Yanak Estetiği /Yanak Yağı Ameliyatı (Bişektomi)

Nedir?
Bişektomi yanaklardaki bukkal yağ dokusunun estetik cerrahi yöntemler ile alınması işlemidir. Halk arasında yanak inceltme ameliyatı olarak bilinir.

Nasıl Uygulanır?
Bişektomi sonrasında hastanın hastanede yatması gerekmez. Sedasyon ya da genel anestezi altında gerçekleştirilir.Ağız içi mukozası üzerinde sağ ve sol yanak için bir adet çizgi şeklinde kesi yapılır. Bu kesiden “Bichat” yanak yağı çıkarılır. Daha sonra kendiliğinden eriyebilen dikişler ile kesi kapatılır. Operasyondan sonra 2-3 gün hastaların ağız hijyenlerine dikkat etmeleri ve sulu bir diyetle beslenmeleri önerilmektedir.

Neden Yapılır?
Bişektomi ameliyatı yanaklarındaki fazla yağ miktarını aldırmak, yüz hatlarını ortaya çıkarmak, yüzünden dolayı kilolu gözüken ve kalın yüz hatlarından kurtulmak için yaptırılan bir operasyondur.

Ne Zaman Yapılabilir?
Bişektominin yapılması için kişinin 25 yaşından büyük olması önerilir. Böylece yüz hatları oturmuş olur ve bu yaştan sonra belirgin bir değişim olmaz.

Nerede Yapılır?
Doç. Dr. Andaç Aykan tüm operasyonlarını son teknoloji ile donatılmış ve ultra hijyenik şartlara sahip özel Yeditepe Araştırma Hastanesi ameliyathanelerinde yapmaktadır.
Hastane detayları ve odalar hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Kimler İçin Uygundur?
Anatomik gelişimini tamamlamış ve 25 yaşına gelmiş tüm bireyler doktor onayından sonra bu operasyon için uygundur.


Türkiye’nin En İyi Estetik Cerrahlarından Andaç Aykan Yanak Estetiği ile İlgili Sorularınızı Yanıtlıyor.

Yanak Estetiği (Hollywood Yanağı) Bişektomi Nedir?

Bişektomi yanaklardaki bukkal yağ dokusunun estetik cerrahi yöntemler ile alınması işlemidir. Halk arasında yüz inceltme ameliyatı olarak bilinir.

Yanak Estetiği (Bişektomi) Nasıl Yapılır?

Yanak estetiği sedasyon ya da genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ağız içi mukozası üzerinde sağ ve sol yanak için bir adet çizgi şeklinde kesi yapılır. Bu kesiden “Bichat” yanak yağı çıkarılır. Daha sonra kendiliğinden eriyebilen dikişler ile kesi kapatılır.

Kimlere Hangi Durumlarda Yanak Estetiği/ Yanak İnceltme Yapılır?

Bişektomi ameliyatı, yanaklardaki fazla yağ miktarını aldırmak, yüz hatlarını ortaya çıkarmak, yüzünden dolayı kilolu gözüken ve kalın yüz hatlarından kurtulmak isteyen 25 yaşını aşmış herkes için uygundur. 25 yaşındaki kişilerde yüz hatları oturmuş olur ve sonrasında belirgin bir değişim olmaz.

Yanak Estetiği Süreci

Yanak estetiği öncesi ve sonrası için basit bir operasyon sürecine sahiptir. Hasta doktorun yönlendirmelerini takip ettiği sürece operasyon sürecini kolay ve rahat geçirmektedir.

İlk Muayene

Bişektomik operasyonunun yapılabilmesi için önce kan testi yapılır. Olumlu sonuçlanan test sonucu, kişi operasyon için uygun kabul edilir.

Bişektomi (Yanak İnceltme) Öncesi Yapılması Gerekenler

Tüm plastik ve estetik ameliyatlarda olduğu gibi yanak estetiği ameliyatı yaptırmadan önce en az bir hafta sigara içmeyi ve alkol almayı bırakmanız önerilir. İyileşme süreci hızlandırmak  için bu durum oldukça önemlidir. Ayrıca kan sulandırma özelliği taşıyan ilaçlar ameliyattan önce kullanılmamalıdır. Ek olarak, operasyonu gerçekleştirecek olan plastik cerrah düzenli kullandığınız ilaçlar için bilgilendirilmelidir. 

Bişektomi (Yanak İnceltme) Sonrası Yapılması Gerekenler

  • Ağızdaki küçük dikişler nedeniyle ameliyatın ilk gününde hasta çiğnemede zorluk çekeceği ve dikişlere zarar verebileceği için katı yiyecekler tüketilmelidir. İlk olarak sıvı gıdalar ile beslenip sonraki günlerde hafif katı gıdalar tüketebilirsiniz.
  • Üç gün boyunca ağız gargarası kullanmanız önerilir. Yanak ameliyatından sonra dikişler pek hissedilmez. Enfeksiyonu önlemek için ağız temizliğine çok dikkat edilmelidir.
  • Yanaktaki dikişler kendiliğinden erir ve kaybolur. Yanaklardaki tüm hassasiyet de sona erer. 
  • Hastaların çoğu ameliyattan hemen sonra sosyal hayatlarına dönebilirler.
  • Bişektominin net sonuçları üç hafta içinde görünecektir.

Yanak Estetiği Fiyatları

Yanak estetiği için net bir bişektomi fiyatı vermek mümkün değildir. Yanak estetiği fiyatları konusunda bilgi almak ve detayları öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yanak Estetiği (Hollywood Yanağı) Operasyonu Ne Kadar Sürer?

