Türkiye’nin En İyi Estetik Cerrahlarından Andaç Aykan Yüz Germe ile İlgili Sorularınızı Yanıtlıyor.

Yüz Germe Nedir?

Yüz germe, yaşlanmayla birlikte yüzünüzde oluşan değişikliklerin cerrahi yollarla tedavi edilmesini verilen addır. Yüzünüzü yenilemek ve daha gençleştirmek gibi bir düşünceniz varsa sizin için yüz gerdirme ameliyatı uygun olacaktır. Yüz germe ameliyatında yalnızca yüz bölgesi değil ayrıca boyun ve yüz bölgesinde olan sarkıklıklar hatta ve hatta çene altında bulunan yağlanmalar dahi yok edilerek, yüzün tamamına canlanma ve yenilenme planlanması dahilinde gerçekleştirilebilir.

Yüz Germe Operasyonu Nasıl Yapılır?

Yüz germe operasyonundan önce doktor sizi öncelikle muayene etmeye başlar. Muayene esnasında sizin, mutlaka sizi muayene eden doktora bütün medical geçmişinizi, ilaç alerjilerinizi, kullanmış olduğunuz ilaçları, yani aslında onun bilmesi gereken tüm bilgileri paylaşmanız gerekmektedir. Ardından doktor edindiği tüm bu bilgilerin ardından gerekli değerlendirmeyi yapacak ve uygulama öncesinde yapılması gereken tüm her şeyi sizinle paylaşacaktır. Aslına bakılırsa yüz gerdirme operasyonu kadar, ameliyat öncesinde hastayla gerçekleştirilecek olan görüşme ve muayene, hastanın operasyonu gerçekleştirecek olan cerraha güven duyması da çok önemlidir. Tam olarak bu nedenden ötürü de hasta ve doktor arasında karşılıklı soruların sorulması oldukça faydalı olacaktır. 

Yüz germe estetiği operasyonuna sizin için genel ya da lokal anestezi yöntemiyle başlanır. Yüz gerdirme operasyonunda genellikle saç çizgisinde ve kulak arkasında cerrahi kesiler uygulanır. Yüz bölgesinde bulunan cilt sorunlarına yönelik kırışıklıkların ve sarkıklıkların oluştuğu boyun ve yüz bölgesilerinin deri altı dokusu gerilir. İhtiyaç olan bölgelere, vücudunuzun başka bölgesinden alınan ve kök hücreden zengin duruma getirilen yağ transferi yapılır. Ardından ameliyat sonrasında da doğal görüntünüzü tekrar elde etmiş olursunuz.

Kimlere Yüz Germe Estetiği Yapılır?

Yüz germe ameliyatı yapılabilecek gruplar şunlardır;

  • Yüzünde sarkma olanlar
  • Ağız kenarında kırışıklık problemi yaşayanlar
  • Yüz yağ dokusu hacminde azalma problemi olanlar
  • Çene gıdı derisinde sarkma olanlar
  • Estetik haricinde gerdan oluşumu olanlar
  • Yüz bölgesindeki bu sorunlardan ötürü özgüvenini kaybedenler

Yüz gerdirme operasyonu diğer cerrahi işlemlerde de olduğu gibi bireysel bir şekilde verilmesi gereken bir karardır. Bu operasyonu olma kararını kendinizden emin bir şekilde vermişseniz, sağlığınız adına da kronik veya farklı bir hastalığınız bulunmuyorsa yüz germe ameliyatını olabilirsiniz.

Yüz Germe Operasyonu Sonrasında Belirgin İzler Olur mu?

Yüz germe ameliyatında kullanılan pansuman malzemeleri ve özel dikiş malzemeleriyle oluşabilecek olan izler en aza indirilmeye çalışılır. İz en alt ve en üst kısmı saçlı deri arasında bulunduğundan görünmeyecektir. Kulak çevresinde olan iz de kulak yüz birleşme hattında yer aldığından o da pek belli olmayacaktır. Eğer ki hastada operasyonda kanama, enfeksiyon, deri kayıpları gibi komplikasyonlar gelişirse yara iyileşme süreci daha fazla uzayacağından tedavi gerektiren izler yaşanabilmektedir.

