fiziki özelliklere göre değişiklik gösterir. Bu nedenle ‘Bu ölçü en idealidir!’ diyebileceğimiz bir göğüs ölçüsü bulunmuyor. Kimi kadınlar fiziki yapıları gereğince olması gerekenden daha büyük göğüslere sahip olurken, kimisi de oldukça küçük göğüs ölçülerine sahip olabilirler. Bu nedenle kimileri göğüslerini küçültmek, kimileri de büyütmek istiyor. Bunun başlıca sebebi az önce de belirttiğimiz gibi kadınların vücutlarındaki farklılıklar. Fiziki yapınıza göre ideal göğüs ölçünüzü belirlemek için bir estetisyen ile görüşmek doğru seçenek olacaktır.

İdeal Göğüsler İçin Meme Estetiği

İdeal göğüslere ulaşmak için seçeneğiniz yalnızca göğüs büyütme yada küçültme operasyonları değil. Meme büyütme ve küçültmenin yanı sıra, meme dikleştirme veya meme ucu estetiği operasyonları da olabilirsiniz. Meme dikleştirme operasyonu ile sarkmış göğüsler düzeltilir ve meme uçları olması gereken konuma getirilir. İdeal göğüslere ulaşmada kullanılan bir diğer yöntem ise; meme asimetrisi operasyonudur. Bu operasyon sayesinde birbirinden gözle görülür şekilde farklı olan memeler ideal hale getirilir.

Meme estetiği operasyonları ile göğüsleri konusunda şikayetleri olan kadınların hayatları değişir ve özgüvenleri artar, vücutları ile barışık hale gelirler. Meme estetiği ve diğer estetik operasyonlar hakkındaki tüm sorularınız için Estetik Cerrahı Doç. Dr. Andaç Aykan ile iletişime geçebilirsiniz.