Yanak estetiği lokal, sedasyon (yarı uyku hali)  ya da  genel anestezi altında ortalama 45 dakika sürmektedir.

Yanak Estetiği Operasyonu Sonrası İyileşme Süreci

Yanak estetiği operasyonunun iyileşme süreci, yanak yağı alımının miktarına ve kişinin rejenerasyon yeteneğine bağlı olarak değişmektedir. Ortalama 1-2 hafta içinde hasta eski sağlığına kavuşacaktır.

Yanak Estetiği Ameliyatı Öncesi ve Sonrası (Resimli)

Erkekte yanak estetiği öncesi ve sonrası;

Erkekte yanak estetiği öncesi ve sonrası
Erkekte yanak estetiği öncesi ve sonrası

Kadınlarda bişektomi öncesi ve sonrası;

Kadınlarda bişektomi öncesi ve sonrası
Kadınlarda bişektomi öncesi ve sonrası

Bişektomi (Hollywood Yanağı) Yaptıranların Yorumları

Ebru İ.

Yanak yağı aldırma işlemim çok iyi geçti. İşlemden sonra bir süre yüzümde şişlik oluştu ama daha sonra bu şişlikler kendiliğinden indi. İlk gün sadece sıvı tükettim daha sonra yavaş yavaş katı besinlere geçebildim. Sonuçtan çok memnunum hayalimdeki yüze sonunda kavuştum. Size ve ekibinize sonsuz teşekkürler.

Fıratcan S.

Daha keskin yüz hatları için arkadaşlarım tarafından önerilen bişektomi uygulamasını başlarda pek benimseyememiştim açıkçası. Yaptığım araştırmalar sonrasında Andaç Aykan ile iletişime geçtim ve şüpherlerimden arındım. Uygulama yüzümü güldüren ve çok kısa süren bir operasyondu. aynı gün içinde günlük yaşantıma sorunsuz bir şekilde geçebildim. Kesinlikle pişman olmayacağınız bir operasyon!

Aylin A.

Ünlülerde görüp nasıl oluyor acaba diye araştırmaya başladığım yanak inceltme estetiği, gün geçtikçe yaptırmak için heyecanlandığım bir operasyona dönüştü. Sonra da bir anda kendimi ameliyat masasında buldum. Süreç o kadar hızlı gelişti ki ben bile anlamadım. İyi ki de bu kadar seri gerçekleşti. Çevremden gelen yorumları keşke duyabilseniz. Herkes aşırı beğendi ve de doktorumun numarasını alan alana. Ellerinize sağlık Andaç Bey!

Sıkça Sorulan Sorular

Yanak estetiği sonrası ağrı veya acı oluşmamaktadır. Bişektomi operasyonları genellikle sedasyon ya da genel anestezi altında yapılmaktadır.

Hollywood yanağı işlemi sırasında, yanak yağ yastığı çıkarılır. İşlem sonrasında alınıp verilen kilolar yanakta eskisi kadar yağ toplamayacağı için bişektomi operasyonu kalıcıdır.

Yanak inceltme operasyonu genellikle sonuçları tatmin eden, basit, kısa ve risksiz bir operasyondur. Komplikasyon olasılığı çok düşüktür.

Bişektomi işleminde  bazı dezavantajlar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Bazen yüzü asimetrik olan hastalar için alınan yanak yağı miktarı farklı olabilir. Bu durumda, yüzünüzde bulunan asimetri bu adımdan sonra artmayacaktır. Mevcut asimetri sıfırlanmamasına rağmen azalmaya devam edebilir.
  • Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi, bişektomide de kanama, enfeksiyon ve açık yara riski vardır.
  • Uygun hijyenik bir ortamda, ameliyatın uzman kişilerce yapılması önemli bir konudur. Bu nedenle ameliyatı yaptıracak olan kişilerin operasyonu, bişektomi konusunda deneyime sahip merkezlerde yaptırması daha iyi sonuçlar almasını sağlayacaktır. Eğer yanaklardan alınan yağ miktarı doğru olmazsa, işlem istediğiniz sonucu vermeyecektir.

Anatomik gelişimini tamamlamış ve 25 yaşına gelmiş tüm bireyler doktor onayından sonra bu operasyon için uygundur.

Bişektomi, ameliyat günü dahil kişinin günlük yaşantısını etkilemez. Ameliyattan çıktıktan sonra hasta aynı gün hayatına devam edebilir.

Yanak inceltme operasyonunda kesi yanağın iç kısmına yapılır. Yapılan bu kesi kendiliğinden yok olan dikişler yardımıyla kapatılır ve dikişler kaybolduktan sonra hiç bir iz kalmaz.

Bişektomi operasyonundan sonra denize ya da havuza girme tehlikesi yoktur. 

Yanak yağı estetiğinden sonra yanakta şişlik gözlemlenebilir. Bu şişlik bir kaç gün içinde kendiliğinden geçecektir.

Bişektomi sonrasında yemek yemede sorun yaşanmamaktadır. Ancak ilk gün sıvı gıda ile beslenilmelidir. Sonraki günlerde ise hafif katı besinlerle devam edilebilir.

Ameliyat esnasında alınan yağ miktarı burada çok önemlidir. Eğer yanak yağlarının %30’u alınmış ise bişektomi işlemi tekrar yaptırılabilir. Fakat alınan yağ miktarı %50’den fazla ise tekrar yaptırılamaz.

Bu operasyon kadınlar arasında popüler olmasına rağmen, erkek hastalar için de uygundur. Erkek hastalardaki farklı kemik ve yağ yapıları nedeniyle operasyon sırasında daha az yağ alınır.