Yüz Germe Ameliyatı Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yüz germe ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde;

  • Ameliyat öncesinde kanamayı artırma ihtimali olan aspirin, E vitamini tarzındaki ilaçlar ve bitki çayı içimi bırakılmalıdır.
  • Sigara, yüz germe operasyonundan sonra iyileşme sürecini uzun bir süre geciktirmektedir. Bu nedenle sigara kullanımı ameliyattan 3 hafta önce bırakılmalıdır.
  • Saçlar ameliyat sonrasında boyatılamayacağı için ameliyattan 1 hafta önce boyatılmalıdır. 
  • Saçların uzun bir şekilde bırakılması operasyonun ardından kullanılan pansumanları gizlemek için faydalı olacaktır.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yüz germe ameliyatından 1 gün sonra sıvıların toplanmasını önlemek için kulak arkasına konulan dren alınır. Ameliyatın ardından yapılan buz desteği iyileşme sürecini daha da hızlandırır. Ameliyatın ardından 2.gün taburcu olunur. Birkaç hafta geçmesinin ardından da düzelen bir hissizilik yaşanması oldukça normal bir durumdur. Hastaneden taburcu olunurken güneş gözlüğü kullanılabilir. 1 hafta geçmesinin ardından da yüz ve göz kapaklarında bulunan dikişler alınmaya başlanır. 10. günün ardından da saçın içerisinde bulunan metal dikişler alınmaya başlanır. Şişler ve morluklar 3. haftanın sonunda ortadan kalkmaya başlayacaktır. 

Ameliyatın üzerinden 2 gün geçtikten sonra banyo yapılmaya başlanabilir. Makyaj yapma ve saç tarama gibi kişisel bakım ihtiyaçlarınızı giderirken olabildiğince nazik olmanız gerekmektedir. Ayrıca en azından iki hafta boyunca seks ve ağır ev işleri gibi egzersizlerden kaçınmanız, birkaç ay boyunca da alkol ve sauna gibi aktivitelerden uzak durulmalıdır. Bu süreçte ek olarak 6 ay boyunca güneş kremi düzenli olarak kullanılmalıdır. Yüz germe ameliyatından sonra genelde de 2.haftadan itibaren işe geri dönüş yapılabilmektedir.

Yüz Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Yüz germe ameliyatının riskleri şu şekildedir;

Kanama: Bu risk hipertansiyonu olan hastalarda az da olsa bulunmaktadır. Bu nedenle tansiyonun dengeli olması ve kanamayı artıran aspirin ilaçlarının ameliyattan bir hafta evvel kullanımının bırakılması oldukça önemlidir.

Enfeksiyon: Yüz kısmı oldukça iyi bir şekilde kanlanan bir bölgedir. Aslında bu yüzden enfeksiyon oranı oldukça düşüktür. Ameliyat öncesinde ve ameliyatın ardından uygulanan koruyucu antibiyoterapiyle de risk oranı daha da aşağı çekilmiş olur. Ama yine de enfeksiyon durumu gelişecek olursa ek antibiyotik tedavisi ve pansuman yapılması gerekmektedir.

Sinir Hasarı: Yüz germe ameliyatı esnasında duyu ve motor sinirleri hasar görebilir. Yüz germe operasyonunun ardından yüz hareketlerinde kayıp ya da zayıflık yaşanabilir. Sinir hasarı, duyuda ve yüzdeki hareketlerde geçici ya da kalıcı kayıplara yol açabilir. Bu tip yaşanan hasarlar zaman içerisinde iyileşebilir. Yüz, boyun ve kulak bölgesinde bulunan duyu sinirlerinin hasarı geçici ya da kalıcı uyuşukluğa neden olabilmektedir. Ağrılı sinir çok nadir görülmektedir.

Kötü İz: Enfeksiyon, sigara kullanımı veya genetik özelliklerden ötürü deri kayıplarında izler oluşabilir. Bu izlerin düzeltilmesi için ek tedavi uygulanması gerekmektedir.

Saç Kaybı: Yüz germe operasyonu esnasında derinin yukarı doğru çekildiği kısımlarda saç kaybı yaşanabilir. Bunun yaşanıp yaşanmadığı önceden kestirilememektedir.

Uzun Süreli Etkiler: Kilo almak veya vermek, yaşlanmak, güneşte kalmak ve buna benzer diğer durumların sonucunda yüz bölgesinde birtakım değişiklikler olabilir. Yüz germe operasyonu yaşlanmanızı durdurmayacaktır ya da boynunuzun sürekli olarak gergin olmasını sağlamayacaktır. Yüz germe ameliyatının yarattığı etkiyi koruyabilmek adına gelecek süreçte yeni ameliyatlar ve tedaviler uygulanması gerekmektedir.

Tekrar Yüz Germe Ameliyatı Olmam Gerekir mi?

Yüz germe ameliyatı olmak yaşlanmanızı tamamen durdurmayacaktır. Ameliyat esnasında yapılan gerdirme işlemi vücudunuzda sürekli olarak kalıcı bir şekilde olmayacaktır. Yüz deriniz süreç içerisinde yaşlanmaya devam edecektir. Belli bir dönem geçtikten sonra tekrar yüz germe operasyonu geçirmek isteyebilirsiniz. Ayrıca diğer yandan da yüz germe ameliyatının etkileri sürmeye devam edecektir. Yıllar geçtikten sonra yüz germe ameliyatı olmamış halinizdense olmuş haliniz sizin için daha estetik duracaktır.

Mini Yüz Germe Nedir?

Mini yüz germe işlemini tanımlamak gerekirse, cerrahi kesi yalnızca kulak önünde yapılıyorsa ve germe işlemi azaltılıyorsa buna mini yüz germe operasyonu denmektedir. Mini yüz germe ameliyatının avantajı yapılan izi azaltmak ve daha küçük bir ameliyat gerçekleştirilerek iyileştirmeyi hızlandırmaktır. Bu operasyon genelde 40 yaş ile 50 yaş arası olup çene bölgesinde deri bolluğu fazla olamayan kişilerde uygulanmaktadır. Fakat artık endoskopik orta yüz cerrahi operasyonları ile bu işleme olan gereksinim de oldukça azalmıştır.

Yüz Germe Estetiği Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Yüz germe estetiği ameliyatları gerçekleştirilecek olan ameliyata göre değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak bir rakam vermek gerekirse ise ameliyat 4-6 saat aralığında sürmektedir. Bazı hastalarda tüm yüz germe olarak tabir edilen germe ameliyatı yapılırken bazılarında ise sadece boyun bölgesi ve göz kapakları düzeltilmesi operasyonu gerçekleştirilmektedir. Yani işin özü yapılacak ameliyata göre ameliyatın saati değişiklik göstermektedir.

Yüz Germe Estetiği Fiyatları 2020

Yüz germe ameliyatı fiyatlarını belirleyen birçok değişken bulunmaktadır. Muayene işlemi gerçekleştirilmeden evvel net bir fiyat belirtmek çok da mümkün değildir. Cerrahın gerçekleştireceği muayene sonrasında gerekli olan ihtiyaçların ne olduğu tam olarak belirlenmektedir. İhtiyaçlar doğrultusunda gerçekleştirilecek olan tetkikler yüz germe ameliyatının fiyatının belirlenmesinde etkili olacaktır. İşin özü yüz germe 2020 fiyatları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için muayene olmaya gelmeniz gerekmektedir.

Yüz Germe Estetiği Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Yüz germe ameliyatı öncesi ve sonrası
Yüz germe ameliyatı öncesi ve sonrası

Yüz Germe Estetiği Ameliyatı Olanların Yorumları

Yüz germe estetiği ameliyatı olanların yorumları şu şekilde;

Pınar A.

Öncelikle herkese merhabalar; Yaklaşık bir ay önce Sevgili doktorum Andaç Aykan’da yüz germe ameliyatı oldum. Senelerdir cesaret edemedim birçok doktorla görüştüm ama içime sinmediği için defalarca ameliyattan vazgeçtim Ta ki Andaç bey ile karşılaşana kadar çünkü kendisi Güler yüzlü samimi güvenilir ve ilgili sıfır EGO işinde çok başarılı bir doktor 🙏 Kendisine ne kadar teşekkür etsem az kalır.

Esra F.

Ben Andaç beye yüz germe estetiği operasyonu yaptırdım. Öncesi ve sonrasında inanılmaz memnun kaldım. Güleryüzü, anlayışı,  her zaman ulaşılabilir olması insanı çok rahatlatıyor ve güven veriyor. Kendisini canı gönülden tavsiye ederim, bir an bile bu tercihimden pişman olmadım. Başarılarının devamını diliyorum.

Bengü B.

Ben de yüz germe ameliyatı olanlardanım ve şuan çok memnunum, doktorum sağ olsun. Ameliyat olalı uzun bir zaman geçmemesine rağmen çevremdeki insanlar ve en önemlisi ben burnumu çok beğeniyorum. Ayrıca ilgisi ve güler yüzlülüğü için kendisine çok teşekkür ederim.

Sık Sorulan Sorular

Yüzlerinde olan sarkma nedeniyle rahatsız olan erkek ve kadınlar yüz germe işlemi için iyi bir adaydır. Çene hattının bulunduğu noktada istenmeyen bir sarkmayla karşı karşıya kalan kişiler, derin gülümseme çizgileri bulunan kişiler, tüm yüz germe işleminden büyük oranda faydalanabilirler.

Yüz germe işlemi uygulanacak hastalara ameliyat için genel anestezi yöntemi uygulanmaktadır.

Aslında bu konu tam olarak hastadan hastaya değişim göstermektedir. Ameliyat bitiminden 24 ila 48 saat geçtikten sonra bandajlar değiştirilir ve istenmeyen kanama olmadığından emin olmak adına kontrol sağlanır. Ardından hastalar ameliyattan 5-6 gün sonra tekrar görülür bu süre içerisinde de dikişler çıkarılır ve daha hafif olan bandajlar takılır. Hastalara yara bakımı hakkında bilgi verilir. Şişlik ve morarma durumu ameliyattan sonraki 7-10 gün içerisinde çeşitli derecede olabilir. İzler ameliyattan birkaç hafta sonra pembe renge doğru geçiş yapar ve zamanla adım adım solmaya başlarlar. 6 ay içerisinde de tamamen silik bir hal almaya başlar.

Hastalar genelde yüz germe işleminden 7-10 gün sonra bandajlar tarafından rahatsız edilmediklerini düşündüklerinde işlerine geri dönüş yapabilirler.

Yüz gerdirme operasyonunda yapılan kesiler genelde kulağın doğal kıvrımlarının içinde ve çevresinde başarılı bir şekilde gizlenme ve kulağın arkasında bulunan saç çizgisine uzanmaktadır. Bazı durumlarda da çenenin altına iyi bir şekilde gizlenmiş bir noktada ek kısa bir kesi işlemi yapılır. İyileşmenin ardından yüz germe çizgilerini görmek oldukça zordur.

Her cerrahi işlemden sonra hafif ağrı olmaktadır. Yüz germe operasyonundan sonra da bu ağrılar 1-2 gün sürmektedir. Ameliyatın ardından verilen ilaçlarla birlikte bu ağrılar kesilebilir. 

Yüz germe ameliyatı teknikleri klasik yüz germe ameliyatı ve endoskopik yüz germe ameliyatı olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır. Ameliyatta uygulanacak olan tekniğin hangisi olacağına karar verme konusunda yanakların sarkıklığı, gevşekliği ve derinin deformitesi etkili olmaktadır. 

Add Your Comment